پانزدهم فروردین ماه و با اهمیت ترین خبرهای كرونائی استانها

پانزدهم فروردین ماه و با اهمیت ترین خبرهای كرونائی استانها

سرشیر: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در بیشتر مناطق کشور طی روزهای اخیر به شکل محسوسی افزایش یافته و بنظر می رسد روند افزایشی این ویروس با شدت بیشتری ادامه یابد که طبق پیش بینی ها، این روند در قالب موج چهارم کرونا تداوم خواهد یافت.


بر اساس تازه ترین آمار رسمی ۱۱ هزار و ۶۸۰ مبتلای جدید در شبانه روز اخیر در کشور شناسایی شده و ۱۶۱ بیمار جان خودرا از دست دادند.
آمار جان باختگان کرونا که قبل از سفرهای نوروزی کمتر از ۸۰ نفر نفر بوده امروز ۱۵ فروردین ماه به ۱۶۱ نفر در طول ۲۴ ساعت گذشته رسید و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۳ هزار و ۱۶۰ نفر افزایش پیدا کرد.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خیز چهارم کرونا در خیلی از مناطق غرب و مرکزی کشور را قطعی دانسته و هشدار داده است که این موج در حال سرایت به شرق کشور است.
سیما سادات لاری یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از مبتلاشدن به کووید ۱۹ در کشور بیان نمود: از روز گذشته تا امروز ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۶۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۵۷۲ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۳۲ هزار و ۷۴ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: تا حالا یک میلیون و ۹۳۲ هزار و ۷۴ نفر در کشور بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۶۱ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۳ هزار و ۱۶۰ نفر رسیده است.
لاری اظهار داشت: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۶۵۰ هزار و ۵۶۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. چهار هزار و ۵۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: تا کنون ۱۳ میلیون و ۱۱۱ هزار و ۱۱۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
وی بیان نمود: هم اکنون ۴۷ شهرستان قرمز و ۱۲۶ شهرستان نارنجی هستند و برمبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع می باشد.
لاری اظهار داشت: همین طور ۲۴۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۸ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت و درمان پیش از این گفته بود که اساسا وارد موج چهارم کرونا شده ایم و در چهار هفته آینده آمارهای کرونا به ویژه تعداد جان باختگان صعودی خواهد بود.
حریرچی از احتمال قرمز شدن تهران و اصفهان در هفته آینده آگاهی داد و اظهار داشت: در صورت قرمز شدن تهران تنها مشاغل گروه اول می توانند به فعالیتهای روزانه خود بپردازند.
در همین حال شیوع کرونا بار دیگر در خراسان جنوبی روند صعودی به خود گرفته و افزایش موارد مثبت مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ در هفته اخیر نشانگر شروع خیز چهارم کرونا در این استان است.
رییس بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند که بیمارستان اصلی پذیرش و بستری بیماران مبتلا به بیماری کووید ۱۹ است، زنگ خطر را به صدا درآورد و از افزایش چهار برابری بیماران کرونائی بستری در این مرکز آموزشی درمانی آگاهی داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز گفته است که حدود ۷۰ درصد بیماران با تشخیص مثبت کووید-۱۹ در مراکز بیمارستانی استان با ویروس جهش یافته انگلیسی درگیر هستند.
سید عباس موسوی اضافه کرد: هم اکنون اغلب کسانی هم که با علایم مشکوک به مراکز درمانی مراجعه می کنند، با ویروس جهش یافته انگلیسی درگیر هستند و این نشانگر قدرت سرایت زیاد این ویروس می باشد که قبلا بکرات در باره خطر آن هشدار داده شده بود.
در همین حال استاندار البرز با اشاره به اینکه این استان وارد وضعیت قرمز و موج چهارم انتشار ویروس قرار گرفته اظهار داشت که بر این اساس درنگ جایز نیست و مردم بایستی از سرعت انتشار این ویروس آگاهی یابند.
عزیزاله شهبازی اضافه کرد: اگر دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در اجتماعات رعایت نشود، فاجعه ای بزرگ رقم می خورد.
وی افزود: کرونای جهش یافته مجالی برای تعلل و جبران نمی گذارد و موج چهارم انتشار کرونا به مراتب خطرناک تر از امواج قبلی است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی نسبت به روند افزایش آمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های این استان در چند روز اخیر هشدار داد و اظهار داشت: در سه روز اخیر حدود ۱۰۰ بیمار با علائم ویروس کرونا و مشکوک به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه بستری شدند.
دکتر سید احمد هاشمی اضافه کرد: بر طبق آمار تعداد بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه در این زمان بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت و با کاهش سطح پروتکلهای بهداشتی احتمال افزایش آمار در ایام آینده نیز وجود دارد که می تواند استان را به سمت خیز چهارم موج کرونا بکشاند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم اظهار داشت که در نتیجه ادامه کم توجهی به رعایت شیوه نامه های بهداشتی، تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونای جهش یافته (انگلیسی) در استان افزایش یافته و از هشت نفر در روز گذشته به ۱۰ نفر رسید.
عبدالرضا فاضل عنوان کرد: از مجموع مبتلایان به کرونای انگلیسی ساکن در پنج شهرستان گرگان، گنبدکاووس، بندرگز، آزادشهر و بندرترکمن، ۲ نفر در رده سنی کودکان هستند.
وی با بیان آمادگی برای مقابله با موج چهارم همه گیری کرونا، اظهار داشت: به علت گسترش شیوع این ویروس در استان های همسایه، احتمال بیشترشدن تعداد مبتلایان گلستانی به کرونای انگلیسی وجود دارد.
رییس شبکه بهداشت و درمان پلدختر اظهار داشت: روند مبتلاشدن به ویروس کرونا در این شهرستان صعودی و نگران کننده است و بازگشت به وضعیت قرمز دور از انتظار نیست.
علی صفدر سیاوشی اضافه کرد: خیلی از شهروندان همچنان بدون توجه به عوارض و تبعات کرونا، پروتکلهای بهداشتی را نادیده می گیرند که این امر امکان دارد سبب افزایش انتشار ویروس و بروز بحران و چالش شود.
وی نسبت به شکننده بودن وضعیت انتشار کرونا در این شهرستان هشدار داد و اضافه کرد: برخی افراد با بی توجهی در تجمع هایی مانند مراسم عروسی و عزا حضور پیدا می کنند، برخی نیز استفاده از ماسک را فراموش کرده اند و نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی بی توجه هستند که این امر سلامت آنها و جامعه را به خطر می اندازد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار داشت: تعداد موارد بستری های مشکوک به ویروس کرونا در استان نسبت به ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ درصد افزایش یافت و الان تعداد مبتلایان به ۲۶۵ تن رسیده است.
ابراهیم سلمانی اضافه کرد: برای روزهای آینده پیشبینی چندان جالبی از شرایط استان در اختیار نیست ؛ برای اینکه تعداد موارد بستری رو به افزایش است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز اظهار داشت: تعداد بیماران کرونائی بستری شده در این شهرستان طی ۲ روز اخیر نسبت به هفته گذشته ۲ برابر شده است.
دکتر علیرضا مسلم اضافه کرد: الان ۱۰۳ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مرکز آموزش درمانی واسعی سبزوار بستری هستند.
وی افزود: رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی و انجام سفرهای نوروزی سبب افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا و تغییر وضعیت سبزوار از زرد به نارنجی بوده است.
ویروس کرونا سبب بیماری عفونی «کووید ۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.منبع:

1400/01/15
23:53:29
5.0 / 5
503
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر