معاون استاندار:

تحركات قبل از نوروز علت افزایش شیوع ویروس كرونا در مازندران است

تحركات قبل از نوروز علت افزایش شیوع ویروس كرونا در مازندران است

به گزارش سرشیر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی ستاندار مازندران با بیان این که تحرکات مردم استان قبل از عید نوروز علت افزایش فعلی شیوع ویروس کرونا است، اظهار داشت: شلوغی های شب عید بازار مازندران بیشتر از ورود مسافران دراین زمینه موثر بوده است.


به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، حسین حسن نژاد روز یکشنبه در بازدید از ستاد سفر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران وضعیت فعلی شیوع ویروس کرونا را متاثر از تحرکات جمعیتی پیش از حلول سال نو دانست و اضافه کرد: خرید، بازارگردی و تحرکات تفریحی عمده دلیل تجمعات انسانی و کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی بوده است.
وی افزود: در شهرهایی که افزایش تحرکات جمعیتی همچون برای پرکردن اوقات فراقت و خرید ایام نوروز را داشتیم، شاهد افزایش معنادار بیماران بستری و همین طور مراجعان سرپایی مبتلا به ویروس کرونا هستیم.
معاون استاندار مازندران اظهار داشت: تحرک جمعیتی بدون رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به مفهوم گسترش بیشتر ویروس کرونا است و این مساله بارها و بارها در یک سال اخیر چه در مازندران و همین طور استان های دیگر تجربه و ثابت شده است.

اشغال یک سوم ظرفیت اقامتی گردشگری
حسن نژاد همین طور با بیان این که ورود مسافران نوروزی به مازندران چشم گیر نبوده است، گفت: از ۲۷ اسفند ماه تا هفتم فروردین تنها ۲۷۳ هزار مسافر در مازندران اقامت کردند که باتوجه به ظرفیت ۹۰ هزار نفری تاسیسات گردشگری استان اصلا رقم محسوسی محسوب نمی گردد.
وی اضافه کرد: گذشته از همه اینها، بیشترین افزایش بیماران کرونائی مازندران مربوط به شهرستان های کمتر گردشگرپذیر به ویژه در مناطق مرکزی استان است که نشان میدهد ورود گردشگران در آن چندان نقشی نداشته و بیشتر ناشی از عادی انگاری کرونائی میان مردم بومی است.
معاون استاندار مازندران خطر ورود استان به موج چهارم شیوع ویروس کرونا را جدی ارزیابی کرد و اظهار داشت که یکی از خطراتی که باید جدی گرفته شود و احیانا بر افزایش شیوع ویروس کرونا هم اثرگذار بوده، ورود جمعیت مازندرانی های مقیم سایر استان های کشور برای تعطیلات نوروزی بوده است به ویژه این که این افراد بیشتر از مسافران با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می کنند.
وی توضیح داد: این افراد که تعدادشان به ۳۰۰ هزار نفر می رسد، باتوجه به ارتباط خانوادگی، دید و بازدیدهای زیادی با اقوام دارند و در حقیقت الان مهم ترین دغدغه کرونائی استان به شمار می روند چون بیشترشان اقامتگاه اختصاصی ندارند و در منازل اقوامشان ساکن می شوند.
حسن نژاد شمار تردد بین شهری استا را در طول این مدت بیش از یک و نیم میلیون دستگاه در راه رفت و برگشت اعلام نمود و اظهار داشت: این حجم تردد بین شهری استان نشان میدهد تحرک جمعیتی زمینه ساز افزایشی شدن مبتلاشدن به ویروس کرونا و گردش این ویروس در شهرهای پر جمعیت است.
معاون سیاسی استاندار مازندران ضمن اشاره به اینکه مازندران هم اکنون هیچگونه محدودیت کرونائی ندارد، اضافه کرد: باید رسانه ها بطور مداوم مردم را نسبت به خطر پیش رو آگاه سازند.
مازندران ۲۲ شهرستان دارد که از این تعداد طبق ارزیابی سامانه ماسک ۱۶ شهرستان در وضعیت زرد و ۶ شهرستان هم در وضعیت آبی قرار دارند.
منبع:

1400/01/09
14:11:47
5.0 / 5
812
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر