آخرین وضعیت تأمین واكسن كرونا

آخرین وضعیت تأمین واكسن كرونا

به گزارش سرشیر سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: از کشور هندوستان واکسن «بهارات» به میزان ۵۰۰ هزار دوز خریداری و پول آنرا هم پرداخت کرده بودیم، ۱۲۵ هزار دوز آن به ما تحویل داده شد و قرار بود که هفته گذشته ۳۷۵ هزار دوز دیگر به ما تحویل داده شود. ظاهرا مشکلاتی در آنجا پیش آمده و دادستانی در هند یا قوه قضائیه هند به علت میزان شیوع بیماری در این کشور اجازه خروج واکسن را ندادند و بنابراین فعلا دست ما از ۳۷۵ هزار دز واکسن کوتاه شده است البته رایزنی برای تحویل واکسن ادامه دارد.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، علیرضا رییسی اظهار داشت: جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا امروز با ریاست رئیس جمهوری برگزار شد و وضعیتی که از سال قبل داشتیم، مرور شد. رئیس جمهوری و همه اعضای ستاد تشکر ویژه ای از مردم بزرگ و شریف ایران به خاطر رعایت و همکاری همدلانه آنان پارسال انجام دادند. اگر کارنامه جمهوری اسلامی ایران در مقابله با کرونا کارنامه قابل قبولی است، بی گمان سهم عمده آن متعلق به همکاری و همدلی مردم با رعایت پروتکل ها و کمک های مومنانه آنان همینطور صبر و استقامتشان است.

وی اضافه کرد: خیلی از رعایت ها شامل لغو سفرها و دورهمی ها و مراسم شادی و عزا - که جزو رسم و سنت کشورمان است - می شود. در واقع مردم به خاطر رعایت وضعیت و حقوق دیگران در خیلی از مراسم شرکت نکردند، برگزاری مراسم را لغو کردند و به تعویق انداختند و یا به شکل متفاوت انجام دادند. این ها نشانه هایی از تلاش مردم است و در انتهای سال گذشته وضعیت ما وضعیت نسبتا قابل قبولی بود که این نتیجه تلاشهای انجام شده بود.

رئیسی خاطرنشان کرد: از طرفی همدلی، هماهنگی و اعتقاد و اعتماد ستاد ملی مقابله با کرونا نقطه عطفی بود در یک نوع از مدیریت بحران در کشور که به نظر نمره موفقی است. همه مسؤلان کشور از سران سه قوا حضور دارند و در ذیل فرماندهی واحد برای سلامتی مردم تصمیم گرفته می شود و این جلسات بسیار پررونق، مختلف و موثر برگزار شد و تجربیات خوبی طی یک سال قبل به دست آمد که نتیجه آن این بود که مرگ ها را به حداقل برسانیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه نکته دیگری که در جلسه عنوان شد بحث مهم واکسن است، اظهار داشت: همه مردم دنیا و همه کشورها دو راه برای تأمین واکسن دارند؛ راه اول خرید واکسن از کشورهای سازنده واکسن است که برپایه قراردادهایی که منعقد می شود، واکسن موردنیازشان را تأمین کنند و تحویل کشور داده شود. راه دوم تولید داخلی واکسن است که این فناوری را همه کشورها ندارند و دست چند کشور است. یکی از کشورهایی که در این حوزه جز فهرست اصلی قرار گرفته کشور جمهوری اسلامی ایران است که در بحث تأمین واکسن از طریق تولید داخلی یکی از طریق ها و استراتژی مهمی است که دنبال می شود.

رئیسی با اشاره به اینکه ما سه راه را برای تأمین واکسن پیش گرفته ایم، اظهارکرد: راه اول مشارکت جهانی برای تأمین واکسن از راه سبد کوواکس بوده که بر مبنای تفاهم صورت گرفته قرار شده به میزان ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن به ایران تحویل داده شود. در برنامه اول قرار شد ۴.۲ میلیون واکسن آسترزنکا به ما دهند و بعد به حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار رساندند و در برنامه جدیدشان گفتند که یک میلیون و ۲۰۰ هزارتا پیش از سال تحویل می دهند که ما روی هم حساب کرده بودیم اما متاسفانه آن هم محقق نشد و قرار شد ۱۰ فروردین به ما دهند و آخرین خبری که داریم گفتند که احیانا ۱۴ فروردین دست شما خواهد رسید ازاین رو این گونه نیست که واکسن به این راحتی قابل دسترسی باشد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: راه دوم تولید داخل بوده است که شرکتهای دانش بنیان داخلی در حال تلاش هستند؛ تلاشهای بی وقفه و جهادگونه ای برای تولید داخل انجام می دهند و راه سوم خرید مستقیم دولتی از سایر کشورهاست و این هم راه سومی بود که تا امروز پیگیری می شد و امروز رئیس جمهوری راه چهارمی هم مطرح نمودند.

وی در ادامه به مروری بر وضعیت تأمین واکسن پرداخت و اظهار داشت: از کشور هندوستان واکسن «بهارات» به میزان ۵۰۰ هزار دوز خریداری و پول آنرا هم پرداخت کرده بودیم، ۱۲۵ هزار دوز آن به ما تحویل داده شد و قرار بود که هفته گذشته ۳۷۵ هزار دوز دیگر به ما تحویل داده شود. ظاهرا مشکلاتی در آنجا پیش آمده و دادستانی در هند یا قوه قضائیه هند به علت میزان شیوع بیماری در این کشور اجازه خروج واکسن را ندادند و بنابراین فعلا دست ما از ۳۷۵ هزار دز واکسن کوتاه شده است البته رایزنی برای تحویل واکسن ادامه دارد.
رئیسی با اشاره به اینکه از ۷۰ درصد واکسن های دنیا ۱۰ کشور بیشترین استفاده را کرده اند و این هم نوعی بی عدالتی است که در زمینه توزیع واکسن در سطح دنیا وجود دارد و سازمان جهانی بهداشت هم به این مورد معترض است، اظهارکرد: بحث تحریم و تأمین واکسن مطرح است و کشورهایی که به ما قول دادند واکسن را تحویل دهند، متاسفانه در این حوزه کندی می کنند. بنابراین علیرغم اینکه وزیر بهداشت و درمان روزانه برای تأمین واکسن پیگیر هستند، متاسفانه هنوز میزان واکسنی که باید برپایه قول و قرارها تحویل داده می شد، محقق نشده است.
وی افزود: بنابراین رئیس جمهوری در ستاد ملی راه چهارمی مطرح نمودند که البته نیازمند این است که به جزئیات آن بیشتر بپردازیم و برای واردات واکسن از بخش خصوصی بیشتر کمک گرفته شود البته در گذشته فراخوان هایی داده شده بود تا بخش خصوصی به کمک دولت بیاید و بتواند واکسن را وارد کند. حالا یک پیشنهاد این است که واکسن با ارز نیمایی از راه بخش خصوصی وارد شود. برای آن دسته از افرادی که تمایل دارند واکسن را تأمین کنند که البته جزییاتی مانند عدالت و دسترسی دارد که باید در مورد آن صحبت نماییم البته گروه هدف خویش را که از قبل هم برنامه ریزی شده برپایه برنامه زمان بندی شده و میزان واکسنی که به دستمان می رسد واکسینه انجام خواهیم داد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: در هر صورت ظرف هفته های آینده برپایه تفاهم هایی که صورت گرفته و واکسن هایی که به دستمان می رسد امیدواریم بتوانیم این واکسیناسیون را کامل نماییم اما این قول را به مردم می دهیم که تا آخر سال ۱۴۰۰ و حتی زودتر از آن، گروه هدفمان را به صورت کامل واکسیناسیون خواهیم کرد. پیشبینی ما این است که تا آذر یا دیماه واکسیناسیون را با تاکید بر توان تولید داخل (اگر تمام مراحل به درستی پیش برود) به خوبی انجام دهیم.

رئیسی در ادامه به مبحث سفرها اشاره نمود و اظهار داشت: نکته ای که وجود دارد و همانطور که هفته های قبل هم پیشبینی کردیم، بطور قطع با انجام سفرها شیوع بیماری در سطح کشور افزایش پیدا خواهد نمود و متاسفانه این پیشبینی در حال محقق شدن است و در اغلب استان ها روند صعودی بیماری داریم و بیماری افزوده می شود. حالا اگر برای این افزایش تدبیر نشود و جلوی سفرها گرفته نشود، ما مشکل خواهیم داشت.

وی در انتها با اشاره به اینکه هم اکنون میزان رعایت پروتکل ها به کمتر از ۶۰ درصد رسیده و این زنگ خطر بسیار بزرگ است، اظهارکرد: شهرهای قرمز در مقایسه با ۲۵ اسفند که ۹ شهر قرمز داشتیم حالا ۲۳ شهر قرمز در استان های مختلف داریم. شهرهای نارنجی از ۳۱ به ۴۴ شهر و شهرهای زرد از ۲۹۵ شهر به۲۸۷ شهر و شهرهای آبی از ۱۱۳ شهر به ۹۴ رسیده است و این نشان دهنده آن است که گردش ویروس اتفاق می افتد و در بعضی از استان ها که ماهها هیچ افزایش بیماری نداشتند، شروعی داریم که بیماری افزوده می شود و این می تواند زنگ خطر باشد و از مردم خواهش می نماییم که اگر سفر نرفتند، برای انجام سفر برنامه ریزی نکنند چونکه خطرناک می باشد و اگر به سفر رفتند سفر را کوتاه کنند و برگردند.

منبع:

1400/01/08
00:04:27
5.0 / 5
696
تگهای خبر: بهداشت , تولید , درمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر