سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا در گفت وگو با سرشیر:

بیش از 6 هزار بیمار كرونا در یك روز نقض قرنطینه كرده و سفر رفته اند

بیش از 6 هزار بیمار كرونا در یك روز نقض قرنطینه كرده و سفر رفته اند

به گزارش سرشیر سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: برمبنای ردیابی بیماران مبتلا به ویروس کرونا فقط در روز سوم فروردین 1400، تعداد 6 هزار و 244 نفر از مبتلایان به ویروس کرونا، شرایط قرنطینه در منزل را نقض کرده و از 20 کیلومتر تا 1000 کیلومتر سفر رفته اند.


علی رضا رییسی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره نقض قرنطینه توسط بیماران مبتلا به ویروس کرونا اضافه کرد: برخی افراد نه فقط پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمی کنند، بلکه با وجود تست مثبت کرونا و اطلاع از بیماری خود، قرنطینه را ترک می کنند و این بسیار خطرناکست.
وی افزود: تعداد زیادی از افراد تست مثبت کرونا دارند و فقط در یک روز بیش از هزار کیلومتر جابه جا شده اند. این به مدلول نقض حقوق دیگران است. وقتی کسی می داند که به ویروس کرونا مبتلاست و به او سفارش شده در خانه در قرنطینه بماند و سفر رفته، بیماری را با خود به شهرهای دیگر منتقل می کند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: سفر بیشتر به شهرهای آبی و زرد انجام شده و جابه جایی این افراد مبتلا به شهرهای آبی و زرد می تواند منجر به تغییر وضعیت شهرها به نارنجی و قرمز شود.
جزییات سفرهای افراد مبتلا به کرونا
رییسی اظهار نمود: از میان افراد مبتلا به ویروس کرونا، فقط در روز سوم فروردین ۱۴۰۰، تعداد ۷ نفر بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر، ۳۲ نفر بیش از ۵۰۰ کیلومتر، ۶۰۵ نفر بیش از ۱۰۰ کیلومتر، ۵۷۹ نفر بیش از ۵۰ کیلومتر، هزار و ۳۴۴ نفر بیش از ۲۰ کیلومتر و ۳ هزار و ۶۷۷ نفر تا ۲۰ کیلومتر سفر رفته و قرنطینه را نقض کرده اند.
وی افزود: میزان مسافرت ها با وجود سفارش هایی که انجام شده، با حجم زیادی صورت گرفته است. همچنان سفارش وزارت بهداشت این است که با شیوع ویروس جهش یافته کرونا انگلیسی که هم اکنون در ۳۱ استان وجود دارد، سفر انجام نشود.
احتمال خیز جدید کرونا در اواخر فروردین
معاون وزیر بهداشت بیان کرد: جابه جایی ها و سفرها می توانند موجب انتقال ویروس کرونا به مناطق دیگر شود. در کمتر از یک هفته گذشته تعداد زیادی از شهرها تغییر وضعیت داده و از نارنجی به قرمز یا از زرد به نارنجی تبدیل شدند.
وی افزود: اگر سفرها همچنان انجام شده و به سفارش های بهداشتی توجهی نشود، خطر خیز جدید بیماری کرونا در اواخر فروردین ۱۴۰۰ وجود دارد.
جریمه و مجازت برای بیمارانی که نقض قرنطینه کرده اند
رییسی اظهار نمود: نقض قرنطینه جرم بسیار سنگینی است. این افراد نیز به مراجع قضایی معرفی شده و جریمه ها و مجازات هایی که در ستاد ملی مقابله با کرونا در نظر گرفته شده برای آنها اعمال خواهد شد.
وی بیان کرد: خواهش ما این است که مردم سفر نروند. همین طور کسانی که می دانند به ویروس کرونا مبتلا هستند، به هیچ عنوان نباید منزل و قرنطینه را ترک کرده و در جاده ها حرکت و ویروس کرونا را به مناطق دیگر منتقل کنند.منبع:

1400/01/05
01:06:03
5.0 / 5
738
تگهای خبر: بهداشت , بیماران , سفر , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر