دوم فروردین و با اهمیت ترین اخبار كرونائی استانها

دوم فروردین و با اهمیت ترین اخبار كرونائی استانها

ایرنا- دومین روز سال نو در حالی فرا رسید که ویروس کرونا تعداد بیشتری از هم میهنان را راهی بیمارستان ها کرده و در همین حال، با شیوع نوع انگلیسی ویروس، رعایت دقیق سفارش ها و موازین بهداشتی بیش از پیش ضروری شده است.


کووید ۱۹ بیماری ویروسی خطرناکی است که تا واکسن آن در دسترس عموم قرار نگیرد، تمرکز بر پیشگیری بهترین راه برای مقابله با آنست، اما گزارش های دریافتی نشان میدهد که در بین کوشش های بی دریغ کادر پزشکی برای درمان مبتلایان و تدابیر اتخاذ شده برای پیش گیری از شیوع، مناطق بیشتری در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته تغییر وضعیت دادند و به رنگ کرونائی پررنگ تری درآمدند.
اخبار دریافتی حاکی از آنست که ویروس جهش یافته کرونا هم در گردش است و با توجه به این که اینگونه مهاجم تر و شدیدتر است در صورت بی توجهی به پروتکلهای بهداشتی خصوصاً در روزهای نوروز؛ ویروس جهش یافته می تواند مناطق بسیار بیشتری را درگیر کند.
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز اظهار داشت: هم اکنون گرفتار ویروس جهش یافته کرونا هستیم و تقاضای ما این بود که مردم با وجود خستگی ناشی از در خانه ماندن، به سفر نروند. عده زیادی به عرض ما گوش کردند و به سفارش های مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری توجه داشتند. از کسانی که به سفر رفتند هم تقاضا می نماییم که سفر را کوتاه کرده و نگرانی همکاران ما را برای شیوع یک ویروس جهش یافته ایجاد نکنند.
در استانها چه خبر است؟
در سیستان و بلوچستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر اعلام نمود که برای اولین بار ۲۹ مورد جدید کرونای انگلیسی در شبانه روز گذشته در محدوده تحت پوشش این دانشگاه به ثبت رسید.
دکتر کامران کردی اظهارداشت: با بررسی آزمایشگاهی نمونه های برخی افراد مشکوک به کرونای انگلیسی، وجود این نوع ویروس جهش یافته در نمونه های ارسالی از شهرستان های ایرانشهر، سرباز، راسک، دشتیاری و کنارک تایید شد.
همچنین رعایت نشدن شیوه نامه های بهداشتی آمار مبتلاشدن به کرونا را طی روزهای گذشته در شهرهای مختلف آذربایجان شرقی نیز افزایش داده و زنگ خطر جدی برای هفته های آتی به صدا درآورده است.
هم حالا شهرستان های سراب و عجب شیر با رنگ نارنجی کرونائی، وضعیت نسبتا" نامناسب دارند و گفته می شود وضعیت سایر شهرستان های استان نیز در صورت ادامه بی توجهی ها به رعایت پروتکلهای بهداشتی وخیم تر خواهد شد.
آذربایجان شرقی تا هفته آخر اسفند ماه، استان بیست و سوم از لحاظ میزان شیوع کووید ۱۹ در کشور بود که در وضعیت فعلی با ۳ پله صعود به رتبه ۲۰ رسیده و این روند نگران کننده است.
ویروس کرونا در گیلان هم با ابتلای ۵۵ هموطن به کووید ۱۹ آنها را در نخستین روز فروردین در بیمارستان های استان بستری کرد.
به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، الان ۲۸۵ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های استان بستری بوده و ۶۰ بیمار بدحال دربخش مراقبت های ویژه هستند.
وی با اعلان اینکه بهترین رفتار برای مبتلا نشدن به ویروس کرونا خودداری از سفر است، اشاره کرد: متاسفانه حالا که سفرها انجام شده و مسافران زیادی نیز به گیلان وارد شده اند که در این وضعیت رعایت پروتکل ها اهمیت قابل توجهی دارد.
همچنین در ساری اعلام شده است که ۱۰۳ بیمار برابر با ۲۵ درصد بستری شدگان مبتلا به کرونا در مازندران، وضعیت وخیم دارند و درمان انها در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها ادامه دارد.
در استان مرکزی، ۱۱۶ مورد جدید مبتلاشدن به بیماری کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته برمبنای آخرین نتایج آزمایشگاهی شناسایی شد، ۳۸ نفر از آنها بستری شدند و یک نفر نیز بر اثر این بیماری جان باخته است.
در استان اردبیل که رنگ کرونائی آن آبی است و وضعیت پایدار و در عین حال شکننده ای به لحاظ شیوع ویروس کرونا دارد، تعداد مبتلایان در ایام اخیر روند افزایشی داشته و با بستری ۲۵ مبتلای جدید در بیمارستان های استان تعداد بستری ها به ۱۵۶ نفر رسید؛ ۵۲ نفر از این بیماران در بخش های ویژه تحت مراقبت قرار دارند.
کرونا همین طور در ۲۴ ساعت گذشته خانواده های دو جان باخته اردبیلی را داغدار کرد.
مسوولان بهداشت و درمان اردبیل تاکید دارند که باتوجه به شرایط جدید و مشاهده ۱۲ مورد ابتلای اهالی این استان به نوع جهش یافته ویروس کرونا موسوم به کرونای انگلیسی، همراهی مردم در رعایت پروتکلهای بهداشتی بسیار لازم است.
از کردستان هم خبر رسید که طی چند روز اخیر در شهر بانه، موارد تست مثبت کرونا ۶۵ درصد افزایش یافته است و شهروندان باید رعایت پروتکلهای بهداشتی را جدی تر بگیرند
مسولان محلی از احتمال ورود این شهرستان به وضعیت قرمز کرونائی با وجود تعطیلی تالارها، قهوه خانه ها، اماکن ورزشی و آموزشی و ممنوعیت ورود مسافر ابراز نگرانی کرده اند.
در آذربایجان غربی، طی ۲۴ ساعت گذشته از مجموع ۹۲ مبتلا به کرونا، ۷۸ بیمار در مراکز درمانی استان بستری شدند که بیش از ۵۰ درصد این تعداد ارومیه بود و نشان دهنده سهم زیاد بستری شدگان نسبت به مبتلایان در استان است.
طی این مدت، کرونا همین طور جان یک هموطن مهابادی را گرفت.
در اصفهان، وضعیت سه شهر گلپایگان، خوانسار و لنجان باتوجه به حجم سفرها و خریدها در روزهای نوروز بحرانی شده است.
بر این اساس، ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم در آرامستان های این استان یکی از تدابیر مصوب برای مقابله با وضع موجود است.
هم حالا ورود و خروج به شهرستان گلپایگان ممنوعست بدین سبب ورودی ها توسط ستاد شهرستانی با همکاری نیروی انتظامی، بسیج و سپاه کنترل می شود و همین محدودیت ها برای لنجان و خوانسار اعمال خواهد شد.
همچنین قرار شد در امتداد مهار شرایط موجود، طرح شهید سلیمانی در شهرستان های نارنجی و قرمز برای شناسایی، رصد و غربالگری بیماران با قوت ادامه یابد و تبلیغات محلی شروع شود.
اما در ایلام، میهمانان نوروزی که به دیدن بستگان خود در دو روستای دره شهررفته بودند، پیشکش داشتند و ۱۱ نفر را به کرونا مبتلا کردند. گفته می شود با تغییر وضعیت، اوضاع نسبتا کنترل شده شهر در معرض خطر قرار گرفته است.
همچنین به سبب افزایش شمار بستری و مبتلاشدن به کرونا سه شهرستان ایلام شامل آبدانان، ایوان و چرداول در خطر تغییر رنگ از زرد به نارنجی و شهرستان دهلران در خطر قرمز شدن قرار دارند.
در همین حال، محدودیت های اعمال شده و بهبود سطح رعایت پروتکلهای بهداشتی در خوزستان مفید واقع شده و از تعداد شهرهای قرمز و نارنجی این استان کاست، هر چند این وضعیت شکننده است.
به گفته رئیس مرکز بهداشت خوزستان، بازدیدهای ایام عید می تواند خطر موارد بیماری را بیشتر کند بااینکه روند بیماری در خوزستان در چند روز اخیر نسبت به هفته گذشته بطور متوسط ۳۵ درصد کاهش یافته است. همین طور موارد بستری در بیمارستان ها ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است اما تغییر قابل توجهی در مرگ و میرها نداشتیم.
در خراسان شمالی هم آمار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان بعد از گذشت حدود ۱۸۰ روز کم شد و دو رقمی شد.
هم حالا ۹۰ بیمار در بیمارستان های این دانشگاه با علائم ویروس کرونا بستری و تحت درمان قرار دارند که ۱۸ بیمار کرونائی در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند و این استان سومین روز بدون فوتی بیماران کووید ۱۹ را در بیمارستان های خود پشت سر گذاشت.
واکسیناسیون
تزریق واکسن بعنوان یکی از راههای مقابله با کرونا بتازگی در کشورمان به اجرا درامده است اما نباید از یاد برد هیچ واکسنی ۱۰۰درصد حفاظت ندارد و ایمنی آن نسبی است، همین طور قطع زنجیره انتقال ویروس منوط به دسترسی سطح قابل توجهی از هم میهنان به این واکسن و ایمن شدن آنهاستت.
علاوه بر این، بگفته متخصص بیماریهای عفونی بیمارستان ولی عصر(عج) زنجان، فارغ از یک مدل خاص، همه واکسن های تولید شده برای کرونا حداقل ۲ دوز هستند و ایمنی مطلوب در گرو تزریق هر دو دوز است..
خبرهای دریافتی درباره واکسیناسیون در استان های مختلف که به صورت مرحله ای پیش می رود، حاکی از تداوم این روند است.
در استان مرکزی، ۱۳۰ دوز واکسن کرونا از ۲۱۰ دوز واکسن تحویل داده شده به دانشکده علوم پزشکی خمین، تا حالا بین گروه های هدف شامل کادر بهداشت و درمان و جانبازان توزیع شده است.
در لرستان هفت هزار و ۹۱ دوز واکسن کرونا در چهار مرحله تزریق شده است و بگفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان، بر طبق دستورالعمل ارسالی، واکسن چینی برای افراد پرخطر همچون افراد دارای بیماری زمینه ای و بیماری خاص، و واکسن اسپوتنیک وی نیز برای تکمیل واکسینه کردن کادر بهداشت و درمان در معرض بیماران کرونائی استفاده می شود.
در همین حال در همدان، ۲۵۰ نفر از سالمندان و پرسنل سه مرکز نگهداری سالمندان واکسن را دریافت نمودند.
آمار کرونایی
تاکنون یک میلیون و ۸۰۸ هزار و ۴۲۲ نفر در کشور بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۰ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۱ هزار و ۸۷۷ نفر رسیده است.
این خبر را سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت اعلام نمود و افزود از روز گذشته تا امروز ۲ فروردین ۱۴۰۰ و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۷ هزار و ۳۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۷۳ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۰۸ هزار و ۴۲۲ نفر رسید.
لاری همین طور اظهار داشت: سه هزار و ۸۶۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.
وی اظهار نمود: هم اکنون ۱۲ شهرستان قرمز و ۳۹ شهرستان نارنجی هستند و برمبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوعست.
به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، مبادرت به دید و بازدیدهای حضوری در نوروز امسال به ویژه با حضور افراد مسن و سالمند می تواند با مخاطرات و تبعات جدی به همراه باشد. بدین سبب باتوجه به خطر میهمانی ها و دورهمی های خانوادگی در انتقال کووید ۱۹، از شما هموطنان خواهشمندیم دیدارهای نوروزی امسال را به صورت مجازی برگزار کنید.
گزارش های کرونایی:
برخی از گزارش های مراکز استانی با محوریت کرونا بوسیله عناوین زیر در دسترس است:

کرونا و نوروز دیگری که آمد
توقف کنید؛ وضعیت شکننده است
کرونا؛ عیدانه تلخ در کمین شهروندان همدانی
مهمانی مجازی عید؛ کرونا در کمین است1400/01/02
18:20:26
5.0 / 5
637
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر