جنجالی باردیگر بر محور طب اسلامی

جنجالی باردیگر بر محور طب اسلامی

به گزارش سرشیر به دنبال عرضه طرحی با عنوان ˮایجاد سازمانی طب اسلامیˮ، از جانب گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، باردیگر مبحث طب اسلامی جنجال برانگیز شد. موضوعی که وجودش در حوزه پزشکی بارها و بارها از جانب وزارت بهداشتی ها رد شده است.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، با وجود اینکه وزارت بهداشتی ها بارها و بارها اعلام نموده اند که چیزی با عنوان طب اسلامی نداریم، بلکه آنچه مورد تایید است، «طب مکمل» بوده و اظهارات برخی مدعیان طب اسلامی به شکلی مداخله در درمان محسوب شده و می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای بیماران به دنبال داشته باشد، اما در ایام پایانی سال ۱۳۹۹، ۲۶ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را با عنوان "ایجاد سازمانی طب اسلامی" تقدیم هیات رییسه مجلس کردند.

در بخشی از متن این طرح اعلام شده است که "در آیات و روایات و آموزه های اسلامی به دستورات پزشکی گوناگونی اشاره شده است که هم اکنون بعضی از متخصصین با استفاده از آموزه های اسلامی به ایجاد شاخه ای از طب مکمل، تحت عنوان طب اسلامی پرداخته اند که این طب هم موفقیت های بسیاری در درمان بیماری ها را داشته است. با عنایت به این که این دو شاخه از طب در سرتاسر کشور توسعه یافته است و از سویی برخی افراد غیرمتخصص در این دو حوزه مبادرت به سوء استفاده می نمایند، لازم است که این دو رشته از طب تحت نظارت یک سازمان قانونی فعالیت کنند و صدور مجوز فعالیت آنها و همینطور برخورد با متخلفان و بررسی تخلف آنها توسط این سازمان صورت گیرد. این سازمان کاملاً غیردولتی بوده و بودجه آن از حق عضویت اعضا تأمین می شود و تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت خواهد نمود.

در عین حال در بخش دیگری از این طرح آمده است که داشتن گواهینامه پزشکی و تخصصی طب سنتی (مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) یا مدرک سطح دو حوزه علمیه (مورد تایید مدیریت مرکز حوزه علمیه) و تایید سه نفر از مجتهدین حوزه طب اسلامی، داشتن حسن شهرت اجتماعی، نداشتن محکومیت کیفری موثر و... همچون شرایط عضویت در این سازمان به حساب می آید.
طب اسلامی؛ واژه ای ابداعی است


ارائه این طرح، اما واکنش های بسیاری را از جانب وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و... به دنبال داشت. به صورتی که دکتر کیانوش جهانپور- سخنگوی سازمان غذا و دارو و رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در رشته توئیتی ضمن بازنشر بخشی از متن طرح مجلس برای تشکیل سازمان طب ایرانی اسلامی که به باعث آن، یکی از شرایط عضویت در این سازمان دارا بودن مدرک سطح دو حوزه علمیه و تایید سه نفر از مجتهدین حوزه طب اسلامی است، نوشت: "طب اسلامی، واژگان ابداعی است برای فرار از آزمون منطقی، مغالطه انتساب به منبع مقدس است برای گریز از پاسخگویی، ربطی به طب سنتی و طب ایرانی که تجارب مدون هزاران ساله بشری است هم ندارد، عمدتا ربطی به آموزه های دینی سلامت هم ندارد، راهبرد جدیدی است برای دین زدایی و لوث کردن اعتقادات"

وی همینطور نوشت: "فرار از کارآزمایی و آزمون علمی و منطقی شاه بیت این مدعیان: «کسانی که از راهکارهای طب اسلامی نتیجه خوبی نمی گیرند، امکان دارد لازم باشد در اعتقاداتشان تجدیدنظر کنند و صادقانه تر و خالصانه تر رفتار کنند و قلب و عملشان یکی باشد» ".


طرح ایجاد سازمانی با عنوان طب اسلامی، باعث وهن اسلام و ایران است
از سوی دیگر دکتر محمدرضا ظفرقندی- رئیس کل سازمان نظام پزشکی هم در واکنش به عرضه این طرح در مجلس، در نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام نمود که"اخیرا طرحی از جانب ۲۶ نفر از نمایندگان مجلس که اکثرا هم کارشناس و متخصص امور طبابت و پزشکی نیستند، برای ایجاد سازمان طب اسلامی-ایرانی خدمت جنابعالی عرضه شده است. جنابعالی به خوبی واقفید که مقوله خطیر پزشکی مساله ای کاملا علمی وتخصصی است و با جان و سلامت انسان ها ارتباط مستقیم دارد. در دنیای امروز و در علوم طبیعی فقط روشهای علمی مستند و مبتنی بر شواهد پذیرفته شده و می تواند مرجعیت اقدام و عمل در همه امور و بخصوص امر مهم طبابت باشند. "

ظفرقندی همینطور در نامه خود تصریح کرد که "طرح ایجاد سازمانی با عنوان طب اسلامی که حتی در حوزه های علمیه و نزد مراجع محترم هم بارها مورد نقد و تردید جدی قرار گرفته و هم ورود افراد غیر مجاز به حوزه طب وطبابت بدون شک باعث وهن اسلام و ایران در مجامع علمی و بین المللی خواهد شد. "

وی همینطور خطاب به رئیس مجلس شواری اسلامی، نوشت: "امید است با اهتمام جنابعالی ودیگر نمایندگان محترم مجلس از شأن و منزلت علم مبتنی بر شواهد و تخصص لازم در مقوله تأمین سلامت مردم محافظت واز صدمه روز افزون شبه علم و روشهای انحرافی و وهن آلود پیشگیری شود. "
حال باید دید سرنوشت این طرح چالش برانگیز چه می شود. باید توجه کرد که طی سالهای اخیر افراد زیادی با اظهاراتی جاهلانه و خرافی که آنرا به اسلام منتسب می کردند، باعث عوارض جسمی و روحی برای بیماران و خانواده هایشان شده و بار هزینه ای سنگینی را بر نظام سلامت تحمیل کردند. ازاین رو باید مراقب بود تا عرضه چنین طرح ها و پیشنهاداتی منجر به ایجاد بستری برای سودجویی این افراد با نام اسلام نشود.
منبع:

1400/01/02
13:39:34
5.0 / 5
807
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماران , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر