وزیر بهداشت:

واكسن چینی در راهست

واكسن چینی در راهست

به گزارش سرشیر وزیر بهداشت ضمن اشاره به اقدامات انجام شده جهت ساخت واکسن کرونادر کشور اظهار داشت: یکی از موثرترین واکسن های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چونکه فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار آوریم.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در استان قزوین با تشکر از همکاری مقامات این استان در کنترل اپیدمی کرونا، اظهار داشت: در مورد واکسن ما از ۳ مسیر از اسفند سال قبل این بحث را دنبال کردیم. ساخت داخلی را به شدت دنبال کردیم، خیلی ها این بحث را در مملکت جدی نمی گرفتند و آنرا عملی نمی دانستند اما خودم تک تک افراد با انگیزه را دعوت کردم. خوشبختانه واکسن بنیاد برکت فاز اول مطالعات بالینی را با موفقیت بسیار بالا گذراند.

یکی از موثرترین واکسن های کرونا را در پاستور خواهیم ساخت

دستیابی به این واکسن از اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰
وی افزود: واکسن رازی اجازه مطالعات بالینی را گرفت و در شرف مقدمات اجرایش است. واکسن مجموعه وزارت دفاع از هفته آینده به بحث کلینیکال ترایال انسانی می رسد. همینطور با انتقال دانش فنی از کوبا که قبلا درمورد واکسن هپاتیت و پنوموکوک هم با آنها همکاری کردیم، یکی از موثرترین واکسن های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چون فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار بیاوریم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: همزمان اقداماتی برای واردات واکسن صورت گرفت تا گروه های صدمه پذیر را زودتر واکسینه نماییم. واکسن کاری سیاسی در جهان است و کسی خارج از مرزها نمی گوید بدو بیا حراجش کردم و واکسن ارزان دارم، این خبرها نیست. یکی از منابع موثر که بالای ۹۱ درصد ایمنی زایی داشت مجموعه اسپوتنیک روسیه بود که وارداتش باهمکاری دوستان وزارت امور خارجه انجام شد.

برای اعتماد مردم گفتم نخستین واکسن را جگر گوشه ام بزند
وی اضافه کرد: متاسفانه جو ناجوانمردانه ای ساخته شد، شاعر می گوید «ترسم از ترکان تیرانداز نیست، طعنه ترآورانم می کشد». من وقتی خودم و آبرویم را به میان آوردم، فکر کردم شاید برای اعتماد بخشی به مردم باید جگر گوشه ام نخستین کسی باشد که این واکسنی را بزند که شما نسبت به آن تردید ایجاد کردید. نامردی است که فکر نماییم خون ما از سایر افراد رنگین تر است و فرزندان چیزی استفاده کنند که مردم این سرزمین استفاده نمی کنند. خدا را شاهد میگیرم تابحال یک قرص خارجی در خانه ام نبردم، فقط زمانی قرصی بود که در کشور ساخته نمی شد و برای مادرم می بردم. همانگونه که کت شلوار غیر دوخت وطن نپوشیدم. اگر چیزی خوب است برای همه خوب است و اگر چیزی بد است برای همه بد است.
نمکی افزود: من بعنوان وزیر و وکیل حق ندارم فراتر از روستایی محروم سیستان و بلوچستان چیزی بخواهم، آنها ولی نعمت ما هستند. روزی در اوایل وزارتم راننده من در خیابان برای پیرمردی بوق زد و من گفتم شخصیت اویی است که پیاده می رود و نه من. شخصیت من را هم او به من داده است، مردم به ما عزت دادند، آنها ولی نعمت اند، ما بدون آنها هیچ نیستیم، شاعر می گوید «قطره دریاست اگر با دریاست، ورنه او قطره و دریا دریاست» و بدبخت کسی است که از خدا و مردم ببرد. برای جلب اعتماد گفتم نخستین واکسن را جگر گوشه من بزند.

۳۰۰هزار دوز دیگر از واکسن روسی در راه ایران

واکسن چینی در راه است
نمکی تصریح کرد: ۳۰۰ هزار دوز دیگر از واکسن اسپوتنیک در راهست و منبع دیگر یک واکسن چینی به نام ساینوفارم است که در راه داریم. امیدواریم تا پیش از عید گروه های صدمه پذیر را واکسینه نماییم.
وی افزود: از سبد کووکس هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز خریدیم که از فوریه وارد می شود. ما بر حسب گروه های صدمه پذیر و اولیت دارها سند ملی واکسیناسیون کرونا آماده کردیم و هیچ کس به جز سن، بیماری ها و شغل در معرض خطر اولویتی بر دیگران ندارد.

تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ ترین واکسن سازهای دنیا می شویم

واکسیناسیون گروه های صدمه پذیر تا شهریور ۱۴۰۰
وزیر بهداشت اظهار داشت: تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ ترین واکسن سازهای دنیا می شویم و به همه جا صادر می نماییم، چه من باشم و چه من نباشم این ریل گذاری صورت گرفته است. ما قول می دهیم تا شهریور آینده اغلب گروه های صدمه پذیر را واکسینه نماییم و ان شاءلله نخستین کشور دنیا باشیم که گروه صدمه پذیر را واکسینه کردیم و تا سه ماه بعد ۷۰ درصد دیگری که باید زنجیره را قطع کنند واکسینه می نماییم.

کوچک ترین عارضه ای ببینیم، اجازه تزریق نخواهیم داد
وی اضافه کرد: بر سر این عهد هستیم که اگر کوچک ترین عارضه از هر واکسن خارجی یا داخلی ببینیم اجازه تزریقش را نخواهیم داد. ما اجازه ندادیم به اسم واکسیناسیون تست واکسن کشورهای خارجی بر مردم ما صورت گیرد و این کاری بود که برخی کشورهای همسایه کردند. اگر واکسنی آوردیم شرط کردیم آزمایش آن در کشور دیگری انجام شده باشد و حتما باید پس از طی ۳ فاز مصرف آن حداقل در ۵ کشور انجام شده باشد. امیدواریم شرمنده مردم و خون شهدا نشویم و با حمایت مردم و مسئولین ما هم در این راه سرافراز باشیم و افتخاراتی کسب نماییم.
وزیر بهداشت در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در قزوین اظهار داشت: از همکاران عزیز سازمان هلال احمر، اصحاب رسانه، بزرگواران ستاد تبلیغات اسلامی، مردم فهیم استان قزوین، کسبه ارجمند که در این گرفتاری اقتصادی همراه بودند، امام جمعه محترم، دانشگاه علوم پزشکی قزوین و... که در این ایام در کنار ما بودند ممنونم. درود می فرستم به روح پر فتوح همه شهدا از شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم تا شهدای مدافع سلامت که به هر سرزمینی می روم داغ جگرسوز این عزیزان را با خود به ارمغان می برم و تردید ندارم تا آخرین لحظه حیاتم این داغ را باید با خود حمل کنم.

۱۳ ماه است درگیر مقابله با کرونا هستیم
وی اضافه کرد: برخی آخرین روز بهمن ماه سال قبل را نخستین روز مقابله ما با کرونا می دانند اما ما از اواخر دیماه سال ۹۸ درگیر مدیریت کرونا هستیم و بیان این حماسه در طول این ۱۳ ماه لازم است و ضرب آهنک تپش قلب ما با بالا و پایین رفتن منحنی استان ها جا به جا می شود. تمام کادر درمان در این ایام یک روز استراحت و آرامش نداشتند. به آبروی پیامبر و ائمه ان شاءالله در آینده نزدیک بر بیماری فائق آییم. آمده ام به جهت اینکه بعنوان یک خدمت گذار کوچک دست همکارنم را ببوسم و نیامدم که بازجویی کنم، آمدم تشکر و عرض ادب کنم و اگر کمکی از دستم برآید دریغ نکنم.
وی ضمن اشاره به اینکه در ۱۳ ماه گذشته کرونا رنج های فراوانی به دنیا تحمیل کرد، اضافه کرد: اما معادلات مدیریتی جهان را هم به هم ریخت. به خاطر دارم در نخستین روزهایی که ویروس قرار بود گرفتارمان کند، همکاران من برآورد می کردند اگر این طوفان رسید چگونه سختی ها را مدیریت نماییم و من آنجا عرض کردم درست است که خزانه ما خالی است و در اوج ظالمانه ترین تحریم ها هستیم و من بارها گفتم هیچ روزی روز عاشورا نیست و سرزمینی سرزمین کربلا نیست اما ظلمی که در این ایام سخت بر ملت شریف ایران روا داشتند پس از واقعه عاشورا بر قومی روا نداشتند. از هر جای دنیا هرچه می خولستیم بیاوریم برای ما مشکل ایجاد می کردند، علیرغم آنکه آن دیوانه حاکم بر کاخ سفید ادعا می کرد برای دارو و تجهیزات منعی قائل نیستند اما بدانید این برادر کوچک شبهای زیادی تا بامداد راه می رفت و انتظار می کشید خبر خوش بدهند که پروازی به نفع ما مجوز گرفته و سپس خبر تلخ می دادند که آمریکایی ها جلوی آنرا گرفتند. آنها منتظر بودند کشور در مدیریت کرونا به گل بنشیند و می دانستند این تنها فشاری است که می تواند علیرغم تمام محاسبات فشار وارد کند. اما آنها در محاسبات خود ندیده بودند که ما خدا، رهبری فرزانه و مهربان، دولتی محکم، مردمی صبور و حماسه و شهدای دفاع مقدس را داریم، در دل شب دعای جانبازان دفاع مقدس را داریم و از همه مهم تر عزتی داریم که بعنوان عشق خاندان (ع) با خود همراه داریم.
وی به پیشبینی و محاسبات موسسات بین المللی در مورد کرونا و آمار جهانی آن اشاره نمود و اظهار داشت: آنها گفته بودند حداقل مرگ در کشور در آذرماه به ۱۲۰۰ نفر می رسد، متاسفانه آمریکا روز گذشته بیشتر از ۵۲۰۰ مرگ را به ثبت رساند؛ البته ما هیچگاه برای مرگ هیچ کسی خوشحال نمی شویم حتی مملکتی که سردمدارانش ماسک را از ما دریغ کردند. عشق به خاندان عشق به مردم جهان را به ما آموخته است. در خیلی از کشورهای بزرگ با مرگ بیشتر از هزار مورد مواجه هستیم ولی جمهوری اسلامی ایران این روزها مرگ دو رقمی را تجربه می کند که البته این عدد هم زیاد است. در انگلستان هم آمار روز گذشته از ۱۸۶۰ مرگ عبور کردند و آلمانی ها با آن ساختار مهم از مرگ بیشتر از روزی ۱۱۰۰ رد شدند و ما با تاکید بر وفاق ملی به مرگ دو رقمی رسیدیم که البته این هم زیاد است؛ اما این افتخار در بحران فعلی آفریده شد و عده ای از هموطنان در کشورهای اروپایی منتظر بازگشت به کشور هستند.

بعد از مدت ها، نخستین هواپیما از کشور انگلیس را پذیرفتیم

قرنطینه مسافران در حال انجام است
وی در اینباره اضافه کرد: فهرست انتظار بازگشت شکل گرفته است و دو روز پیش پس از مدت ها نخستین هواپیما را از کشور انگلیس پذیرفتیم و داریم کار قرنطینه آنهارا انجام می دهیم. چه شد که توانمند ترین قدرت اقتصادی اروپا با زیرساخت قوی امروز به شرایطی رسیده که هموطن ما امروز دامن وطن خویش را امن ترین دامن برای مدیریت کرونا می داند؟ این عزت از طرف خداوند به ما داده شده است.

افتتاح ۱۱هزار تخت بیمارستانی و ۱۴۰۰ پروژه بهداشتی؛ امسال
نمکی افزود: ما در یک سال قبل ۲۵۰۰ تخت آی سی یو اضافه کردیم. در استان قزوین میزان تخت های آی سی یو که در یکسال افزوده شد معادل کل تخت هایی بود که در سالیان قبل افزوده شد. ما پیش از کرونا برای ۲۰ هزار نفر بیمار امکان اکسیژن سازی داشتیم و امروز ۶۵ هزار بیمار همزمان در بیمارستان ها می توانند از اکسیژن استفاده کنند. این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی است و سال جاری نخستین سالی است که مقرر است ۱۱ هزار تخت بیمارستانی راه اندازی نماییم و سال جاری ۱۴۰۰ پروژه بهداشتی داشتیم و این رکورد را در طول تاریخ نداشتیم. شاعر می گوید «مدعی خواست که از بیخ زند ریشه ما، غافل از آنکه خدا هست در اندیشه ما». این ها دستاوردهای بزرگی بود که خداوند نصیب کرد.
نمکی تصریح کرد: دستاورد دیگر، طرح کنترل خانه به خانه کرونا مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی بود که این طرح با کمک عزیزان ما در بسیج و دیگر دوستان هلال احمر و مردم و... قوت گرفت. این طرح از اندیشه های ناب مقام معظم رهبری بود که در گفتمان با ایشان پیدا شد و توانست محله به محله بیماریابی کند. با نام قاسم سلیمانی که کوی به کوی به دفع شر داعش می گشت ما به دنبال دفع شر کرونا گشتیم. امروز که در محضر شما هستم دوست دارم پرچم این دستاورد عظیم ملی را سرافرازانه بالا نگه داریم. در آینده، مدیریت جهان و اقتدارش را بر اساس مدیریت کرونا تقسیم بندی خواهند کرد، ما دیدیم در کشورهای اروپایی و آمریکایی مردم پشت درب بیمارستان ها و در زمین چمن ماندند، صف دستمال کاغذی بوجود آمد و... اما ما حتی یک بیمار غیر کرونایی نداشتیم که پشت در بیمارستان بماند که اگر چنین می شد شبکه های خارجی با هزاران ذره بین آنرا نشان می داد اما آن شرایط کشورهای دیگر را نشان ندادند.
وزیر بهداشت ضمن اشاره به ویروس جهش یافته کرونا، خاطرنشان کرد: ویروس جدید که آمد ما تمام تلاش خویش را برای پیشگیری از ورود آن به کشور انجام دادیم. در تمام مرزها نیرو گذاشتیم، ما نخستین کشور بودیم که ۳۶ گیت زمینی، دریایی و هوایی را در بهمن ۹۸ بررسی بهداشتی کردیم و نخستین کشور جهان بودیم که پروازهایمان با چین را در ۷ بهمن ۹۸ قطع کردیم. اما ویروس ها می چرخند و ما همواره ترس داشتیم که در گزند ویروس باشیم اما برخی چیزها هم دست ما نیست، کسی که غیرقانونی طول کشور را طی می کند، خیلی تحت نظارت و اشراف ما نیست. ویروس با یک پرواز و در یک هواپیمای بدون مسافر هم می تواند منتقل شود. تا اینکه نخستین موارد بیمار را شناسایی کردیم. به من خبر دادند یک خانم ۷۱ ساله در خیابان وحدت اسلامی تهران گرفتار شده که سابقه مسافرت نداشته و همسرش هم خادم یک مسجد است و هیچ تماسی با خارج از کشور نداشتند و این یک زنگ خطر بزرگ شد و همه اطرافیان او را رصد کردیم تا اینکه مرگ یک آقای ۴۸ ساله در بیمارستان هشتگرد به علت ویروس جهش یافته رخ داد و این برای من یکی از تکان دهنده ترین خبرها بود و در پنجشنبه گذشته من سخت ترین روزهای زندگی ام را در طول این ۱۳ ماه گذراندم.

دیر بجنبیم، هر چه بافته ایم پنبه می شود

در رعایت پروتکل ها سخت گیر باشید
وی اضافه کرد: این ویروس بسیار چموش و سرکش است. این ویروس توانست قدرتمندترین های اروپا را به زانو درآورد و آهنگ گرفتاری ویروس بلند است. ما جمعه بامداد جلسه اورژانسی گذاشتیم و اقدامات خوبی در استان قزوین و البرز انجام شد؛ اما عزیزان اگر دیر بجنبیم و درنگ نماییم هرچه بافته ایم پنبه خواهد شد. هر چقدر رعایت پروتکل کم شود هجمه بیماری افزایش می یابد. از دست اندرکاران مدیریت می خواهم در رعایت پروتکل ها به شدت سختگیر باشند. در اپیدمی ها باید تلاش نماییم مردم جان خویش را از دست ندهند. اگر گرسنگی بکشند قابل جبران است اما مرگ را نمی توان کاری کرد.
وزیر بهداشت اضافه کرد: مردم هم اکنون بسیار خسته هستند، من می فهمم که اقتصاد خانواده تهیدست یعنی چه، من در خانواده گرفتار مشکل اقتصادی بزرگ شدم و ناز پرورده نیستم. من می فهمم خانواده یک کارگر اگر یک روز کار نکند چه می کشند. وقتی منطقه ای را از آبی به زرد و از زرد به نارنجی تبدیل می نماییم می دانیم چقدر دشوار می باشد. اما هیچ پدیده ای برای اقتصاد کشور در روزهای اپیدمی مخرب تر از طولانی شدن روند بیماری نیست در اپیدمی بزرگترین رسالت ما کوتاه کردن زمان اپیدمی است. ما هم تلاش کردیم نخستین کشوری باشیم که پروتکل بنویسیم تا اقتصاد کشور بچرخد. ما نخستین کشور جهان بودیم که حتی یک روز نگذاشتیم کارخانه ای تعطیل شود و تولید بخوابد و این الزامی بود که تحریم به ما وارد می کرد. ما اسفند ماه سختی در پیش خواهیم داشت اگر سخت نگیریم و اگر محکم نایستیم پایه های دستاوردهایمان لرزان می شود اگر سخت نگیریم.

لزوم مراقبت بیشتر از البرز، زنجان و تهران

تخت های بیمارستانی آماده تر شود
وی اضافه کرد: اعلام خطر می کنم که با این ویروس نباید سهل انگاری کرد و باید حواس مان جمع باشد. امروز اعتقاد ندارم کیس های ویروس جهش یافته بیشتر است و در استان البرز، زنجان و تهران باید مراقب بود. امروز پیشنهاد من این است جلسات مشترک میان استان قزوین، البرز، زنجان و تهران برگزار گردد. کل این منطقه را باید در نظارت مستمر ببریم و لحظه ای درنگ نکنیم. گیلان و مازندران هم در اولویت بعدی است. نخستین اقدام اطلاع رسانی گسترده به مردم و دوم افزایش تعداد تست های روزانه است. موارد در رابطه با کسانی که به این ویروس مبتلا هستند را همگی مثبت موتاسیون یافته تلقی کنید. تخت های بیمارستانی باید آماده تر شود.

در ویروس جهش یافته ۷۲ ساعت وقت داریم

کانون ها را زودتر شناسایی کنید
وی تصریح کرد: راهی که طی دو هفته با ویروس قبلی می رفتیم با این ویروس جهش یافته ۷۲ ساعته می رویم. یعنی اگر از زمان افزایش تعداد بیمار سرپایی تا افزایش تعداد بستری ۲ هفته وقت داشتیم، در این ویروس ۷۲ ساعت وقت داریم. باید کانون ها را زودتر شناسایی کنید. مراکز سرپایی باید فعال تر شوند و ما تست هرچه بخواهید برایتان می فرستیم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: در ارتباط با دارو در تاریخِ وزارت بهداشت این اراده محکم نبود که دارویی که در داخل تولید می شود را اجازه واردات ندهیم مگر در این ایام و از یک میلیارد دلار واردات دارو در یکسال جلوگیری کردم. ما در طول دو ماه از وارد کننده به صادرکننده تجهیرات پزشکی مثل ونتیلاتور تبدیل شدیم و رمدسیویر و فاویپیراویر را ۵۵ روزه ساختیم.
منبع:

1399/11/27
21:28:23
0.0 / 5
1314
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر