هشدار وزیر بهداشت:

ویروس جهش یافته كرونا در كشور چرخیده است

ویروس جهش یافته كرونا در كشور چرخیده است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: مرگ یک خانم 71 ساله در خیابان وحدت اسلامی که هیچ مسافرتی نداشت و اتفاقی که در آبیک افتاد و بیمارستان هشتگرد، اثبات کرد که ویروس جهش یافته کرونا در کشور چرخیده و باید فکر نماییم زیر پوست هر شهر، روستا و خانواده ای می توان این ویروس را پیدا کرد.


به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سعید نمکی روز شنبه در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اضافه کرد: وجود ویروس جهش یافته کرونا، زنگ خطر جدی برای مدیریت کرونا است. سخت ترین آخر هفته ای که در طول این ۱۳ ماه بر من گذشت، همین دو روز گذشته بود. در طول این مدت مشاهده کردم که فراز و نشیب ها چطور ما را گرفتار می کند. این ویروس جهش یافته کرونا یکی از ویروس هایی است که با اقتدارترین نظام های بهداشتی و درمانی در اروپا را به زانو در آورد. روزهای سختی برای ما شروع می شود و بدین سبب باید خودمان را برای مبارزه با چموش ترین ویروس جهش یافته کرونا آماده نماییم.
وی افزود: روش مبارزه با ویروس کرونا جهش یافته با ویروس کرونا قبلی هیچ فرقی ندارد و فقط تشدید مراقبت ها و رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی اهمیت دارد. میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در شادگان حدودا به صفر رسیده است و به همین میزان لطمه دیدیم. هرجا رعایت پروتکل های بهداشتی ضعیف شد، نقطه لطمه پذیری ما نیز افزایش پیدا کرد.
سخت ترین روزهای مدیریت کرونا شروع شده است
وزیر بهداشت اظهار نمود: در روزهایی که دنیا مرگ های بسیار سنگینی به خاطر کرونا را تحمل کرد، ما توانستیم به مرگ های روزانه ۶۰ نفر به سبب کرونا برسیم. سخت ترین روزهای مدیریتی ما در زمینه کووید ۱۹ شروع شده است. در تاریخ ۱۰ دی ماه نامه ای نوشتم و گفتم که پیش بینی من، ورود به خیز سهمگین بیماری است که همه را گرفتار می کند، اگر برخی اصول بهداشتی رعایت نشود و اگر ما را در رعایت پروتکل های بهداشتی تنها بگذارند.
وی اضافه کرد: همین طور در مورد ورود ویروس جهش یافته کرونا پیش بینی کرده بودیم. با توجه به این که انگلیسی ها به دروغ در ابتدا گفتند سرایت این ویروس ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش یافته، من به صراحت به همکارانم گفتم هم قدرت سرایت چند برابر است و هم قدرت بیماری زایی و مرگ و میر این ویروس بمراتب بیشتر از چیزی است که اعلام می شود. تمام تلاش ما در مکاتباتی که داشتیم این بود که بیشتر مراقب مرزهای زمینی و دریایی و هوایی باشیم. حتی اعلام کردیم موارد غیرقانونی که برای قشم یا محل های دیگر جنس می آورند را هم تست صورت گیرد.
ویروس جهش یافته سرکش تر از ویروس قبلی است
نمکی اظهار داشت: ویروس جهش یافته کرونا بسیار سرکش است و قدرت سرایت و بیماری زایی بالا و مرگ و میر بمراتب بالاتر از ویروس قبلی دارد. الان باید فکر نماییم که این ویروس جهش یافته همه جا چرخیده است. گفته بودم که ویروس کرونا پاسپورت نمی خواهد. همانطور که ویروس ووهان همه جا را تسخیر کرده، ویروس جهش یافته انگلیسی نیز می تواند این کار را انجام بدهد و در دورترین نقطه این سرزمین هم خودرا نشان بدهد.
وی افزود: نخستین گام، انجام تست های بیشتر است. در کنار تست های تشخیص سریع، باید تست های PCR هم صورت گیرد. اگر بیمار علامت داری دیدیم که هر دو تست او منفی بود هم نباید رها شود. حتما باردیگر باید این بیمار تست شود. حتما باید نمونه های این بیمار برای تست های NGS به سه مرکز دانشکده بهداشت، انستیتو پاستور و معاونت تحقیقات و فناوری ارسال شود. جهش مختص ویروس انگلیسی یا آفریقای جنوبی نیست. با تنوع ژنتیکی که داریم حتما ممکنست به جهش های جدید در داخل مرزها برسیم یا از کشورهای همسایه، جهش های ویروس پا به مرزهای ما بگذارند. مرزها حتما باید به شدت مراقبت شوند. مطب های خصوصی هم بعنوان نخستین جایگاهی که بیماران مراجعه می کنند، باید اطلاعات ثبت گردد.
قرنطینه ها جدی گرفته شود
وزیر بهداشت اظهار نمود: قرنطینه ها باید جدی گرفته شود. اگر یک مورد مثبت ویروس جهش یافته کرونا پیدا کردیم، حتما باید به اجبار وارد قرنطینه شود. باید قدم ها را تندتر برداریم. متاسفانه آهنگ گرفتاری این ویروس ممکنست خیلی تندتر از گام هایی باشد که ما بر می داریم. امیدواریم با گام های تند و رصد مستمر بر این مشکل جدید نیز پیروز شویم.


1399/11/25
23:35:42
0.0 / 5
866
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر