محدودیت سفر به ایران شدیدتر شد

محدودیت سفر به ایران شدیدتر شد

به گزارش سرشیر وزارت گردشگری این هفته منتظر مصوبه و موافقت نهایی ستاد کرونا با صدور ویزای توریستی، بعد از حدود یک سال توقف بود، ولی اکنون این ستاد از سخت تر شدن مقررات ورود به ایران برای اتباع خارجی خبر می دهد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بودجه سال ۹۹ ورود ۱۰ میلیون گردشگر را به کشور پیش بینی کرده بود اما با انتشار ویروس کرونا، تعلیق پروازهای بین المللی، بسته شدن مرزهای زمینی و توقف صدور ویزای توریستی، آن برآوردها به هم ریخت.
طبق آماری که معاونت گردشگری از نیروی انتظامی گرفته و در اختیار این خبرگزاری قرار داده است، از اسفندماه ۹۸ که ویروس کرونا به ایران سرایت کرد تا اختتام مردادماه ۹۹ نزدیک به ۲۶۲ هزار مسافر خارجی به ایران وارد شدند. گمرک ایران هم تایید کرده تردد مسافران ورودی از مرزهای زمینی، ریلی و هوایی۸۴.۵۷ درصد کاهش داشته است. معاون آمار دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک گفته که از شروع سال ۹۹ تا اختتام ماه آذر، جمعا دو میلیون و ۷۰۷ هزار و ۱۳۴ مسافر به کشور وارد شده اند که فقط ۳۱۸ هزار و ۹۶۵ نفرشان تبعه خارجی بوده اند. وزارت امور خارجه گفته که بیشتر اتباع خارجی با ویزای درمان و تجارت به ایران سفر می کنند.
با ادامه توقف سفر توریستهای خارجی به ایران، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز وارد مذاکره با ستاد ملی مقابله با کرونا شد تا ویزای توریستی ایران از بایکوت بیرون رود. در هفته های گذشته نیز، بعد از درخواست های گوناگون تورگردان ها برای صدور ویزا دست کم برای طبیعت گردی و توریستهایی که با اتومبیل شخصی خود سفر می کنند، معاون گردشگری از نهایی شدن برخی مذاکرات برای ازسرگیری صدور ویزای توریستی به شکل محدود و برنامه ریزی شده به ایسنا خبر داد، درحالی که حالا سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از تعیین الزامات جدید برای ورود مسافران خارجی به کشور و سخت تر شدن مقررات مربوط به آن سخن می گوید.
علیرضا رئیسی ـ شنبه ۱۱ بهمن ماه ـ بعد از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، درحالی که فعالان گردشگری انتظار شنیدن خبر از سرگیری صدور ویزای توریستی ایران را داشتند، اعلام نمود: همه مسافران از هر کشوری، حتی کشورهای همسایه برای سفر به ایران باید تست منفی PCR را همراه داشته باشند. همین طور مقرر است از تمام مسافران ورودی باردیگر تست کووید - ۱۹ گرفته شود و اگر مسافری از اروپا به کشور وارد شد علاوه بر داشتن گواهی منفی تست کرونا و انجام باردیگر PCR در مرز ورودی، باید ۱۴ روز در خانه قرنطینه شود.
ستاد ملی مقابله با کرونا در مردادماه مقرراتی را برای کنترل مسافران به اجرا گذاشته بود که بنا بر آن، تمام مسافران بالای دو سال، باید دست کم ۹۶ ساعت پیش از سفر، تست PCR انجام و گواهی منفی آنرا به زبان انگلیسی به نمایندگان وزارت بهداشت و پایگاه های بهداشت مرزی تحویل می دادند. در صورت مشاهده موارد مشکوک، بعد از انجام تست PCR، مسافر با ملیت غیرایرانی در محل مشخص شده از طرف وزارت بهداشت با هزینه شخصی قرنطینه می شد و از مسافر ایرانی تعهدنامه گرفته می شد تا مدت ۱۴ روز قرنطینه خانگی شود. در صورت ارائه نکردن گواهی نامه سلامت و تست معتبر کووید - ۱۹، PCR، به مسافران با ملیت غیرایرانی اجازه ورود به کشور داده نمی شد. هرچند که بگفته تعدادی از مسافران ورودی به ایران، این پروتکل ها گاهی به درستی، سختگیرانه و یا مطابق با دستورالعمل اجرا نمی شدند.
حالا معاون وزیر بهداشت گفته که با سخت کردن اجرای آن الزامات و پروتکل ها، مقرر است مرزهای زمینی، هوایی و آبی به شدت کنترل شود. وزیر بهداشت هم مدتی پیش خواسته بود مرزهای مشترک با عراق، افغانستان و پاکستان دقیق تر کنترل شود.
با وجود این، سخنگوی ستاد ملی کرونا این امید را داده که اگر شش هفته باقی مانده تا آخر سال، پروتکل ها به خوبی رعایت شود، تعطیلات نوروز آرامی خواهیم داشت و حتی یکی از مصوبات این جلسه ستاد به فعالیت هتل ها در مناطقی با وضعیت مناسب و با رعایت پروتکل های سختگیرانه و اجرای بعضی تورها در عید نوروز با نظارت بوده است.1399/11/11
21:47:34
0.0 / 5
1089
تگهای خبر: بهداشت , درمان , سفر , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر