جهانپور:

واكسن سینوفارم چین در ۷ كشور تایید شده است

واكسن سینوفارم چین در ۷ كشور تایید شده است

سرشیر: سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: واکسن کرونای سینوفارم علاوه بر چین تا این لحظه در امارات، بحرین، عربستان، ترکیه، اردن، مصر و پاکستان، ثبت و تایید شده است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، کیانوش جهانپور در صفحه توییتر خود این مطلب را منتشر نمود و از ثبت و تایید واکسن سینوفارم چین در هفت کشور منطقه و همسایه ایران آگاهی داد.
چین که مبدا شروع پاندمی کروناست، تا حالا دو واکسن سینوفارم و سینوواک را مقابل بیماری کووید۱۹ ساخته که البته هنوز در سازمان بهداشت جهانی تایید نشده است.
سازمان بهداشت جهانی تا حالا فقط سه واکسن فایزر (آلمانی - آمریکایی)، مدرنا( آمریکایی) و آسترازنکا - اکسفورد (تولید سوئد و انگلیس) را تایید کرده است.
محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی نیز روز دوشنبه اظهار داشت: واکسن آسترازنکا که تولید کشور سوئد است، مقرر است طی قرارداد تولید مشترک در روسیه، هند و احیانا چین هم تولید شود و طبق اعلام وزارت بهداشت مقرر است ایران تا پیش از عید نوروز امسال حدود دو میلیون واکسن کرونا از این کشورها خریداری و وارد کند.
به گفته وی، تولید واکسن ایرانی احیانا تیر سال ۱۴۰۰ به نتیجه می رسد و تولید واکسن مشترک ایران و کوبا نیز که فاز سوم انسانی آن مقرر است به زودی در هر دو کشور صورت گیرد احتمال سه ماه آتی به نتیجه می رسد.
رئیس سازمان نظام پزشکی روند تولید واکسن کرونا در ایران را نیز مثبت ارزیای کرد و اظهار داشت: تولید واکسن در ایران که حالا به فاز مطالعه بالینی انسانی رسیده با موفقیت پیش می رود و در فاز حیوانی از واکسن های کشورهای دیگر نیز اطمینان بخش تر عمل کرده برای اینکه واکسن کشورهای دیگر در فاز حیوانی روی موش آزمایش شده اما واکسن ایرانی در فاز حیوانی روی میمون سبز آفریقایی آزمایش شده و موفقیت آمیز بوده است.
کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو قبل از این به خبرنگار ایرنا اظهار داشته بود: احیانا نخستین واکسن های کرونا که به ایران می رسد از مسیر خرید مستقیم از یک کشور خارجی است، پس از آن سهمیه ایران از سبد کوواکس می رسد، سپس تولید مشترک انستیتو پاستور ایران با یک شرکت کوبایی است و بعد از آن واکسن ایرانی تامین می شود.
به گفته وی، همانطور که وزیر بهداشت قبلا اعلام و رئیس جمهوری هم بر آن تاکید کرده است، برای تامین واکسن کرونا چهار مسیر مختلف دنبال می شود که شامل خرید مستقیم از یک کشور خارجی تولید کننده واکسن تایید شده، خرید از سبد کوواکس سازمان بهداشت جهانی، تولید مشترک با یک شرکت خارجی و تولید واکسن کرونا در داخل است.
وی افزود: دراین زمینه برای خرید مستقیم واکسن کرونا از یک کشور خارجی اقداماتی انجام شده و زمانی که نتیجه آن قطعی شود به مردم اعلام می شود، برای خرید واکسن کرونا از سبد کوواکس نیز اقدامات لازم انجام شده، البته مشکلاتی برای انتقال پول وجود داشت که بر طرف شد و از مسیر سازمان بهداشت جهانی در زمان مقرر و بعد از شروع توزیع آن، واکسن کرونا وارد کشور می شود.
سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: برای تولید مشترک واکسن کرونا با یک کشور خارجی اقداماتی از قبل انجام شده بود. شرط ایران برای انجام کارآزمایی بالینی انسانی واکسن کرونا در داخل کشور، تولید مشترک واکسن و انتقال فناوری تولید واکسن به ایران بود، به هر حال برخی شرکتهای خارجی دراین زمینه مذاکراتی با ایران داشتند ولی در زمان حاضر فقط یکی از موسسات قدیمی و شناخته شده کوبا در حوزه واکسن سازی که از سال های قبل با انستیتو پاستور ایران در زمینه تولید واکسن همکاری داشته است و برمبنای همان پلتفورم و زمینه همکاری و با همان فناوری موضوع تولید واکسن کرونا را هم هر دو موسسه دنبال کرده اند.
فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن ایران- کوبا در ایران انجام می شود
جهانپور اضافه کرد: فاز یک کارآزمایی بالینی انسانی واکسن کرونا در کشور کوبا با موفقیت انجام شده است، فاز دوم مطالعه بالینی انسانی آن نیز الان با نظارت انستیتو پاستور ایران در کشور کوبا در حال انجام می باشد و به شرط موفقیت فاز دو، فاز سه مطالعه انسانی آن همانطور که رئیس انستیتو پاستور ایران اعلام نموده در ماههای پایانی امسال در ایران صورت خواهد گرفت.
وی افزود: هر اقدام دیگری که قرار باشد برای تولید مشترک واکسن کرونا در ایران صورت گیرد و هر کارآزمایی بالینی که برای تولید واکسن لازم باشد، زمانی در ایران انجام می شود که طرف مقابل شرایط ایران را بپذیرد. تا حالا فقط یک موسسه کوبایی شرایط ایران را پذیرفته است. این موضوعی است که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم بر آن تاکید کرده است.
سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: فناوری تولید واکسن مشترک ایران و کوبا، فناوری ساب یونیت است که طی آن قسمتی از پروتئین ویروس تولید می شود و مقرر است طی این همکاری مشترک این فناوری به ایران منتقل شود.
آخرین اخبار از تولید واکسن کرونا در ایران
رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار داشت: در کنار این اقدامات، مسیر تولید واکسن کرونا در داخل نیز دنبال می شود. اقدام برای تولید واکسن کرونا در داخل از ابتدا توسط ۱۶ شرکت ایرانی شروع شده بود و تا این لحظه ۱۲ تقاضا و اعلام آمادگی برای تولید واکسن کرونا در ایران به سازمان غذا و دارو وصول شده و از این تعداد ۸ شرکت پرونده فعال دارند و از این هشت شرکت یک مورد وارد فاز کارآزمایی بالینی انسانی شده، دو شرکت دیگر نیز به زودی وارد فاز مطالعه بالینی انسانی می شوند.
جهانپور اظهار داشت: برمبنای برنامه زمانی بندی انجام شده، خرید مستقیم واکسن از یک کشور خارجی از بقیه مسیرها جلوتر است. البته همزمان اقدامات لازم برای خرید از سبد کوواکس هم انجام شده است. بنظر می رسد خرید مستقیم واکسن کرونا از یک کشور خارجی زودتر از بقیه محقق می شود. پس از آن خرید از کوواکس، پس از آن تولید مشترک با یک کشور خارجی و بعد هم تولید واکسن کرونا در داخل را خواهیم داشت و بنظر می رسد عمده نیاز کشور از مسیر تولید داخل تامین خواهد شد.
وی اضافه کرد: هنوز زمان دقیق ورود واکسن کرونا به کشور و شروع واکسیناسیون را نمی توان اعلام نمود. به هر حال باتوجه به تقاضای بالای خرید واکسن در کشورهای مختلف دنیا اقدامات لازم انجام می شود البته هر واکسنی برای واردات به کشور باید شرایط سازمان غذا و داروی ایران را احراز کنند، یعنی باید حتما در کشور مبدا مجوز مصرف گرفته باشد و استفاده از آن واکسن برای مردم آن کشور شروع شده باشد. هر زمان که باتوجه به شرایط سازمان غذا و دارو، یک واکسن تولید شده خارجی مجوز بگیرد، اقدامات لازم برای خرید و ورود واکسن به کشور انجام می شود.
شرط ایران برای خرید واکسن خارجی
سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در هر صورت هر واکسنی که تاییدیه های بین المللی یا تایید سازمان غذا و داروی کشور مبدا را داشته باشد و در کشور مبدا هم واکسیناسیون با آن شروع شده باشد می تواند در ایران بررسی شود و اگر سازمان غذا و داروی ایران تایید کند، خریداری می شود.
وی اضافه کرد: فعلا تعداد کاندیداهای خرید واکسن از خارج خیلی محدود است و قاعدتا در هفته های آتی تعداد این کاندیداها بیشتر می شود، شاید فعلا باتوجه به شرایط ایران تعداد معدودی واکسن شاید در حد سه واکسن می توانند کاندیدای خرید باشند اما به زودی این تعداد بیشتر می شود.
جهانپور اظهار داشت: در مورد واکسن های خریداری شده از کوواکس نیز هنوز نمی توانیم زمان دقیقی برای ورود واکسن به کشور اعلام نماییم چون هنوز کوواکس توزیع واکسن را شروع نکرده است و چون این کار با محوریت سازمان بهداشت جهانی انجام می شود اول باید سازمان بهداشت جهانی واکسن مورد نظر را تایید کند، بعد واکسن های سبد کوواکس را دریافت و بعد آغاز به توزیع کند. ایران ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از کوواکس خریداری نموده ولی هنوز توزیع این واکسن شروع نشده است.
به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، برمبنای اعلام دولت ها تا حالا بیش از ۹۱ میلیون نفر در دنیا بطور قطع به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده و بیش از یک میلیون و ۹۵۰هزار نفر بر اثر این بیماری جان خودرا از دست داده اند.منبع:

1399/10/23
20:46:46
0.0 / 5
938
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر