روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با كرونا:

مردم بدانند وسیله ای برای آزمایش واكسن نیستند

مردم بدانند وسیله ای برای آزمایش واكسن نیستند

به گزارش سرشیر رئیس جمهور با تکیه بر اینکه برای ساخت واکسن یا برای خرید واکسن هر ارزی و هر ریالی نیاز باشد بلافاصله به هر قیمتی و برخلاف همه مشکلات، آنرا تأمین خواهیم کرد، اظهار داشت: ما زودتر از این هم می توانستیم واکسن وارد نماییم و واکسن هایی در اختیار ما بود، اما واکسن ها متعلق به شرکت هایی بودند که می خواستند آنرا روی مردم ما آزمایش نمایند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، به همکاری مردم و مراعات پروتکل ها برای کاهش روند شیوع این ویروس در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در مجموع آمار امروز نشان داده است تلاش انجام گرفته در آذر ماه شرایط مناسب تری به وجود آورد و ۸۰ درصد بستری ها و ۷۰ درصد فوتی ها کاهش یافته است. البته به آن نقطه مطلوب نرسیدیم و برای رسیدن به نتیجه هنوز باید تلاش خویش را ادامه دهیم، اما شرایط بسیار بهتر شد.
وی افزود: همکاری مردم سبب شد امروز در مصوبات ما یک وضعیت جدید تصویب شود و آن وضعیت «شهرهای آبی» برای مناطق زردی بود که تعداد کرونای مثبت آن، ۲ در ۱۰۰ هزار است و شرایط نزولی دارند. در این مناطق آبی حدودا همه کسب و کارها فعالیت می نمایند و در مناطق زرد هم با مراعات پروتکل های شدید، کسب و کارها فعالیت خویش را ادامه خواهند داد.
روحانی با اشاره به اینکه بسیار مهم می باشد شرایطی که امروز به آن رسیدیم پایدار بماند و به شرایط گذشته در ماه های پایانی سال بازنگردیم، اظهار داشت: باید اقدامات پیشگیرانه را به جهت اینکه وارد موج چهارم نشویم تا آخر سال مشکل نداشته باشیم، ادامه دهیم. ما برای موفق شدن در مقابل این ویروس باید مجموعه کارهایی انجام دهیم که اگر هر یک از این مجموعه ها صدمه ببیند، ما را با خطر مواجه می کند. یعنی همانطور که ماسک زدن ضروری می باشد، رعایت فاصله گذاری و دورهمی و اجتماعات هم به همان نسبت ضروری می باشد. پس باید مراقبت نماییم که اجتماعاتی تشکیل نشود، هرچند که در ایام اخیر شاهد تجمعاتی بودیم و خیلی ها از این مورد گلایه کردند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: من یک مثالی دارم که البته آنرا برای مسائل امنیتی مطرح می کنم اما در مبحث سلامت هم می شود به آن اشاره نمود به خصوص که سلامت مردم هم موضوعی به اهمیت همان امنیت است؛ آن مثال این بود که می گفتم اگر در این زنجیره این اقدامات، یک حلقه سست یا ضعیف شود معنایش ضرب شدن همه اقدامات انجام شده تا کنون در صفر است. ضرب یک عدد در صفر برابر با صفر می شود و یعنی همه اقدامات، نتیجه صفر دارند.
وی افرود: در مبحث رعایت پروتکل های بهداشتی هم همین است؛ همه این ها حلقه هایی را می سازند که مانع گسترش این ویروس شوند و اگر هر یک از این حلقه ها ضعیف شود، کل مدیریت را از بین می برد.
رییس جمهور با تکیه بر اینکه مجموعه اقدامات باید مورد مراعات و استمرار ما باشد، اظهار داشت: وقتی ناچاریم محدودیت های شدید را اعمال نماییم، مشکلات فراوانی در زندگی و اقتصاد و فرهنگ جامعه ایجاد می شود. باید کاری نماییم زمان محدودیت های شدید را با همکاری با همدیگر به حداقل ممکن کاهش دهیم.
روحانی خاطرنشان کرد: ما وقتی ناچاریم محدودیت های شدید را اعمال نماییم، مشکلات فراوانی در زندگی و اقتصاد و فرهنگ جامعه ایجاد می شود. پس باید کاری نماییم زمان محدودیت های شدید را با همکاری با همدیگر به حداقل ممکن کاهش دهیم.
رییس جمهور اظهار داشت: نکته دیگر که بسیار مهم می باشد و در این نشست درباره آن تصمیمات خوبی اتخاذ شد، مساله واکسن است. یکی از مطالبات مردم این است که سریع تر بتوانیم واکسن مورد اطمینان را در اختیار مردم قرار دهیم و مرجع ما در واکسن سازمان بهداشت و درمان است. ما در داخل هم به دنبال این هستیم که هرچه زودتر واکسن را به نتیجه برسانیم که البته اقدامات خوبی انجام گرفته است. در خارج هم باوجود همه محدودیت ها و همه مشکلات دنبال این هستیم که بتوانیم واکسن مطمئنی را خریداری و وارد کشور نماییم.
وی اضافه کرد: ما برای خرید واکسن بیشتر از ۴۰ روز گرفتار نقل و انتقال پول بودیم. یکی از موارد و مثال های بسیار روشن جنایتی که آمریکا ضد ملت ایران انجام داد، در تهیه واکسن کرونا بود.
روحانی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها برای جابه جایی پول به حساب شرکتی جهت اینکه زمان نوبت مان، واکسن کواکس را خریداری و وارد کشور نماییم مشکلات زیادی ایجاد کردند اما دولت با همه این مشکلات اقدامات لازم را انجام داد. یعنی چه آنجایی که واکسن مشترک می خواهیم بسازیم چه واکسن بخواهیم بخریم و چه در داخل تولید نماییم، هر جا ارز و ریال نیاز بوده دولت بدون هیچ مضایقه ای باوجود همه سختی ها در این حوزه با دست باز وارد شده است.
رییس جمهور با تکیه بر اینکه برای ساخت واکسن یا برای خرید واکسن هر ارزی و هر ریالی نیاز باشد بلافاصله به هر قیمتی و برخلاف همه مشکلات، آنرا تأمین خواهیم کرد، اظهار داشت: ما زودتر از این هم می توانستیم واکسن وارد نماییم و واکسن هایی در اختیار ما بود، اما واکسن ها متعلق به شرکت هایی بودند که می خواستند آنرا روی مردم ما آزمایش نمایند. به ما پیشنهاد دادند و وزارت بهداشت درمان به حق نپذیرفت و قبول نکرد.
وی خاطرنشان کرد: البته برخی کشورها قبول کردند که کاری به آنها نداریم؛ ازاین رو مردم ما مطمئن باشند آنها وسیله آزمایش برای شرکتهای سازنده واکسن قرار نخواهند گرفت.
روحانی ضمن اشاره به چگونگی روند واکسیناسیون و اولویت های مشخص شده در این حوزه، اظهار داشت: در این سند چهار فاز مدنظر قرار گرفته است؛ وقتی واکسن در اختیار ما قرار بگیرد در فاز اول، اجرای این واکسیناسیون برای حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر خواهد بود که متشکل از کادر درمان که در خط مقدمند و افرادپرخطر است که در سرای سالمندان هستند یا جزو معلولین و جانبازان محسوب می شوند. ازاین رو افراد پرریسک و کادر درمانی جزو فاز اول و گروه اول خواهند بود.
وی با اشاره به اینکه فاز دوم جمعیت بالاتری را در برمی گیرد، اظهار داشت: در فاز دوم حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت که سن آنها بالاست و یا بیماری زمینه ای دارند و یا هر دو در اولویت خواهند بود. در فاز سوم و چهارم هم حدود ۱۹ میلیون نفر را در بر می گیرد؛ تلاش ما این است که فازها کوتاه شود و در حداکثر زمان آنرا اجرا نماییم و امیدواریم سال جاری و سال آینده این کار صورت گیرد.
روحانی افزود: البته حتی اگر واکسن در اختیار قرار بگیرد واکسیناسیون و اجرای آن این گونه نیست که در یک لحظه یا در یک روز صورت گیرد. اگر بخواهیم به ۶۰ میلیون نفر واکسن بزنیم؛ یعنی در دو نوبت ۱۲۰ میلیون بار باید این واکسن تزریق شود. با عنایت به مکان های مختلف و با شیوه هایی که داریم این تزریق زمان بر است. اگر روزی هزار نفر هم کار واکسن را انجام دهند با عنایت به ۶۰ میلیون نفر حدود چند ماه زمان می برد که این موضوعات در سند امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
رییس جمهور تصریح کرد: اگر در روز به ۵۰۰ هزار نفر واکسن تزریق و این عدد ضرب در ۶۰ میلیون شود، تزریق واکسن ۳ ماه زمان می برد و اگر بخواهد دوبرابر شود، زمان انجام آن هم دوبرابر خواهد شد. ازاین رو تزریق واکسن و اجرای آن زمان بر است که همه این موارد در سند امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
وی ضمن اشاره به اینکه مردم شایعات را در زمینه واکسن ها قبول نکنند، اظهار داشت: شایعه می کنند فلان جا واکسن دارند، فلان جا واکسن عرضه شده است و مردم را با این شایعات درگیر می کنند. مردم به متخصصان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قرارگاه عملیاتی و ستاد گوش بدهند و فریب افراد سوءاستفاده گر در این شرایط را نخورند.
روحانی اظهار داشت: خرید واکسن و تهیه آن هم جزو اولویت هایی است که انجام می شود و ان شاءالله در زمان آن با شرایطی که اعلام می شود، در اختیار مردم قرار خواهد گرفت؛ ضمن اینکه اگر واکسن آمد و تزریق آن آغاز شد به معنای کنار گذاشتن پروتکل ها نیست. این پروتکل ها باید ماه ها ادامه پیدا کند، چون که اگر خود واکسن حتی اثر صد درصدی داشته باشد که نسبت به آن مطمئن نیستیم، اثرگذاری آن زمان می برد و پس از آن هم دوز بعدی باید تزریق شود.
منبع:

1399/10/20
22:10:23
0.0 / 5
1150
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر