وزیر بهداشت خبر داد

گره گشایی در واردات واكسن كرونا با وجود فشارهای آمریكا

گره گشایی در واردات واكسن كرونا با وجود فشارهای آمریكا

به گزارش سرشیر وزیر بهداشت آخرین اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا با وجود فشارهای سنگین آمریکا را شرح داد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی ضمن اشاره به دستور رئیس جمهور برای خرید واکسن کرونا، اظهار داشت: تهیه واکسن کرونا تحت تأثیر فشارهای ناجوانمردانه آمریکایی ها و مشکلات در نقل و انتقال پول قرار داشت که خوشبختانه گره های آن دارد گشوده می شود و بدین سان واکسن وارداتی کرونا برای تزریق در گروه های صدمه پذیر وارد کشور خواهد شد.
وی اضافه کرد: همینطور با کار گسترده انجام شده در داخل کشور، واکسن داخلی بعنوان افتخار ملی در خدمت مردم عزیز خواهد بود و در نشست آتی گزارش آنرا به مردم ارائه خواهم داد.
وی همینطور به گام چهارم بسیج ملی مدیریت و کنترل اپیدمی کووید-۱۹ به شیوه محله و خانواده محور اشاره نمود و با حضور در رصدخانه طرح شهید حاج قاسم سلیمانی بعنوان قرارگاه و مقری که شبانه روزی این پروه ملی را رصد می کند، از همکاری سازمان بسیج، وزارتخانه های کشور، راه، ارتباطات و گردشگری و همینطور سازمان های غیردولتی، ناجا، نیروهای مسلح و همینطور مردم در این طرح محله محور قدردانی کرد.
وزیر بهداشت ضمن اشاره به استراتژی هر خانه یک پایگاه سلامت در طرح محله محور مقابله با کرونا، افزود: دستاوردهای خوبی از این طرح داشتیم و امیدواریم که میزان مشارکت و همدلی مردم افزایش یابد و در ارتباط با هر خانه یک پایگاه سلامت، سفیران سلامت واقعی را در این دوره تکمیل نماییم.
وزیر بهداشت ضمن اشاره به مرگهای حدود ۵۰۰تایی کرونا اظهار داشت: به دنبال اقدامات انجام شده امروز مرگهای زیر ۳۰۰ را تجربه می کنیم؛ هرچند که هنوز هم روزهای غم انگیزی است و مرگ هر شهروند در هر جای دنیا ملال انگیز است و امروز هم بیشتر از ۲۹۰ خانواده را در کشورمان داغدار دیدیم.

کاهش ۳۰ درصدی بستریهای کرونا
وی افزود: نخستین دستاورد اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی، کاهش ورودی به بیمارستانهاست. خوشحالیم که امروز به صورت متوسط حدود ۳۰ درصد از تختهای ارائه خدمت به بیماران کووید ۱۹ کمتر شده اند و این مورد نفس کشی است برای همکاران من در نظام ارائه خدمت در بیمارستانها.
نمکی اضافه کرد: در مجموع به دنبال تلاش شبانه روزی بهورزان، کادر بهداشتی و درمانی، علوم آزمایشگاهی و دست اندرکاران سلامت، امروز میزان تستها به حداقل ۷۰ هزار و حداکثر ۱۰۰ هزار مورد رسیده و با ورود تستهای سریع ۱۲۰هزار تست افزایش می یابد. بدین سان بیماریابی بییشتری را تجربه می نماییم و به علت تشخیص زودرس، بیماران بدحال کمتری روانه بیمارستاها می شوند و مرگ و میرها هم کاهش خواهد داشت. بنابر براوردهای بین الملی امروز باید مرگ بالای ۱۱۰۰ را تجربه می کردیم که خوشبختانه به دنبال اقدامات انجام شده میزان مرگ و میرها به زیر ۳۰۰ رسیده و و ان شاالله به سمت ۲۰۰ و پایین تر حرکت خواهد نمود.

کاهش تعداد شهرهای قرمز به ۳۴ شهر
وی ضمن اشاره به تعداد ۱۶۰ شهر قرمز در اول آذرماه و تعداد شهرهای نارنجی و زرد، اضافه کرد: خوشبختانه به دنبال محدودیت های بوجود آمده و اقدامات انجام شده، تعداد شهرهای قرمز در ۱۱ آذر ماه به ۶۴ شهر کاهش پیدا کرد و امروز در ۱۹ آذرماه، پاداش محدودیتهای بوجود آمده کاهش تعداد شهرهای قرمز به ۳۴ شهر قرمز، ۲۶۰ شهر نارنجی و ۱۵۴ شهر زرد است.
نمکی اظهار داشت: در اول آذر ماه تعداد نقاط قرمز در نقشه کشور بسیار زیاد بود و حدودا همه کشور قرمزپوشی کامل بود. در ۱۱ آذر لکه های قرمز کمتر و در ۱۹ آذر لکه های زرد بیشتر و لکه های نارنجی در حد متوسط و قرمزها به شدت کمتر است. امیدواریم روند خروج قرمز در نقشه کشور به شکل روزافزون ادامه داشته باشد.
وزیر بهداشت افزود: در IT امکاناتی را فراهم کردیم که بر مبنای آن می توانیم روی نقشه کلیک نماییم و هر شهرستان و استان را به صورت مجزا رصد نماییم. بعنوان مثال حالا با کلیک بر روی استان گلستان مشخص است که در "آق قلا" یکی از وضعیتهای نامناسب از نظر میزان مبتلا شدن و گرفتاری ناشی از کرونا را داریم. همینطور "راور" در کرمان بعنوان یکی از شهرستانهای قرمز پرخطر ما است. این رصد هوشمند به ما این امکان را خواهد داد هر لحظه بخواهیم تصمیم برای اعمال محدودیت بگیریم، شهر هدف را به خوبی مشخص نماییم.

نگرانی از عادی انگاری مردم
وی با ابراز نگرانی از عادی انگاری وضعیت از جانب مردم، اضافه کرد: بزرگترین اضطراب ما و همکاران مان بحث عادی انگاری است. هر چقدر این نقشه را به سمت زرد شدن و سفید شدن ببینیم، افزایش این روحیه عادی انگاری در مردم ما را مضطرب می کند؛ چونکه هیچ پدیده ای موثرتر از فاصله گذاری، رعایت پروتکلها و گوش سپردن به تقاضاهای همکاران ما برای رهایی از چنگال بیماری و مرگ ناشی از آن، نداریم.

هوای زنجیره سرسبز شمال کشور، مه آلود از ویروس کووید-۱۹
وزیر بهداشت به وضعیت بیماری در استانهای شمالی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: روزی به همکاران عرض می کردم گرفتاری ما در استانهای شمالی معطوف خواهد شد به جمعیت روستانشین. امروز متاسفانه روستاهای پاک، گرفتار شدند. بعنوان مثال اغلب روستاهای ترکمن نشین در گلستان و همینطور روستاهای مازندران به خصوص در ارتفاعات که قبل پاک بودند، گرفتار شدند. در گیلان هم گرفتاریهایی داریم. در مجموع هوای زنجیره سرسبز شمال کشور مه آلود از ویروس کووید ۱۹است. بعضی از استانها نظیر سیستان در سیستان و بلوچستان می توانند از رفت و آمدها به استانهای شمالی، متاثر شوند و باید در این حوزه مراقبت شود.
نمکی همینطور درباره استانهای جنوبی و آبگرفتگی ها در بعضی از شهرهای جنوبی اظهار داشت: در این استانها هم باید مراقبت شود در فرونشت آبی که به فاضلاب آلوده است، بیماری های روده ای مهار شود؛ همانند آنچه که سال قبل شاهد آن بودیم و تردید ندارم سال جاری هم مانند سال قبل این توانایی را نشان خواهیم داد. پس از آن هم بحث کووید و توجه به تهویه هوای منازل است که لازم است توجه گردد.
منبع:

1399/09/19
17:40:50
5.0 / 5
1005
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر