معاون وزیر بهداشت:

جریمه 100هزار تومانی رانندگان تاكسی بدون ماسك

جریمه 100هزار تومانی رانندگان تاكسی بدون ماسك

معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن اشاره به نامه درخواست ایران برای تمدید زمان پیش پرداخت خرید واكسن كرونا، در عین حال درباره جزئیات جرایم كرونا كه روز گذشته در ستاد ملی مقابله با كرونا تصویب گردید، توضیح داد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در نشست ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، اظهار داشت: بیماری های تنفسی مانند آنفلوآنزا سه راه برای پیشگیری دارند؛ داروی موثر، واکسن موثر و رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی. آنفلوآنزا هم دارو دارد مانند تامیفلو، هم واکسن دارد که تا حدود زیادی موثر است و رعایت نکات بهداشتی هم در جلوگیری از آن موثر است؛ به صورتی که در نیمکره جنوبی که فصل آنفلوآنزا را می گذرانند، پایین ترین میزان مبتلا شدن به آنفلوآنزا را دارند چونکه همه نکات بهداشتی را به علت کرونا رعایت کردند و خبری از آنفلوآنزا نبود است.

آنفلوآنزا دارو و واکسن دارد، کرونا ندارد
وی اضافه کرد: کرونا برخلاف آنفلوآنزا نه دارو و نه واکسن موثر ندارد و فقط بهداشت فردی و عمومی می ماند که آن هم احتیاج به آموزش دارد و بنابراین نقش رسانه ها در این آموزش حائز اهمیت می باشد. دنیا دارد به این مورد می رسد که محدودیت های گسترده و قرنطینه الزامی کامل خیلی جواب نمی دهد و باید کار دیگری انجام داد.

چرا جرایم کرونایی وضع شد؟
رییسی درباره وضعیت جرایم مربوط به متخلفانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، اظهار داشت: اصولا بحث مقابله با اپیدمی چیزی جز مشارکت مردم و مسئولیت پذیری اجتماعی نیست. اینکه چرا جریمه وضع کردیم، به این علت است که عده ای هستند که حتی اگر نصف شب به چراغ قرمز برسند و پلیس هم نباشد، دوربین هم نباشد، باز هم پشت چراغ قرمز می ایستند، اما عده ای هم هستند که امکان دارد با وجود پلیس هم از چراغ قرمز عبور کنند. پلیس برای افرادی که تخطی می کنند، احتیاج به اعمال قانون دارد. باید توجه کرد که بیشتر از ۵۰ درصد مردم از اواخر اسفند ماه تابحال همیشه رعایت کردند، اما نیمی دیگری از مردم واقعا رعایت نکردند. هم اکنون یک مطالبه مردمی وجود دارد که افرادی که پروتکل ها را رعایت می کنند، چه گناهی دارند. ازاین رو متخلفان باید باید جریمه شوند. مانند فردی که از چراغ قرمز عبور می کند و دیگران را به خطر می اندازد.

جزییات جرایم متخلفان کرونایی

جریمه ۱۰۰هزار تومانی برای رانندگان تاکسی که ماسک نزنند

جریمه ۲۰هزار تومانی راننده بابت هر مسافری بدون ماسک
وی اضافه کرد: باید توجه کرد که جرایم چند دسته هستند؛ یکی بحث عرضه دهندگان خدمت است. مانند حمل و نقل عمومی. بعنوان مثال اگر راننده تاکسی ماسک نزند و شناسایی شود، پلاکش نوشته شده و پلیس می تواند این فرد را جریمه کند. راننده تاکسی که ماسک نزند، ۱۰۰ هزار تومان جریمه می شود و به ازای هر مسافری هم که ماسک نزند، راننده تاکسی ۲۰ هزار تومان جریمه می شود و مسافرانی هم که ماسک نزدند، ۵۰ هزار تومان هزینه می شوند.

جریمه های یک میلیونی برای اتوبوسهای مسافری متخلف

از اخطار تا پلمب برای اصناف متخلف
رییسی اضافه کرد: در زمینه اتوبوس هم به همین صورت است. اگر اتوبوسی رعایت نکند، چه خودش و چه مسافران، هم شرکت جریمه خواهد شد و جرایم تا یک میلیون و حتی بیشتر هم خواهد بود. در تهران از آنجایی که سیستم حمل و نقل عمومی ضعیف است، نمی توانیم اتوبوس را توقیف کنیم؛ بلکه باید اتوبوس را زیاد نماییم. اما جرایم برای شرکت و راننده متخلف در نظر گرفته می شود. در زمینه اصناف به این صورت است که اگر در یک صنف فردی باشد و خودش ماسک نزند و مشتریانی را بپذیرد که ماسک نمی زنند، بار اول اخطار کتبی و درج در پرونده، بار دوم ۳۰۰ هزار تومان جریمه می شود و بار سوم یک میلیون تومان جریمه می شود. بار چهارم هم مغازه اش به مدت یک هفته پلمپ می شود.

جریمه عابرانی که ماسک نمی زنند با چهره نگاری
رییسی اضافه کرد: در زمینه افراد که در خیابان هستند چند مکانیزم وجود دارد؛ اگر پلیس و بازرسین ما فرد خاطی را ببینند، فرد را جریمه می کنند. نکته دیگر این است که نیروی انتظامی یکسری دوربین دارد که چهره همه افراد در آن ثبت است. وقتی فرد چهره نگاری می شود؛ همه اطلاعاتش شامل کد ملی و... وجود دارد. از همان سیستمی که برای حجاب استفاده می شود، از همان برای ماسک هم استفاده می شود. اگر فرد ماسک نزند، چهره نگاری شده و برای فرد پیام داده می شود و جریمه می شود.

خودروهای شخصی شامل جرایم ماسک نمی شوند

شماره حساب واریز جرایم به دولت اعلام شد
معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه آیا خودرو های شخصی هم مشمول جریمه می شوند و مکانیزم دریافت جریمه ها به چه صورت است، اظهار داشت: خودرو های شخصی شامل جرایم نیستند. اگر خودرو برای حمل و نقل عمومی باشد، شامل می شود، اما خودروی شخصی شامل نمی گردد، اما اگر فرد از خودرو پیاده شود و ماسک نزده باشد، جریمه می شود. در عین حال شماره حساب وزارت بهداشت برای واریز جرایم به دولت اعلام شده است.

مکانیزم دریافت جرایم کرونایی
وی در پاسخ به سوال ایسنا افزود: حال اگر کسی جریمه را نپردازد، مکانیزم اینگونه است که افرادی که جریمه می شوند، بدهکار دولت می شوند و می توانند از هر طریقی آنرا دریافت نمایند، مانند قبض جریمه ای که برای فرد می آید یا راه هایی پیشبینی شده مانند محاسبه بر روی قبض آب و برق و تلفن و... در عین حال این جرایم، صرفاً برای حوزه کرونا هزینه می شود.

آخرین وضعیت ثبت سفارش ایران برای خرید واکسن کرونا

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره پیش پرداخت برای واکسن کرونا به کووکس، اظهار داشت: ایران هم مشارکت کرده و نامه ای به سازمان بهداشت جهانی زدیم که سازمان بهداشت جهانی قبول کرد که تاریخ پیش پرداخت را تمدید کنند و ایران هم جزو این مجموعه شده است. نگرانی از بابت پیش پراخت نداریم و آنرا از ما می پذیرند.
ادامه داردمنبع:

1399/07/20
14:25:32
5.0 / 5
1695
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , دارو , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر