انتقاد شدید یك پزشك از صحبت های غیر علمی یك فعال اینستاگرامی در مورد واكسن

انتقاد شدید یك پزشك از صحبت های غیر علمی یك فعال اینستاگرامی در مورد واكسن

به گزارش سرشیر یك فوق تخصص بیماری های عفونی باانتقاد از صحبت های غیرعلمی یك فعال اینستاگرامی درباره واكسن و سفارش به والدین برای واكسینه نكردن فرزندانشان، با اشاره به اینكه این صحبت های غیر واقعی و غیر علمی خیانت بزرگی به سلامت جامعه به حساب می آید، اظهار داشت:  صحبت كردن و ارائه نقطه نظرات غیركارشناسی درباره واكسن ها و داروهای مختلف بدون داشتن اطلاعات و دانش كافی بسیار راحت است،  غافل از اینكه این صحبت ها سبب ایجاد تشویش در جامعه و برهم زدن تمام سیستم ذهنی جامعه می شود و در نهایت سلامت جوامع را هم تهدید می كند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر علوی فوق تخصص بیماری های عفونی بیمارستان لقمان در این رابطه عنوان کرد: مهمترین گام در کنترل بیماری های عفونی پیشگیری کردن است وهمیشه در هر جامعه ای پیشگیری بر درمان مقدم است. در بیماری کووید 19 هم جامعه پزشکی از روز اول به دنبال کاهش بار ویروس بوده و تمهیدات و سفارش های بهداشتی مختلف همچون فاصله گذاری و پوشیدن ماسک را در جهت جلوگیری از بروز این بیماری مطرح کرده است.
وی با اشاره به اینکه جوامع در انتظار نتایج تحقیقات و تولید واکسن موثر برای پیشگیری سریع تر این بیماری نوپدید هستند، اظهار نمود: محققان و مراکز تحقیقاتی در سطح جهان به صورت شبانه روزی و با صرف هزینه های گزاف به دنبال این مسئله هستند.
وی با اشاره به اینکه صحبت کردن و ارائه نقطه نظرات غیرکارشناسی درباره واکسن ها و داروهای مختلف بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی بسیار راحت است، اظهار داشت: غافل از اینکه این صحبت ها سبب ایجاد تشویش در جامعه و برهم زدن تمام سیستم ذهنی جامعه می شود که در واقع خیانت بسیار بزرگ در حق سلامت جامعه است.
دکتر علوی با تشریح فرایند تولید دارو و واکسن، اظهار نمود: وقتی یک دارو یا واکسن وارد مرحله تولید شده و در نهایت به بازار عرضه می شود، آزمایش های بسیار دقیقی بر روی آن انجام شده و سال های سال علم و تجربه دقیق علمی پشت این داروها و واکسن ها وجود دارد. کلیه عوارض و مسایل احتمالی در رابطه با آن شناسایی شده و اینگونه نیست که خلق الساعه یک واکسن در پستوی یک آزمایشگاه و یا کارخانه ساخته شده و بدون هیچ نظارتی بلافاصله در مراکز بهداشتی و پزشکی عرضه و سفارش شود.
این فوق تخصص عفونی با اشاره به اینکه پزشکان و مسولان پزشکی در همه جای دنیا این مسایل را رصد می کنند، اظهار داشت: این طور نیست که من پزشک فوق تخصص عفونی بدون توجه به تبعات و عوارض، دارو یا واکسنی را به بیماران سفارش کنم.
وی افزود: ما یا علم یک قضیه را داریم و می توانیم تمام مسایل آنرا با جنبه های دقیق موشکافانه بررسی و یا سفارش نماییم و یا علم آن قضیه را نداریم و باید به افراد متخصص و عالم این قضیه اعتماد کافی داشته باشیم و پیرو و پیشرو این مسایل باشیم.
دکتر علوی با اشاره به خطرات و عوارض ناشی از عدم واکسیناسیون، اظهار داشت: عدم واکسیناسیون و مرگ و میری که به دنبال آن اتفاق می افتد، به مراتب هزینه و بار بسیار سنگین تری بر جوامع تحمیل می کند.
این فوق تخصص عفونی در خاتمه با تاکید بر اینکه عنوان کردن مسایل جعلی درباره واکسن و یا داروها به هیچ وجه قابل قبول نیست، اظهار نمود: از همه مردم تقاضا می نماییم این مسایل را فقط و فقط از مراجع آگاه و متخصصان پیگیری کنند و پیرو یک سری موارد غیرعلمی که می تواند سلامت جامعه را تهدید کند، نباشند.
منبع:

1399/04/08
21:20:52
5.0 / 5
2177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر