وسواس های فكری و دردسرهای ترس از كرونا؛

نكنه كرونا گرفته باشم!

نكنه كرونا گرفته باشم!

سرشیر: ایسنا/البرز حساسیت های فكری نسبت به شیوع ویروس كرونا و وسواس مراجعه به مراكز درمانی برای بیماری های ساده، روند پیگیری درمان سایر بیماری ها را تحت تاثیر قرار داده است. بعنوان نمونه یكی از شهروندان می گوید مادرش از ترس كرونا مدام برای چكاپ به مراكز درمانی می رود از جانب دیگر یكی دیگر از شهروندان می افزاید كه وقت جراحی داشته اما عمل وی به پس از نوروز موكول شده است.این روزها همه از كرونا حرف می زنند و ترس ابتلا، از آن دوگانگی رفتاری و سردرگمی میان برخی را رقم زده است. آنهایی كه تا روز گذشته حتی با وجود سرماخوردگی شدید هم به مراكز درمانی بازگشت نمی كردند حالا با یك عطسه و سرفه ساده راهی بیمارستان ها و درمانگاه ها می شوند. از طرف دیگر آنهایی كه برای چكاپ های ماهانه، انجام آزمایش و حتی ویزیت های ضروری نیاز شدید به درمان دارند از ترس مبتلاشدن به كرونا یا شلوغی قید حضور در مراكز درمانی را زده اند.

به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، هر چند كه این روزها اگر برای یك ویزیت ساده غیر از سرماخوردگی هم به درمانگاه ها برویم، باید حداقل سه ساعت در نوبت باشیم تا از صف طویل مراجعانی كه فكر می كنند مشكوك به كرونا هستند عبور نماییم. كسانی كه با این ترس و وسواس، دیگر بیماران و كادر درمانی بیمارستان ها و درمانگاه ها را به ستوه آورده و فشار كاری را برای آنها دوچندان كرده اند.

در همین زمینه كنسل شدن وقت پزشكان متخصص در درمانگاه ها هم شرایط را سخت تر كرده است. نكته قابل توجه این كه هم شهروندان و هم پزشكان معتقدند توجه به بیماری های دیگر با تمركز بر كرونا كاهش یافته است.

از ترس كرونا به درمانگاه نرفتم

فاطمه پناهی یكی از شهروندان البرزی دراین باره می گوید: برای چكاپ قند خون باید به درمانگاه بازگشت می كردم اما از ترس بیماری كرونا ترجیح دادم به درمانگاه نروم.

وی می افزاید: از ترس ویروس كرونا ازخانه خارج نمی شوم و می ترسم اگر به درمانگاه بروم آنجا به این ویروس مبتلا شوم.

وقت جراحی داشتم اما به زمان نامعلومی موكول شد

سعیده حسینی یكی دیگر از شهروندانی است كه با این مشكلات درگیر است، وی می گوید ۱۲ اسفند ماه موعد یك جراحی داشتم اما بعد از تماس با مركز درمانی به من گفته شد كه در شرایط فعلی امكان جراحی وجود ندارد.

وی ادامه می دهد: حالا فقط می دانم باید بعد از اختتام سال برای انجام عمل جراحی بازگشت كنم كه البته باز هم تاریخ دقیق آن معین نمی باشد.

سحر دانشوری یك شهروند فردیسی از ترس كرونا از رفتن به درمانگاه خودداری كرده و می گوید: وقت پزشك زنان داشتم اما ترجیح دادم كنسل كنم و به درمانگاه بازگشت نكنم.

مادرم از ترس مدام برای چكاپ به درمانگاه می رود

یك شهروند البرزی در این زمینه می گوید: مادرم از ترس مدام برای چكاپ به مركز درمانی می رود.

فاطمه شعبانی می افزاید: اما خواهرم می گویدبه هیچ وجه به درمانگاه نمی روم با كوچكترین بیماری در بیمارستان دیگر زنده نخواهم ماند. ترس از كرونا برخی را گرفتار دوگانگی كرده است. رفتارهای عجیب از برخی دیده می شود.

پزشكان متخصص وقت های خودرا كنسل كرده اند

پرستار یك مركز درمانی در فردیس می گوید: مركز درمانی ما علاوه بر پزشكان عمومی، پزشكان متخصص مانند ارتوپدی، زنان، داخلی و... نیز دارد اما خیلی از پزشكان از آمدن امتنا كرده و وقت های خودرا كنسل كرده اند.

سیما كلوایی می افزاید: شمار بازگشت بیماران سرماخورده بسیار افزایش یافته است. هر فردی كه احساس سرماخوردگی می كند سریعاً به درمانگاه بازگشت می كند تا از وضعیت سلامتی خود در مقابل كرونا اطلاع یابد.

وی می گوید: در گذشته تعداد افرادی كه بر اثر سرماخوردگی و آنفولانزا بازگشت می كردند كمتر از ۱۰۰ نفر در روز بود اما حالا بیشتر شده است.

آمار بازگشت مردم افزایش یافته است

مدیر یك مركز درمانی در فاز۴ مهرشهر می گوید: در این روزها بازگشت مردم برای سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار افزایش یافته است. بسیاری نیز از ترس كرونا برای معاینه به این مركز بازگشت می كنند.

محمد دارابی می افزاید: مردم با كوچكترین علایم سرماخوردگی خودرا به این مركز می رسانند و دیگر خود درمانی نمی كنند.

وی با اشاره به مراقبت ها و پیشگیری در مقابل این بیماری از مردم می خواهد كه با ترس به این بیماری نگاه نكرده و اهتمام كنند از دستكش یكبار مصرف استفاده كنند.

دارابی می افزاید: مردم در موارد غیر ضروری دیگر به مراكز درمانی بازگشت نمی كنند. اما آمار بازگشت مردم افزایش یافته است.

همه اینها در حالی است كه مسئولان دانشگاه علوم پزشكی البرز طی این روزها از مردم خواسته اند با مشاهده هر علائمی به مراكز درمانی بازگشت نكنند.

تب شدید و سرفه خشك علایم مهم كرونا است

دكتر سیدحسین اینانلو سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی استان البرز با اشاره به اینكه مردم باید در خانه بمانند و خودمراقبتی كنند تا از خطر مبتلاشدن به ویروس كرونا دور بمانند، می گوید: رعایت بهداشت فردی در این مورد بسیار مهمست.

اینانلو با اشاره به اینكه تب شدید و سرفه های خشك از علایم مهم درباب مبتلاشدن به ویروس كرونا است، عنوان می كند: مردم در صورت مشاهده علائمی مانند نشانه های سرماخوردگی در خانه بمانند و مصرف مایعات گرم، استفاده از ماسك و تعویض بموقع آنرا فراموش نكنند.

در خانه ماندن بهترین راه پیش گیری از كرونا

علی زمانپور كارشناس ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی هم می گوید: بهترین راه برای پیش گیری از مبتلاشدن به ویروس كرونا در خانه ماندن و عدم ارتباط با دیگران است بنا بر این از مردم می خواهیم برای مدتی رفت و آمدهای خود و حضور در فضاهای عمومی را به حداقل برسانند تا سلامت آنها به خطر نیفتد.

وی خاطرنشان می كند: شست و شوی مداوم دست و صورت با صابون، ضد عفونی كردن سطوح منزل با محلول آب و الكل و یا آب و وایتكس هم نقش به سزایی در پیش گیری از مبتلاشدن به این ویروس دارد.
1398/12/08
15:03:26
5.0 / 5
3422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر