معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

كاهش واردات دارو و تجهیزات پزشكی در سال آینده

كاهش واردات دارو و تجهیزات پزشكی در سال آینده

به گزارش سرشیر معاون توسعه وزارت بهداشت از افزایش ۱۱ درصدی بودجه این وزارتخانه در سال آینده اطلاع داد و اظهار داشت: پیشبینی ما این است سال آینده واردات دارو و تجهیزات پزشكی به ۲.۵ میلیارد تومان كاهش پیدا كند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر تقوی نژاد در حاشیه یكصد و دهمین اجلاس رؤسای دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی كه در دانشگاه علوم پزشكی ایران در حال برگزاری است در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه ما صرفه جویی منابع در سال آینده را مدنظر قرار دادیم؛ چون كه قیمت تمام شده بستری و سرپایی باید مورد ارزیابی قرار گیرد، اظهار داشت: ما ۷ میلیون و ۶ هزار بستری در سال داریم و هزینه بستری هر بیمار به صورت متوسط سالیانه به جز دارو حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده و هزینه بستری دارو حدود ۴۰۰ هزار تومان است كه در نهایت ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه بستری هر بیمار می شود.
وی افزود: این هزینه ها از بیمه های پایه و تكمیلی پرداخت می شود و باید توجه داشت ما بازار ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در درمان بیمه های بازرگانی داریم كه در سال ۹۷، حدود ۱۸۰ میلیارد تومان از این منابع برای بستری در بیمارستان ها استفاده شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت همینطور اظهار داشت: سیاست های جدید وزارت بهداشت تنها توجه به بهداشت نیست بلكه باید در حوزه آموزش هم ورود كنیم؛ چونكه ۱۴ تا ۱۶ درصد هزینه بیمارستان ها در حوزه دارو است و هشت درصد هزینه های بیمارستان ها صرف تأمین تجهیزات پزشكی می شوند و به صورت كلی ۲۲ درصد از هزینه های بیمارستان ها به دارو و تجهیزات پزشكی اختصاص پیدا می كند.
معاون وزیر بهداشت در مورد وضعیت ارز دارو و تجهیزات پزشكی هم اضافه كرد: ما سال قبل ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به واردات دارو و تجهیزات پزشكی تخصیص دادیم كه با صرفه جویی و پشتیبانی از تولید داخل به ۳ میلیارد دلار كاهش پیدا كرده و جهت گیری ما به این سمت است كه سال آینده ۲.۵ میلیون دلار واردات دارو و تجهیزات پزشكی داشته باشیم.
به قول تقوی نژاد، یكی از مواردی كه بین دانشگاه های علوم پزشكی و سازمان بیمه سلامت مورد توجه قرار دارد، سقف بیمه سلامت است كه در این اجلاس مورد توجه قرار می گیرد. همینطور بودجه سال ۹۹ و جهت گیری در زمینه هزینه كرد آن مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه بودجه سال ۹۹ حوزه سلامت نسبت به سایر دستگاه ها رشد قابل قبولی داشته است، اضافه كرد: بودجه بهداشت و درمان سال آینده نسبت به سال ۹۸، حدود ۱۱ درصد رشد داشته است و صرفه جویی منابع مورد توجه قرار دارد.
او در آخر تصریح كرد: بحث بهداشت و سیاست های مورد تاكید وزیر بهداشت بخصوص طرح هر خانه یك پایگاه سلامت و واكسیناسیون و موضوعات مورد بحث در حوزه سیل مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. همینطور درباره شیوه پرداخت تصمیماتی خواهیم گرفت.1398/11/07
20:59:54
5.0 / 5
4272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر