انواع دیابت و نحوه تشخیص آن

انواع دیابت و نحوه تشخیص آن

سرشیر: دیابت یك بیماری مزمن است و زمانی رخ می دهد كه لوزالمعده، انسولین كافی تولید نمی كند یا بدن نمی تواند بطور موثر از انسولین تولید شده، استفاده نماید.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، ​​​انسولین هورمونی است كه قند خون را تنظیم می كند. افزایش قند خون، شایع ترین علامت دیابت كنترل نشده است و در طول زمان منجر به لطمه های جدی به خیلی از دستگاه های بدن، خصوصاً اعصاب و عروق خونی می شود.
انواع دیابت
دیابت نوع یك كه دیابت وابسته به انسولین یا دیابت دوران كودكی نامیده می شود. این نوع دیابت با تولید انسولین ناكافی در بدن مشخص می شود و كنترل آن با تزریق روزانه انسولین امكان پذیر است. علایم دیابت نوع یك، شامل دفع بیش از اندازه ادرار، تشنگی و پرنوشی، گرسنگی دائمی و پرخوری، كاهش وزن، تغییرات بینایی و خستگی است. این علایم ممكنست بطور ناگهانی رخ دهد.

دیابت نوع دو كه به آن دیابت غیر وابسته به انسولین یا دیابت بزرگسال گفته می شود. این نوع دیابت حاصل استفاده غیرموثر بدن از انسولین است. دیابت نوع دو ۹۰ درصد از مبتلایان به دیابت در سراسر جهان را شامل می شود و تا حد زیادی نتیجه اضافه وزن و چاقی و عدم فعالیت بدنی است.

باید توجه كرد كه علایم دیابت نوع دو شبیه دیابت نوع یك است، اما اغلب خفیف تر و كمرنگ ترند. بنا بر این این بیماری ممكنست چند سال بعد از شروع تشخیص داده شود. یعنی زمانی كه عوارض آن به وجود آمده است.

بنابر اعلام دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، دیابت حاملگی نیز نوع دیگری از دیابت است كه در دوران حاملگی اتفاق می افتد. زنان مبتلا به دیابت حاملگی در معرض خطر مبتلاشدن به دیابت نوع دو در سال های بعد نیز خواهند بود. تشخیص دیابت حاملگی، معمولا بوسیله غربالگری دوران حاملگی امكان پذیر است.

منبع:

1398/09/21
20:26:35
5.0 / 5
4838
تگهای خبر: بهداشت , تولید , چاقی , كاهش وزن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر