علل ابتلاء به یكی از شایع ترین بیماری های مادرزادی سر و گردن

علل ابتلاء به یكی از شایع ترین بیماری های مادرزادی سر و گردن

به گزارش سرشیر عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به عمده علل مبتلا شدن به شایع ترین بیماری مادرزادی ناحیه سر و گردن اظهار داشت: در ایران جدیدترین دستاوردهای نوین دنیا در درمان بیماران مبتلا به شكاف لب و كام استفاده می شود.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر علی عطری درباره برگزاری كنگره شكاف لب و كام در تهران، اظهار داشت: این كنگره با حضور اساتید و صاحب نظران برجسته از داخل و خارج از كشور برگزار گردید و جدیدترین دستاوردهای علمی در مورد درمان این بیماری مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
رئیس دپارتمان جراحی پلاستیك دانشگاه علوم پزشكی تهران اضافه كرد: در این كنگره، جراحی اولیه شكاف لب و كام و مبحث جراحی ثانویه مورد بحث قرار گرفت. همینطور نمونه هایی از بیماران كه در این زمینه مشكل داشتند در نمونه اولیه و ثانویه به صورت زنده توسط استاد برجسته ای كه از انگلیس برای شركت در این كنگره حضور یافته بود، جراحی شدند.
وی افزود: جراحی اولیه برای مواردی است كه بیماری به صورت مادرزادی گرفتار شكاف لب و كام شده و در جراحی ثانویه برای بزرگسالانی بوده كه قبلاً جراحی اولیه در آنها صورت گرفته ولی به علت مشكلات باید اصلاحاتی برای بیماری آنها انجام گیرد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران با بیان این كه شكاف لب و كام می تواند سبب اختلال در تكلم و گفتار به علت نارسایی كام شود، اظهار داشت: این مساله هم در كنگره مورد بحث قرار گرفته و جراحی زنده هفت بیمار در سالن برای حضار نمایش داده شد؛ روش های نوین در این زمینه كه در جهان عرضه می شود هم مورد بحث قرار گرفت.
بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری كنگره شكاف لب و كام، عطری با اشاره به اینكه شكاف لب و كام از شایع ترین بیماری های مادرزادی در ناحیه سر و صورت به حساب می آید، اضافه كرد: از هر ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ تولد زنده یكی مبتلا به شكاف لب و كام می شود كه شروع آن در دختران و پسران تفاوت چندانی ندارد؛ ولی شكاف لب در پسران شایع تر از شكاف كام است.
وی تصریح كرد: علت دقیق شكاف لب و كام هرچند مشخص نشده، ولی بعضی از بررسی ها نشان دهنده سابقه ارثی این بیماری است. همینطور مبتلا شدن به بعضی از بیماری ها در مادران باردار، مصرف بعضی از داروها حین بارداری، استعمال سیگار و الكل در زنان آبستن و عفونت در حاملگی می تواند سبب بروز شكاف لب و كام در جنین شود.1398/07/15
11:27:56
5.0 / 5
4612
تگهای خبر: بیماران , پزشك , جراحی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر