دبیركل جمعیت مبارزه با دخانیات انتقاد كرد

هزینه ۱۵ میلیون دلاری برای واردات كاغذ سیگار

هزینه ۱۵ میلیون دلاری برای واردات كاغذ سیگار

سرشیر: دبیركل جمعیت مبارزه با دخانیات ضمن ابراز نگرانی از روند افزایشی راه اندازی كارخانجات دخانی در كشور، در عین حال از آنچه كه ˮصرف هزینه ۱۵ میلیون دلاری برای خرید و واردات كاغذ سیگارˮ خواند، انتقاد نمود.


محمدرضا مسجدی - دبیركل جمعیت مبارزه با دخانیات كشور در گفت و گو با ایسنا، ضمن ابراز نگرانی از وضع موجود در حوزه استفاده از مواد دخانی اظهار داشت: یكی از مطالبات ما تدوین برنامه اساسی برای حفظ سلامت مردم از طرف نهادهای حكومتی است. تأمین مصرف مواد دخانی باید تابع عوامل قانونی باشد نه سوداگری های بازاری. در حالیكه نشریات مكتوب كشور به سبب بالا رفتن قیمت كاغذ رو به تعطیلی هستند، هزینه شدن ۱۵ میلیون دلار برای خرید و واردات كاغذ سیگار به كشور اشتباه است.
مسجدی با اشاره به هزینه ۳۰ هزار میلیارد تومانی درمان بیماری های ناشی از استعمال دخانیات، اضافه كرد: در زمانی كه كشور با تحریم انواع اقلام پزشكی و دارویی مواجه می باشد، تخصیص این میزان ارز جهت رشد و توسعه صنعت دخانیات جای تأسف دارد. در همه كشورهای دنیا، سیگار را گران می كنند تا مصرف آن كم شود، اما در كشور ما ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال صرف خرید سیگار می شود.
وی اضافه كرد: باید همكاری بین بیشتر از ۲۰ سازمان مختلف در زمینه مبارزه با دخانیات وجود داشته باشد. متأسفانه درحالی كه برخی صنایع كشور درحال ضعیف شدن هستند و یا حتی با حدود یك سوم از قدرت تولیدی در حال كار هستند، ما شاهد رشد كارخانه های تولید دخانیات از هشت كارخانه به ۱۵ تا بوده ایم. باید جلوی این روند افزایشی با قانون گذاری های درست گرفته شود.
این متخصص ریه اضافه كرد: صنعت دخانیات ما در حالی به صورت افسارگسیخته به سمت خودكفایی در تولید و بی نیاز كردن بازار داخل پیش می رود كه این كالای لطمه رسان امروز بدون هیچ گونه نظارت، در دسترس همگان قرار دارد و كسی به این فكر نمی كند كه این سیاستگذاری غلط، در آینده چه هزینه های هنگفتی را برای كشور به همراه خواهد داشت.
وی در ادامه با اشاره به اینكه حدود ۱۲ الی ۱۴ درصد مردان و یك الی سه درصد زنان سیگار مصرف می كنند، اظهار داشت: این آمار اما در مصرف قلیان بسیار مأیوس كننده تر است تا جایی كه حدود ۴۵ درصد مردان و ۳۵ درصد زنان از قلیان استفاده می نمایند. این ارقام از آنجایی نگران كننده تر می شود كه سن مصرف و دسترسی به مواد دخانی در حال كاهش است.
مسجدی نقش فرهنگسازی را كاهش مصرف مواد دخانی بسیار مؤثر توصیف كرده و اظهار داشت: در همین زمینه جمعیت مبارزه با دخانیات سه طرح را در حال اجرا دارد. در مرحله اول آموزش به كودكان خردسال را پیگیری می نماییم. این آموزش درقالب برنامه های آموزنده و سرگرمی صورت می گیرد. در مرحله دوم طرح جلوگیری از استعمال دخانیات برای دانش آموزان را در دست اقدام داریم و همین راستا هم اكنون تمام مدارس شهر ورامین تحت پوشش جمعیت ما قرار دارد. در مرحله آخر باز در حال اجرای طرح دانشگاه بدون دخانیات هستیم.
وی در ادامه وجود اتاق هایی مخصوص استعمال دخانیات را در مكان های عمومی بی فایده دانست و اظهار داشت: استقبال چندانی از این طرح حتی در كشورهای خارجی صورت نگرفته است. همین طور با عنایت به قانون كه استعمال دخانیات را در مكان های عمومی نفی می كند، ساخت این اتاق های مخصوص، بی مدلول است.
مسجدی درانتها درباب استفاده از سیگارهای الكترونیك باز اظهار داشت: این سیگارها اگر بیشتر از سیگار معمولی عوارض نداشته باشند، كمتر از آنها باز عوارض نخواهند داشت. عوارضی مانند سرطان زایی و بیماری های قلبی كه به سبب وجود فلزات سنگین در این سیگارها بروز خواهدنمود و سازمان بهداشت جهانی باید از تولید و فروش این محصول جلوگیری كند.
منبع:

1398/02/21
14:52:40
5.0 / 5
4280
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر