در دانشگاه علوم پزشكی مشهد محقق شد

ساخت پروتز آناتومیك سر رادیوس برای پایداری آرنج

ساخت پروتز آناتومیك سر رادیوس برای پایداری آرنج

به گزارش سرشیر پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی مشهد با استفاده از مهندسی بازسازی سه بعدی و سی تی اسكن در بالین برای اولین بار موفق به طراحی و ساخت پروتز آناتومیك سر رادیوس شدند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، طراحی و ساخت پروتز آناتومیك سر رادیوس با تلاش و همت اعضای هیأت علمی و گروه جراحی ارتوپدی دانشگاه علوم پزشكی مشهد دكتر امیر رضا كچویی، دكتر ابراهیم زاده و با همكاری مهندس اشكان صدیق با موفقیت انجام شده است.
دكتر امیر رضا كچویی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد در این خصوص اظهار نمود: شكستگی های سر استخوان رادیوس، اغلب نیاز به بازسازی این قسمت و جایگزینی با پروتز است تا پایداری آرنج به دست بیاید. در غیر این صورت كماكان مشكل بیمار در چرخش ساعد باقی می ماند.
وی با اشاره به اینكه به علت وجود تحریم ها و قیمت بالای پروتزهای متال، این محصول در كشور وجود نداشت، تصریح كرد: بعد از مطالعه مقالات زیاد در این رابطه، به این نتیجه رسیدیم كه از تلفیق مهندسی بازسازی سه بعدی و سی تی اسكن در بالین می توان سر استخوان رادیوس را بازسازی كرد و پروتز شخصی سازی شده كه حتی دقت بالاتری از پروتزهای متال در بازار دارد، تولید كرد كه كاملاً با شكل و آناتومی استخوان اصلی هم همخوانی داشته باشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد خاطرنشان كرد: در این طرح با كمك تیم مهندسی، قطعات لازم تهیه و استریل شد و با كمك امكانات موجود شامل سیمان ارتوپدی، این پروتز تهیه شد و تكنیك عمل ارائه شد.
كچویی در مورد مراحل طراحی و ساخت این محصول اظهار نمود: كیفیت محصولات تولید داخل مشابه نمونه خارجی بوده، همینطور بعد از استفاده، بیماران به صورت مداوم تحت بررسی و ویزیت قرار می گیرند.
بر مبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی مشهد، وی تصریح كرد: استان خراسان رضوی قابلیت بی نیاز كردن كشور از وارد كردن پروتز آناتومیك سر رادیوس را دارا است.
1397/11/28
15:57:40
5.0 / 5
4708
تگهای خبر: بیماران , پزشك , تولید , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر