سالی ۳۳۰ هزار تبعه خارجی مجاز در كشور بیمه می شوند

سالی ۳۳۰ هزار تبعه خارجی مجاز در كشور بیمه می شوند

سرشیر: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران درباره وضعیت بیمه اتباع مجاز اظهار داشت: برابر قانون برنامه ششم، دولت مكلف شده كه اتباع مجاز خارجی را تحت پوشش بیمه پایه سلامت قرار دهد.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در حاشیه آئین بزرگداشت روز ملی بیمه سلامت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه سازمان بیمه سلامت ایران هیچ منعی برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن ایرانی ها صرف نظر از اینكه كجا هستند ندارد، اظهار داشت: خیلی از بیمه شدگان ما در ایران بیمه شده اند و هم اكنون در خارج از كشور به سر می برند و گاهی در سفر هستند. ازاین رو از بیمه شان استفاده می نمایند.

وی درباره وضعیت بیمه اتباع هم اظهار داشت: برابر قانون برنامه ششم، دولت مكلف است كه اتباع خارجی مجاز را تحت پوشش بیمه پایه سلامت قرار دهد كه خوشبختانه آئین نامه این مورد هم نهایی و به دولت تقدیم شده است كه برابر آن سالیانه تعداد ۳۳۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت و تا آخر برنامه با هماهنگی دفتر اتباع در وزارت كشور اتباع مجاز تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند. البته قبل از این هم با همكاری كمیساریای پناهندگان تعدادی از اتباع تحت پوشش بیمه پایه اتباع خارجی قرار گرفته بودند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات سازمان بیمه سلامت در جهت الكترونیكی شدن اقدامات شان اظهار داشت: یكی از اهداف ما در سال ۹۷ و ۹۸ بحث استقرار سازمان الكترونیك است. ما هر كاری كه می خواهیم در حوزه سلامت انجام دهیم اعم از رفع هم پوشانی، اجرای راهنماهای بالینی و... نیاز به استقرار سازمان الكترونیك داریم. بر همین مبنا در نخستین گام بحث استحقاق سنجی را اجرا كردیم؛ به طوریكه امروز در ۶۰۵ بیمارستان دولتی دفترچه بیمه حذف شده و همزمان رفع همپوشانی هم انجام می گردد.

موهبتی افزود: در گام دوم سامانه ۱۶۶۶ را برای ارتباط با مردم راه اندازی كردیم كه در شش ماهه اول به صورت آزمایشی اجرا می گردد. در گام دیگر بحث نسخه نویسی الكترونیك در حوزه سرپایی را پیش بردیم كه خوشبختانه این كار در كرمان شروع شده و پیش بینی می گردد بتوانیم تا بهمن ماه سال جاری ۱۰۰ درصد استان كرمان را تحت پوشش نسخه نویسی الكترونیك قرار دهیم و اگر مشكلی نباشد می توانیم در هر استان یك شهر را تحت پوشش بریم.

وی با اشاره به اینكه در زمینه نسخه نویسی الكترونیك مبحث مهم تغییر رفتار است، اظهار داشت: بر این اساس بیمه شده و عرضه كننده خدمت باید این تغییر رفتار را بپذیرد كه البته به گمانم با مشوق هایی كه گذاشته ایم كه بر مبنای آن هر كس به ما دیتای الكترونیك دهد، ۹۰ درصد پرداختش را می دهیم، عرضه كنندگان خدمت همكاری می كنند. در عین حال بحث سامانه الكترونیك بررسی اسناد هم وجود دارد كه در دانشگاه علوم پزشكی اصفهان استارت خورده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینكه سامانه تایید دارو و خدمت هم بوجود آمده است، اظهار داشت: زیرساخت این اقدام در بخش تصویربرداری به راه افتاده است و چنین اقداماتی در تمام دنیا وجود دارد. بر طبق این سامانه می توان میزان خدمات را بر مبنای راهنماهای بالینی كنترل كرد. از طرفی نظام ارجاع الكترونیك هم در گلستان به نتیجه رسیده است. باید توجه كرد كه انجام این اقدامات علاوه بر مدیریت هزینه به ارتقاء سلامت مردم هم كمك می نماید.
1397/08/06
14:32:25
5.0 / 5
4353
تگهای خبر: بیمارستان , پزشك , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر