عضو هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران عنوان كرد

كاهش ضریب اشغال تخت های بیمارستانی با اجرای طرح مراقبت در منزل

كاهش ضریب اشغال تخت های بیمارستانی با اجرای طرح مراقبت در منزل

سرشیر: عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: با اجرای طرح مراقبت در منزل و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این طرح، عفونت های بیمارستانی و ضریب اشغال غیر ضرور تخت های بیمارستانی كاسته می شود.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، محمد میرزابیگی درباره تصمیم اخیر شورای عالی بیمه سلامت در خصوص تحت پوشش قرار دادن خدمات مراقبت در منزل، اظهار داشت: مطالعات كارشناسی دقیقی در جهان در این زمینه انجام شده و در كشور ما هم طی دو سال قبل مواردی بررسی شده اند كه نتیجه مشابه داشته است.
وی ادامه داد: طی این مطالعات مشاهده می گردد بالغ بر ۳۰ درصد بیماران بخش های آی سی یو و ویژه، تمام بیماران مزمن اعم از بیماران قلبی، بیماران تنفسی، مبتلایان به سرطان، دیابتی ها و... را می توان به جای بستری شدن به سمت استفاده از خدمات مراقبت در منزل آن هم با كیفیت بیشتر و قیمت كمتر هدایت كرد.
میرزابیگی افزود: این بیماران در مرحله ای هستند كه نیازی به استفاده از پروتكل های درمانی جدیدی ندارند و در واقع نیازمند دریافت خدمات مراقبتی تخصصی و ویژه هستند كه در منزل بسیار بهتر از بیمارستان به آنها عرضه می گردد. به دنبال این خدمات ضمن تامین آسایش و آرامش روانی برای بیمار وخانواده او هزینه های اقامت در بیمارستان، امكان عفونت های بیمارستانی، هزینه های رفت و آمد، از كار افتادگی یك یاچند عضو خانواده و ضریب اشغال تخت غیرضروری كاسته می شود.
وی با اشاره به اینكه مراقبت در منزل باعث آرامش روانی خود بیمار هم خواهد شد، اظهار نمود: حدود ۶۵ تا ۷۰ سال است كه كشورهای اروپایی و غربی و خیلی از كشورهای دنیا این كار را انجام می دهند و نتیجههای بسیار خوبی از اجرای این طرح بخصوص در بعد شاخص های عدالت در سلامت و گسترش و تعمیق رفاه اجتماعی گرفته اند.
عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: هم اكنون شورای عالی بیمه مصوب كرده كه خدمات مراقبت در منزل تحت پوشش بیمه قرار گیرد و طی دو تا سه ماه آینده پروتكل اجرایی آن نوشته شود و توسط دبیرخانه شورای عالی بیمه ابلاغ خواهد گردید.
وی افزود: بیماران مبتلا به بیماری های مزمن، هزینه زیادی به خود، خانواده، دولت و بیمارستان ها وارد می كنند و در عین حال علی رغم رجوع ها و بستری شدن های مكرر در بخش های بیمارستانی و تحمل هزینه های گزاف مستقیم و غیر مستقیم، اما كیفیت و كمیت خدمات دریافتی بیمارستانی با میزان خدمات قابل دریافت از طرح مراقبت در منزل قابل مقایسه نیست. در نتیجه این افراد به جای این همه رفت و آمد و بستری شدن ها در بیمارستان می توانند در منزل خود در آرامش كامل و بسته به نیازشان، تحت پوشش انواع مراقبت های عمومی و تخصصی قرار گیرند.
بنابر اعلام پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران، میرزابیگی همینطور اظهار داشت: برای نخستین بار است كه در كشور این اتفاق مبارك به این شكل می افتد كه بیمارستان ها و مراكز مراقبت در منزل بر مبنای آیین نامه ابلاغی تیرماه سال ۹۵ (در این دوسال راهكارها وشیوه نامه ها ابلاع شد)، می توانند رسما باهم تعامل داشته باشند و بیمارستان ها و پزشكان متخصص می توانند این نوع بیماران مزمن را به مراكز مراقبت در منزل بسپارند و بیمه ها هم می توانند این خدمات راپوشش دهند.1397/04/30
20:15:47
5.0 / 5
4443
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر