رییس بیمارستان مسیح دانشوری اعلام كرد

۱۰هزار نفر در فهرست انتظار پیوند عضو، ممنوعیت اهدای عضو از ایرانی به خارجی

۱۰هزار نفر در فهرست انتظار پیوند عضو، ممنوعیت اهدای عضو از ایرانی به خارجی

سرشیر: رئیس بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به ممنوعیت اهدای عضو از تبعه های غیرایرانی تصریح كرد: بر مبنای قانون تنها افراد ایرانی می توانند به ایرانی اهدای عضو كنند و غیر از این مغایر قانون است. به عبارت دیگر انتقال و یا اهدای عضو از ایرانی به خارجی و یا خارجی به ایرانی بر مبنای قانون مجلس ممنوع می باشد.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر علی اكبر ولایتی به مناسبت روز ملی "اهدای عضو - اهدای زندگی" كه به ابتكار بیمارستان دكتر مسیح دانشوری در تقویم ملی ثبت شده است، اظهار داشت: به دنبال فتوای تاریخی و راهگشای امام خمینی (ره)، اهدای عضو در افراد مرگ مغزی جایز دانسته شد؛ این فتوا كه پیش از این توسط هیچ پیشوای دینی عرضه نشده بود، نشانه مترقی بودن تشیع و ارزش اجتهاد است كه امام خمینی (ره) در این زمینه پیشتاز بودند و كار بسیار مهمی انجام دادند.

وی با اشاره به اینكه ثبت روز ملی پیوند به پیشنهاد بیمارستان مسیح دانشوری و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا شده است، اضافه كرد: این مورد تا پیش از این جنبه رسمی نداشت ولی از سال ۹۶ بعنوان روز پیوند اعضا در تقویم ملی ثبت شده است.

ولایتی با اشاره به اینكه فرآیند اهدای عضو ایران در آسیا دارای رتبه ممتاز است، اظهار داشت: این یعنی هیچ كشوری در آسیا به اندازه ایران در این زمینه پیشرفت زیادی نداشته است.

وی با اشاره به آمار اهدای عضو در ایران اظهار نمود: هم اكنون ۱۰ هزار نفر در فهرست انتظار دریافت عضو قرار دارند و روزانه ۱۰ نفر از افراد لیست انتظار به علت عدم دریافت عضو، جان خویش را از دست می دهند و در مقابل ۱۴ نفر به این لیست انتظار اضافه می شوند.

ولایتی با اشاره به فعالیت واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری اظهار نمود: با فتوای امام خمینی (ره) و تایید شورای نگهبان مرتبط با اهدای عضو، هر یك نفر مرگ مغزی می تواند هشت نفر را احیا كند كه این به مفهوم یك كار تمثیلی یك برابر هشت است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این بیمارستان عنوان كرد: واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری به سایر بیمارستان ها هم سرویس می دهد. در این راستا كبدهای اهدایی به بیمارستان های طالقانی و شیراز و قلب در همین بیمارستان و بیمارستان شریعتی و كلیه های اهدایی برای پیوند به بیمارستان لبافی نژاد انتقال داده می شوند.

وی با اشاره به اینكه پیوند همزمان دو «ریه» بعنوان دستاورد بزرگی در این بیمارستان انجام شده است، عنوان كرد: تا كنون نزدیك به ۲۰۰ پیوند ریه و بیش از ۲۲۰ پیوند قلب در بیمارستان مسیح دانشوری انجام شده است.

ولایتی با اشاره به این آمار پیوند اظهار نمود: تا كنون از هیچ كدام از بیماران پیوندی پولی گرفته نشده، بلكه بودجه پیوند با استفاده از وزارت بهداشت و بودجه عمومی بیمارستان تامین می گردد. به غیر از هزینه پیوند ماهانه، حداقل پنج میلیون تومان صرف هزینه درمان و نگهداری بیماران پیوندی می گردد كه این بودجه هم با استفاده از خیریه ها تامین می گردد.

رییس بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه پیوند عنوان كرد: بعنوان نمونه یكی از كشورهای غرب آسیا شش پیوند ریه انجام داده بود كه هر شش مورد فوت كردند، ولی طی عرضه آموزش با استفاده از متخصصان پیوند ایران، این كشورها هم در این زمینه در حال انجام پیوندهای موفق هستند.

این استاد پیشكسوت دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به پیشرفت اهدای عضو در این بیمارستان عنوان كرد: تا كنون سه میلیون كارت اهدای عضو در بیمارستان مسیح دانشوری امضا شده كه انتظار ما افزایش این آمار است.

ولایتی در بخش دیگری از این مصاحبه مطبوعاتی در پاسخ به سوالی درباره خرید و فروش اعضا عنوان كرد: كل فرآیند پیوند اعضا با استفاده از دولت و خیرین انجام می گردد و هر گونه خرید و فروش اعضا غیرقانونی و مجاز نمی باشد و با مراقبت های شبانه روزی كه از این مسئله صورت می گیرد به هیچ عنوان اجازه این كار به افراد سوء استفاده گر داده نمی گردد و به صراحت اعلام می كنم كه به هیچ وجه در این زمینه اجازه سوءاستفاده داده نمی گردد و این یك كار غیرقانونی و غیرانسانی است كه متاسفانه در بعضی از كشورها به علت عدم وجود این مراقبت ها، افتضاحات بین المللی مرتبط با قاچاق اعضا و آدم ربایی برای فروش اعضا انجام می گردد كه خوشبختانه در ایران به علت عزم راسخ و مراقبت های جدی اجازه چنین مسائلی داده نمی گردد.
1397/02/30
15:07:50
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: بیماران , بیمارستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر