آیا استفاده از کرم ضد آفتاب از پیش مانده مضر است؟

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب از پیش مانده مضر است؟

به گزارش سرشیر، با فرارسیدن تابستان، خیلی از مردم به سراغ کرم های ضدآفتاب از سال قبل مانده، می روند. اما به قول کارشناسان این کار می تواند خطرات خاصی را به همراه داشته باشد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، کارشناسان می گویند این نوع محافظت باید در تمام طول سال یعنی حتی در زمستان صورت گیرد چونکه اشعه ماوراء بنفش برای پوست ما مضر است.
با این وجود، باآنکه استفاده از ضد آفتاب ها در سالهای اخیر بالا رفته و آگاهی در رابطه با آنها درحال افزایش است اما همیشه از آنها به درستی استفاده نمی شود.
«سونیا گالیانو»، داروساز و عضو داروسازی در کالج رسمی داروسازان آویلا، توضیح می دهد که کرم ضدآفتاب ۳۰ دقیقه پیش از قرار گرفتن در معرض آفتاب باید روی پوست تمیز و خشک و به مقدار زیاد و یکنواخت مالیده شود.
چه مقدار کرم ضد آفتاب باید استفاده کنم؟
ایده آل از نظر علمی، استفاده از دو میلی گرم در سانتی متر مربع برای هر دو ساعت است.
گالیانو برای درک بهتر این مطلب، «قانون دو انگشت» را توضیح می دهد: یک خط کرم را باید به دو انگشت میانی دست بمالید سپس آنرا به صورت کامل روی قرص صورت خود بمالید. همینطور پیش از شنا کردن، یک خط دیگر روی همان دو انگشت کرم بمالید و سپس آنرا روی بازوها و شانه، ۲ بار خط کرم دو انگشتی (چهار خط) هم برای تن و یک چهار خط دیگر برای هر یک از پاها لازم است.
چند بار احتیاج به استفاده از کرم ضد آفتاب دارید؟
گالیانو تاکید دارد که کرم های ضدآفتاب باید هر دو ساعت، بعد از هر شنا کردن و در صورت تعریق بیش از اندازه استفاده شوند.
فاکتور محافظ (SPF) در کرم های ضد آفتاب به چه معناست؟
به گزارش یورونیوز، کرم های آفتاب با اعداد مختلفی شناسایی می شوند که برای بسیاری معنای ناشناخته ای دارند. اس پی اف ۳۰، ۲۰ تا ۵۰ برای مدتی طولانی تر در مقابل نور خورشید محافظت می کند.
ضریب حفاظتی ۳۰ حدود ۳۰۰ دقیقه، یعنی حدود پنج ساعت پوست ما را محافظت می کند.
البته این بدان معنا نیست که ما می توانیم بدون نگرانی و برای پنج ساعت دغدغه کرم زدن نداشته باشیم بلکه در مواردی که بدنمان با آب یا عرق در تماس زیاد باشد، کرم باید زودتر از ۵ ساعت تجدید شود.
آیا می توانیم از کرم ضد آفتاب سال قبل استفاده کنیم؟
مانند همه محصولات، کرم های ضد آفتاب هم تاریخ انقضا دارند ولی اگر قبلا درب آنها را باز کرده یا بهره برده باشیم باید از استفاده مجدد آنها بعد از مدتی طولانی اجتناب کرد.
گالیانو به یورونیوز می گوید کرم ضدآفتاب در طول یکسال حتما خراب می شود چون که بارها در دمای بالا و در مقابل تابش نور خورشید رهایش کرده ایم. همینطور «آلودگی میکروبی» هم می تواند روی پوست ما تاثیر بگذارد.
کجا می توانم ضد آفتاب را دور بریزم؟
پس ما باید از شر کرم های منقضی شده یا کرم های سال پیش خلاص شویم اما آیا می توانیم آنرا در سطل زباله بیندازم؟ این محصولات هنگامی که ارگانیک دوستدار محیط زیست نباشند، می توانند برای محیط زیست مضر باشند. به همین دلیل، هنگام دور انداختن آنها باید از یک سری دستورالعمل ها پیروی نماییم.
مثلاً اگر بسته بندی پلاستیکی دارند در بین زباله های پلاستیکی قرار داده شود و اگر ظرف آنها شیشه ای است باید در کنار ظروف شیشه ای دور انداخته شود. اما اگر داخل آنها همچنان کرم وجود داشته باشد، بقایای آن باید در سطل زباله ای انداخته شود که زباله های آن به تصفیه خانه ها ارسال می شود.
منبع:

1403/04/11
15:14:18
5.0 / 5
137
تگهای خبر: آلودگی , دارو , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر