برگزیده اخبار اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت

برگزیده اخبار اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت

به گزارش سرشیر، از موج گرما در آمریکا گرفته تا آتشسوزی مرگبار در یک کارخانه باتری سازی در کره جنوبی در بین مهم ترین رویدادهای جهان در حوزه اجتماعی ظرف یک هفته گذشته بودند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، حوادث مختلف، یافته ها و موضوعات مهمِ حوزه سلامت و اتفاقات و مناسبت های محیط زیستی در سراسر جهان همچون اخباری هستند که هفته گذشته هم در صدر رویدادهای اجتماعی جهان قرار گرفتند.
رخدادهای دیگری چون تیراندازی دسته جمعی در «آرکانزاس» آمریکا یا درخواست گوترش از جامعه جهانی برای اقدام فوری در مقابل تغییرات اقلیمی بخش دیگری از اخبار برگزیده اجتماعی در جهان طی بازه زمانی مذکور هستند که در ادامه مهم ترین این رویدادها را به اختصار مرور می کنیم:
میلیونها نفر تحت تأثیر «گنبد گرما» در آمریکا
منابع خبری می گویند در ایام اخیر حدود ۱۰۰ میلیون نفر در ۲۷ ایالت آمریکا در معرض امواج شدید گرما قرار دارند.
کارشناسان زیست محیطی این پدیده را «گنبد گرما» می نامند.
به علت گسترش این پدیده جوی در سراسر آمریکا، تقریبا ۱۰۰ میلیون نفر در ۲۷ ایالت همچون نیویورک و لس آنجلس، پرجمعیت ترین مناطق ایالات متحده در معرض امواج شدید گرما قرار دارند.
دمای هوا در نیویورک امکان دارد از ۳۵.۵ درجه فراتر رود که یک رکورد ۱۳۶ ساله در این منطقه است.
همینطور گزارش شده که دمای هوا در واشینگتن در غرب این کشور در ژوئن برای نخستین بار از سال ۲۰۱۲ به ۳۷.۷ درجه رسیده است.
آتشسوزی در کارخانه باتری سازیِ کره جنوبی؛ فوت ۲۲ تن تایید شد
بعد از وقوع آتشسوزی شدید ناشی از انفجار چندین باتری لیتیومی که بامداد روز دوشنبه در یک کارخانه در کره جنوبی رخ داد، مرگ دست کم ۲۲ تن تایید شده است.
این آتشسوزی در کارخانه «آری سل» در شهر «هواسئونگ» در حدود ۴۵ کیلومتری جنوب سئول، پایتخت کره جنوبی شروع شد.
مقام های پزشکی شهر هواسئونگ تایید نموده اند که ۲۲ نفر جان باختند و هفت نفر هم زخمی شده اند.
حمله با چاقو به اتوبوس مدرسه ژاپنی در چین
اتوبوس حامل دانش آموزان یک مدرسه ژاپنی روز دوشنبه در شهر «سوژو» در استان «جیانگ سو»ی چین مورد حمله مردی قرار گرفت که گمان می رود یک تبعه چینی باشد.
مقامات سرکنسولگری ژاپن در شانگهای گفتند این مرد وسیله ای که به نظر می رسید چاقو باشد را به همراه داشت و این حمله زمانی رخ داد که اتوبوس مدرسه به ایستگاه اتوبوس رسید.
یک زن ژاپنی و فرزندش که در ایستگاه اتوبوس بودند، زخمی شدند اما جانشان در خطر نیست و به بیمارستان منتقل شدند. یک زن چینی هم که راهنمای اتوبوس بود مورد برخورد چاقو قرار گرفت و در وضعیت وخیمی قرار دارد.
تیراندازی دسته جمعی در «آرکانزاس» آمریکا؛ ۱۳ نفر کشته و زخمی شدند
به دنبال حادثه تیراندازی در یک فروشگاه مواد غذایی در آرکانزاس آمریکا سه نفر کشته و ۱۰ تن دیگر هم زخمی شدند.
در این حادثه دو افسر پلیس هم در بین مصدومان هستند.
مقامات پلیس اعلام نمودند فرد مظنون این حادثه به دنبال تیراندازی نیروهای پلیس زخمی شده است. همینطور گفته شده که جراحات افسران پلیس شدید نبوده است.
اخطار WHO در رابطه با یک نوع داروی کاهش وزن
سازمان جهانی بهداشت (WHO) در هشداری جدی نسبت به تزریق داروی تقلبی «سماگلوتاید» که بعنوان دارویی پرفروش برای کاهش وزن، درمان چاقی و دیابت نوع ۲ استفاده می شود، ابراز نگرانی کرد.
این اخطار پزشکی در ارتباط با سه دسته تقلبی از داروی تزریقی سماگلوتاید است. یکی از نسخه های پرفروش آن با نام تجاری «اوزمپیک» شناخته می شود و در سال ۲۰۲۳ در کشورهای برزیل، انگلیس و ایالات متحده پیدا شد.
دکتر «یوکیکو ناکاتانی»، دستیار مدیر کل در سازمان جهانی بهداشت در مورد دسترسی به این نوع داروها اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت به متخصصان مراقبت های بهداشتی، مقامات نظارتی و مردم سفارش می کند که از وجود این طیف تقلبی از داروها آگاه باشند.
شمار قربانیان سیل در جنوب چین به ۴۷ نفر رسید
به گزارش رسانه های دولتی چین بر اثر بارش باران در استان «گوانگدونگ» در جنوب این کشور که سبب سیل و رانش زمین شد، دستکم ۴۷ نفر جان خویش را از دست دادند.
تلویزیون دولتی CCTV اعلام نمود که مرگ ۳۸ نفر دیگر هم تائید شده و به ۹ مورد قبل اضافه شده است.
با افزایش تعداد قربانیان، مقامات نسبت به وقوع سیل بیشتر در سایر نقاط این کشور اخطار دادند.
طبق گزارش ها، بیشتر از ۵۵ هزار نفر تحت تاثیر باران ها قرار گرفتند که هزاران خانه و جاده را ویران کرده است.
سیل در هند ۲۷ قربانی گرفت
به دنبال بارش شدید باران و وقوع سیل در هند ۲۷ تن جان باختند.
به دنبال بارش شدید باران و وقوع سیل در قسمتهایی از هند ۲۷ تن جان باخته و حدود ۱۷۱ هزار نفر از ساکنان منطقه هم مجبور به ترک خانه های خود شده اند.
وقوع سیل زندگی حدود ۳۹۰ هزار نفر را تحت تأثیر قرار داده است.
ثبت ده ها آتشسوزی جنگلی در یونان
طی بازه زمانی ۶ پس از ظهر روز جمعه تا ۶ پس از ظهر روز شنبه به وقت محلی ۶۶ مورد آتشسوزی جنگلی در مناطقی از یونان رخ داده است.
در مجموع ۵۲ مورد آتشسوزی در مراحل اولیه وقوع آنها کنترل شد و تیم های آتش نشانی در کوشش برای مهار ۱۴ مورد آتشسوزی دیگر هستند.
مقامات این کشور اعلام نمودند تلاش ها برای اطفای آتشسوزی ها در جریان است.
در همین حال ۱۳ نفر در ارتباط با این آتشسوزی های جنگلی دستگیر شدند.
سازمان جهانی بهداشت: الکل سالانه جان ۲.۶ میلیون نفر را در جهان می گیرد
سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز سه شنبه اعلام نمود که الکل سالانه نزدیک به سه میلیون نفر را می کشد و افزود در حالیکه میزان مرگ و میر در سالهای اخیر اندکی کاسته شده است، اما همچنان «به طور غیرقابل قبولی بالا» است.
در آخرین گزارش آژانس بهداشت سازمان ملل متحد در مورد الکل و سلامت آمده است که الکل از راه رانندگی در حالت مستی، خشونت و سو استفاده ها و خیلی از بیماری ها و اختلالات، سالانه سبب مرگ و میر تقریبا یک نفر از هر ۲۰ نفر در جهان می شود.
در این گزارش آمده است که ۲.۶ میلیون مرگ به علت مصرف الکل در سال ۲۰۱۹ میلادی ثبت شده است.
همینطور طبق این گزارش، تقریبا سه چهارم این مرگ ها در مردان بوده است.
درخواست گوترش از جامعه جهانی برای اقدام فوری در مقابل تغییرات اقلیمی
«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد روز شنبه از جامعه بین المللی خواست تا اقدامی فوری در مورد تغییرات آب و هوایی انجام دهد.
گوترش در پیامی در شبکه اجتماعی X اظهار داشت: اگر زمانی نیاز باشد که دور هم جمع شویم و شرایط اقلیمی را بررسی نماییم، آن زمان حالا است.
وی بر اهمیت دوره آتی تصریح کرد و اظهار داشت: ۱۸ ماه آینده برای مبارزه به منظور محدود کردن افزایش دمای کره زمین به ۱.۵ درجه سانتیگراد و پیشگیری از بدترین هرج و مرج آب و هوایی حیاتی می باشد.
وی ادامه داد: بیایید با هم سیاره ای سالم و آینده ای امن تر برای خودمان بسازیم.
مقام بهداشتی ایالات متحده: خشونت مسلحانه در آمریکا، بحران سلامت عمومی است
جراح کل و مقام عالی رتبه بهداشت عمومی در ایالات متحده، خشونت مسلحانه را با عنوان یک «بحران سلامت همگانی» در این کشور توصیف کرد.
«ویوک مورتی» دولتمرد اهل ایالت متحده و پزشکی که هم اکنون سمت جراح کل را در این کشور دارد اظهار داشت: خشونت با اسلحه سبب از دست رفتن جان مردم، درد و رنج غیرقابل تصور و اندوه عمیق برای خیلی از آمریکایی ها شده است.
در سال ۲۰۲۲ تقریبا ۵۰ هزار نفر در آمریکا با اسلحه کشته شدند و خشونت مسلحانه به یکی از عوامل اصلی مرگ کودکان در آمریکا بدل شده است.1403/04/08
14:56:50
5.0 / 5
130
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر