از یاد بردن کلمات موقع صحبت کردن طبیعیست؟

از یاد بردن کلمات موقع صحبت کردن طبیعیست؟

به گزارش سرشیر، برای همه ما پیش آمده وسط صحبت کردن، کلمه ای که قصد استفاده از آنرا داریم، در ذهن پیدا نمی نماییم حتی اگر مطمئن هستیم آن کلمه را می دانیم.


به گزارش سرشیر به نقل از نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، با این حال، پرسش هایی دراین زمینه به وجود می آید همچون اینکه چرا این مشکل به وجود می آید و چه زمانی دشواری های کلمه یابی می تواند نشان دهنده مشکلی جدی باشد؟.
همه افراد گاهاً هنگام صحبت کردن با مشکلاتی در یافتن کلمه مواجه می شوند اما اگر این مشکل اغلب با طیف وسیعی از کلمات، نامها و اعداد اتفاق می افتد، می تواند نشانه ای از یک اختلال عصبی باشد.
 

مراحل در ارتباط با صحبت کردن
تولید کلمات گفتاری شامل چندین مرحله پردازش است؛ این مراحل شامل:
- شناسایی معنای مورد نظر
- انتخاب کلمه مناسب از «واژگان ذهنی» (فرهنگ لغت ذهنی واژگان گوینده)
- بازیابی الگوی صدای کلمه مورد نظر
- اجرای حرکات اندام های گفتاری برای بیان آن
مشکلات در ارتباط با پیدا کردن کلمه مورد نظر هنگام صحبت کردن به طور بالقوه می تواند در هر یک از این مراحل پردازش ایجاد شود.
هنگامی که یک گوینده سالم با وجود احساس دانستن کلمه ای، نمی تواند از فرهنگ لغت خود استفاده نماید، دانشمندان زبان به این پدیده «واژه فراموشی» (tip-of-the-tongue) می گویند.
اغلب در چنین شرایطی گوینده می کوشد کمی اطلاعات در مورد معنای کلمه مورد نظر خود عرضه نماید.
 

چه عواملی می تواند بر کلمه یابی تاثیر بگذارد؟
مشکلات واژه یابی در همه سنین رخ می دهد اما با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد. این وضعیت در افراد مسن می تواند باعث ناامیدی و اضطراب در مورد احتمال مبتلاشدن به زوال عقل شود با اینحال این وضعیت همیشه دلیلی برای نگرانی نیست.
 

همچنین مطالعات نشان داده است برخی از انواع کلمات مانند نام افراد و مکان ها، اسامی عینی (مانند سگ یا ساختمان) و اسم های انتزاعی (مفاهیمی مانند زیبایی یا حقیقت) به احتمال زیاد در مقایسه با افعال و صفت ها بیشتر فراموش می شوند.
کلماتی هم که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند به احتمال زیاد منجر به حالت های واژه فراموشی می شوند.
همین طور بگفته متخصصان، شرایط استرس زا هم می تواند منجر به ایجاد این حالت شود بطوریکه بسیاری از مردم گزارش می دهند در طول مصاحبه های شغلی این وضعیت را تجربه کرده اند.


 


منبع:

1402/07/06
09:56:47
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر