بیماری لثه را جدی بگیرید

بیماری لثه را جدی بگیرید

سرشیر: سرشیر: اگر پس از مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان، دستکم چندبار در هفته آب دهانتان صورتی شود، ممکنست در مراحل نخست ابتلا به بیماری لثه باشید.


به گزارش سرشیر به نقل از ایندیپندنت، یک تجربه تلخ از مطب دندان پزشکی کافی است تا باقی عمر از مراجعه به دندان پزشک وحشت نماییم. غیر از تصورات ناخوشایندی مانند ترس از تزریق ماده بی حس کننده یا صدای مته دندان پزشکی، عامل دیگری که مانع حضور ما در مطب دندان پزشک می شود، اهمیت ندادن به وضعیت دندان و لثه است؛ اما هرقدر مراجعه به دندانپزشک را به تأخیر بیندازیم، وضعیت بدتر می شود و ممکنست یک پوسیدگی ساده کار را به درمان ریشه بکشاند.
اگر پس از مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان، دستکم چندبار در هفته آب دهانتان صورتی شود، ممکنست در مراحل نخست مبتلاشدن به بیماری لثه باشید. این بیماری هم نشانه های عجیبی دارد و هم می تواند بدون نشانه باشد.
نیویورک تایمز به نقل از مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده آمریکا گزارش می دهد که تقریباً نیمی از بزرگسالان آمریکایی بالای سن قانونی نشانه های بیماری لثه دارند و ۹ درصد آنان به عفونت لثه یا عفونت پریودنتال مبتلا هستند.
بیماری لثه در صورتیکه درمان نشود، پیشرفت می کند و در مواردی به ریختن دندان ها منجر می شود. برخی تحقیقات هم از رابطه لثه با سایر بیماریها مانند زوال عقل، دیابت و بیماری قلبی خبر می دهند.
بیماری اولیه لثه ژنژیویت نام دارد و با التهاب لثه شناخته می شود.
تجمع باکتری های روی دندان یا پلاک دندانی که با تولید موادی سبب التهاب لثه می شوند، عامل بروز این بیماری اند.
برای پیش گیری از این بیماری حفظ بهداشت دهان و دندان لازم است. برای اینکه با این کار، قبل از این که باکتری ها به لثه لطمه بزنند، پلاک از روی دندان ها پاک می شود. بیشتر افراد به سبب مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان به التهاب لثه گرفتار می شوند. گاهی اوقات فقط بخشهایی از لثه لطمه می بیند؛ خصوصاً لثه های پشت دندان که بطور معمول درست تمیز نمی شود.
دندانپزشک با بهره گیری از ابزاری خاص که فاصله بین لثه و دندان را اندازه گیری می کند، التهاب لثه را تشخیص می دهد. هرقدر این فضا بیشتر باشد، التهاب شدیدتر است.
اگر التهاب لثه درمان نشود، باکتری به بافت های زیر لثه حمله می کند و آنها را از بین می برد و به سمت اطراف دندان که مرحله پیشرفته بیماری است، حرکت می کند. در این حالت، استخوان حامی دندان می شکند و در بعضی موارد، ریشه دندان آشکار و حساس می شود، بین دندان ها فاصله می افتد و دندان لق می شود.
احتمال مبتلاشدن به این بیماری در افراد سیگاری، مبتلایان به دیابت یا آنها که دندان قروچه می کنند، بیشتر است. برخی داروها مانند استروییدها و داروهای صرع و سرطان نیز ممکنست خطر مبتلاشدن به این بیماری را بالا برند. ژنتیک نیز عاملی است که افراد را کم و بیش مستعد مبتلاشدن به بیماری لثه می کند.
غالبا به التهاب لثه چندان توجه نمی گردد، چون درد ندارد. اما افراد مبتلا به ورم لثه ممکنست متوجه شوند که لثه هایشان موقع مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان خونریزی می کنند. قسمتی از لثه مجاور دندان نیز ممکنست بجای رنگ صورتی، قرمز باشد.
افراد سیگاری مبتلا به التهاب لثه ممکنست خونریزی لثه یا هیچ علامت دیگری نداشته باشند. در این صورت، تصور می کنند لثه شان سالم می باشد اما این اشتباه است.
مسواک زدن منظم و استفاده از نخ دندان به پیش گیری از بروز بیماری لثه کمک می نماید اما با شروع التهاب لثه، دیگر رعایت بهداشت خانگی کافی نیست. چون ممکنست باکتری زیر سطح لثه جمع شده باشد. در چنین مواردی، تمیز کردن حرفه ای و گاه استفاده از آنتی بیوتیک می تواند لثه را درمان کند.
همین طور با پیشرفت این بیماری، لثه کم کم عقب می رود، دندان بلندتر به نظر می آید، حساسیت لثه بیشتر می شود و دندان ها موقع گاز زدن روی هم قرار نمی گیرند چون از جای اصلی خود جابه جا شده اند و ممکنست دهان بدبو شود. در نهایت دندان لق می شود و حتی می افتد.
گاهی بیماری لثه پیشرفته ممکنست به درمان جواب ندهد. با اینحال دندان پزشک درمان هایی را سفارش می کند که جلوی پیشرفت بیماری را می گیرد و مانع تحلیل بیشتر لثه می شود. آنها در این شرایط به پاکسازی عمقی ریشه دندان های لطمه دیده می پردازند و حتی جراحی لثه را سفارش می کنند.
برای حفظ سلامت لثه دوبار در روز مسواک بزنید، روزی یک دفعه از نخ دندان استفاده کنید و دستکم هر شش ماه یک دفعه برای تمیز کردن دندان به پزشک مراجعه کنید.
بگفته متخصصان، این بیماری هرچه سریعتر تشخیص داده شود، برای درمان آن کارهای بیشتری می توان انجام داد.1402/04/26
14:10:56
5.0 / 5
263
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تجربه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر