خانواده ها به مصرف قلیان، تفریحی نگاه نکنند

خانواده ها به مصرف قلیان، تفریحی نگاه نکنند

به گزارش سرشیر، رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: مهم ترین نقش خانواده ها اینست که حداقل در سنین نوجوانی و جوانی فرزندان خود، سیگار و قلیان مصرف نکنند و استفاده از قلیان را بعنوان یک تفریح و سرگرمی ندانند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر غلامرضا حیدری رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به سن مصرف سیگار، اظهار داشت: طی مطالعات اخیر سن تجربه مصرف دخانیات در همه دنیا پایین آمده و به سنین کمتر از ۱۵ سال رسیده که این مورد به علت عدم آگاهی مردم و خانواده ها از مضرات دخانیات است.
وی با اشاره به اینکه شروع مصرف دخانیات به سنین نوجوانی و جوانی بازمی گردد اضافه کرد: این مساله می تواند به علت عدم آگاهی یا دسترسی ساده و ارزان به دخانیات باشد. کنجکاوی نوجوان و الگوپذیری او از بزرگترها مانند پدر، مادر و یا هنرپیشه محبوب یا سفارش یک دوست و همسال از دیگر دلایل مصرف دخانیات در نوجوانی است.
حیدری ضمن اشاره به این که تداوم مصرف دخانیات به صد نخ و یا سه ماه به وابسته شدن به نیکوتین می انجامد، اظهار نمود: مهم ترین نقش خانواده ها اینست که حداقل در سنین نوجوانی فرزندان خود سیگار و قلیان مصرف نکنند و استفاده از قلیان را بعنوان یک تفریح و سرگرمی ندانند.
وی اظهار داشت: مصرف قلیان به خاطر وجود زیاد تنباکو و طولانی بودن مدت استفاده و ورود حجم زیاد دود به ریه بسیار صدمه رسان است.
حیدری که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، اضافه کرد: خانواده ها بدون رفتارهای قهر آمیز و با آگاهی دادن به فرزندان از استعمال قلیان و سیگار در نوجوانان و جوانان جلوگیری نمایند.
وی در آخر تصریح کرد: باید به صورت مداوم خطرات استعمال دخانیات را به فرزندان گوشزد نماییم و فقط به هفته بدون دخانیات بسنده نکنیم.
منبع:

1402/03/13
14:05:02
5.0 / 5
256
تگهای خبر: پزشك , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر