معاون وزارت بهداشت اعلام كرد

پیگیری طراحی سامانه در رابطه با اهداکنندگان اسپرم و تخمک توسط وزارت بهداشت

پیگیری طراحی سامانه در رابطه با اهداکنندگان اسپرم و تخمک توسط وزارت بهداشت

سرشیر: معاون درمان وزارت بهداشت درباره ی اقدامات این وزارتخانه جهت طراحی سامانه سراسری در رابطه با اهدا کنندگان ˮاسپرمˮ و ˮتخمکˮ توضیح داد.


دکتر سعید کریمی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی موضوع اهدای تخمک و اسپرم در عرصه درمان ناباروری، اظهار داشت: هر کدام از این دو موضوع خود مباحث جداگانه دیگری همچون مباحث حقوقی و شرعی را دارند.
وی ادامه داد: کمیته اخلاق وزارت بهداشت موضوعات در رابطه با اهدای تخمک، اسپرم و جنین را پیگیری می کند تا به یک دستورالعمل واحد برسیم، موضوعات در رابطه با این امر بسیار پیچیده است و وزارت بهداشت در حال کار بر روی آنست.
او با اشاره به این که ثبت جنین و باروری سالم همین حالا هم در فرایندهای بهداشتی_درمانی ثبت می شود، اظهار داشت: اما این که برای اهدا کنندگان اسپرم و تخمک هم سامانه سراسری طراحی نماییم هنوز اقدامی صورت نگرفته است تا مباحث حقوقی آن مرتفع شود.
وی با اعلان اینکه در حوزه اهدای اسپرم و تخمک که یکی از راه های درمان ناباروری است، نظرات و فتاوی متفاوتی وجود دارد، اضافه کرد: موضوع اهدای اسپرم بصورت دستورالعمل ابلاغ گردیده ای که همه مراکز درمانی بر آن صحه بگذارند، رخ نمی دهد بلکه برمبنای فتاوی مختلف به انجام می رسد. باید با کمک کمیته اخلاق به یک دستورالعمل واحد برسیم تا موضوعات حقوقی و شرعی کنار یکدیگر قرار گیرند.
منبع:

1402/02/31
11:51:37
5.0 / 5
359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر