پیش بینی افزایش ۲ برابری بیماران گرفتار نارسایی کلیه تا سال ۱۴۰۷

پیش بینی افزایش ۲ برابری بیماران گرفتار نارسایی کلیه تا سال ۱۴۰۷

به گزارش سرشیر، رئیس دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: اگر با همین آمار فعلی در مورد بیماران نارسایی کلیه در کشور پیش برویم و این آمار رشد کند، پیشبینی می نماییم تا پنج سال آینده آمار بیماران نارسایی کلیه ایران 2 برابر شود.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در نشستی خبری که به مناسبت روز ملی اهدای عضو برگزار شد، اظهار داشت: تقریباً حدود ۴۶، ۴۷ هزار بیمار دیالیزی در کشور داریم و پیش بینی می شود این افراد مرحله پنجم نارسایی کلیه را طی کرده باشند.

وی با اعلان اینکه برمبنای آمارهای فعلی می توان حدس زد پنج برابر بیماران نارسایی کلیه فعلی، در شرف ورود به نارسایی کلیه خواهند بود، درباب سختی های دیالیز و هزینه های آن توضیح داد: فرد در هفته سه بار باید دیالیز کند و علاوه بر این که کیفیت زندگی این بیماران افت پیدا می کند، در عرصه اشتغال تقریباً بیکار می شوند چونکه کارفرمایان به چنین فردی که در هفته سه بار باید مرخصی بگیرد و دیالیز کند اغلب کار نمی دهند.

رییس دانشگاه شهید بهشتی افزود: تقریباً هر سال ممکنست حدود ۷۰۰۰ نیاز جدید به دیالیز پیدا نماییم و سالیانه حداقل ۳۰۰ دستگاه دیالیز نیاز داریم که به مدار اضافه نماییم و ۲۰۰ دستگاه دیالیز موجود نیز باید بازسازی شود. این اقدام حجم قابل توجهی بار مالی می تواند داشته باشد درحالی که با پیوند اعضاء همه این شرایط می تواند ارزان تر و مطلوب تر فراهم گردد.

به گفته ی ایشان، مطالعات ایران نشان میدهد فقط عامل افزایش وزن و چاقی به تنهایی ۳۰ درصد شانس نارسایی کلیه را بیشتر می کند و اگر سهم فشار خون و دیابت را توامان در جامعه ایرانی در نظر بگیریم نیز ۵۰ درصد شانس نارسایی کلیه ایرانیها در سالهای آتی وجود دارد.

زالی به آمارهایی که در عرصه پیوند قلب دانشگاه شهید بهشتی وجود دارد اشاره و اشاره کرد: دانشگاه ما از پیشتازان پیوند قلب در کشور است و هم اکنون از افتخارات این دانشگاه این است که از سال ۹۸ تا کنون چندین پیوند همزمان انجام داده ایم. برای مثال در آذر ۹۸ عمل پیوند همزمان قلب، کلیه و لوزالمعده در بیمارستان مسیح دانشوری انجام شد و پیوند سه عضو همزمان و پیوند برای فردی که حامله بوده است نیز داشته ایم.

رییس دانشگاه شهید بهشتی با اعلان اینکه درباب آمار نارسایی قلبی مردم اطلاعات دقیقی نداریم، اضافه کرد: با این وجود پیش بینی می شود باتوجه به سبک زندگی، مصرف مواد دخانی، بالا رفتن چربی و افزایش وزن حداقل حدود ۸ درصد مردم ایران باید گرفتار نارسایی قلبی باشند که عدد قابل توجهی است. یک مریض نارسایی قلب دو برابر بیمار سرطانی هزینه دارد.

وی با اعلان اینکه در سال قبل قریب به ۹۰ پیوند کبد موفق در دانشگاه شهید بهشتی انجام شده است، اضافه کرد: پیش بینی می نماییم امسال این عدد رشد قابل توجهی داشته باشد. سالی حدود ۱۲ هزار نفر از ایرانیان بر اثر نارسایی کبد فوت می کنند. از طرف دیگر به سبب بالا رفتن سهم کبد چرب در ایجاد نارسایی مزمن کبدی، پیش بینی ما این است که در آینده با موارد بیشتری نارسایی کبدی که نیاز به پیوند کبد دارند مواجه باشیم. با اینحال حسن کبد این است که اگر ۸۰ درصد کبد فرد را برداریم، کبد با ۲۰ درصد می تواند خودرا بازسازی کند.

زالی در بخش دیگر سخنان خود با اعلان اینکه حدود ۷۰ درصد خانواده ها بعد از آنکه متوجه می شوند فرد گرفتار مرگ مغزی شده است، رضایت مندی خودشان را برای اهدای اعضا اعلام می کنند، اشاره کرد: کرونا به جراحی پیوند کلیه و پیوند اعضا نیز لطمه جدی زد، تا پیش از کووید ۱۹ آمار ملی ما در پیوند اعضا که عددی است تحت عنوان شاخص pmp و این شاخص برمبنای یک میلیون نفر جمعیت اهدای اعضاست، حدود ۱۴.۵ بود و در دوران کرونا به عدد ۷ تنزل پیدا کرد اما خوشبختانه با تلاش همکاران این عدد رو به افزایش است بطوریکه از عدد ۱۱ در سال ۱۴۰۰ به عدد ۱۲.۲ در سال ۱۴۰۱ رسیدیم و پیش بینی می نماییم امسال این عدد رشد قابل توجه خواهد داشت.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با یادآوری این که با تلاش همکاران دانشگاه علوم پزشکی آمار پیوند اعضا در دانشگاه شهید بهشتی بصورت درخشان تر از آمار ملی است، اظهار داشت: اگر آمار ملی را ۱۲.۲ در نظر بگیریم، عدد ما هم اکنون در دانشگاه شهید بهشتی ۱۹.۵ به ازای هر یک میلیون جمعیت است و این رقم در سال ۱۴۰۱ در علوم پزشکی شهید بهشتی ثبت گردید که بمراتب از آمار ملی بالاتر است. باوجود این که مطلوب این عدد حدود ۳۸ است اما اگر ما به عدد ۴۰ pmp نیز برسیم تقریباً امکان این که برای ۴۰۰۰ عضو امکان پیوند اعضا در سال فراهم نماییم عملا مهیا می شود ولی الان فاصله قابل توجهی با این عدد داریم.

بگفته این پزشک، مرگ مغزی را باید پدیده غیر قابل بازگشت تلقی نمود، بطوریکه از سال ۱۹۶۹ که دانشگاه هاروارد معیارهای مرگ مغزی را اعلام نمود تا امروز هیچ موردی از مرگ مغزی قطعی ثابت شده در جهان، برگشت پذیر گزارش نشده است.
وی اشاره کرد: در مواردی مرگ مغزی با کما و اختلالات هوشیاری عمیق اشتباه گرفته می شود اما ما در ایران برای اثبات مرگ مغزی معیارهای سخت گیرانه بالینی و پاراکلینیکی داریم. در همه جای دنیا برای اثبات این کار دو متخصص کفایت می کند اما در ایران این کار سختگیرانه تر است و چهار متخصص ذی صلاح باید پرونده مرگ مغزی را مطالعه و بعد از اثبات متخصص پزشکی قانونی، باید صحه بر روی این امر بگذارد بدین سبب در ایران شرایط سخت گیرانه در اثبات مرگ مغزی داریم و وقتی فردی در زمره مرگ مغزی قرار می گیرد قطعیت لازم از نظر ابعاد بالینی و آزمایشی و پاراکیلینیکی سخت گیرانه اعمال شده است.

زالی بیان کرد: در سال قبل در دانشگاه ما حدود ۷۵۰ مرگ مغزی گزارش شد اما دوستان در مطالعات فقط به ۳۰۰ مورد مرگ مغزی رسید و ۴۵۰ مورد را مرگ مغزی تایید نکردند؛ از این ۳۰۰ مورد نیز نهایتاً ۱۱۵ مورد در پروسه اهدای اعضا مشارکت کردند.

وی در بخش دیگر سخنان خود به آمار تصادفات در ایران و اثر آن بر افزایش مرگ مغزی اشاره نمود و توضیح داد: حجم تصادفات در ایران زیاد است و در سال ۱۴۰۱ بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار مورد تصادف داشتیم. بیشتر تصادفات ما نیز منجر به فوت افراد و جرح افراد می شود. باتوجه به این مساله در سال قبل آمار بیش از ۱۹ هزار مرگ در اثر تصادفات را تجربه کردیم. درحقیقت با همان میزانی که مرگ زیاد می شود تعداد افراد گرفتار مرگ مغزی نیز زیاد می شود. البته فقط مصدومین مغزی ایران در رابطه با تصادفات نیستند اما بار مهمی را تصادفات تشکیل می دهد.

رییس دانشگاه شهید بهشتی با اعلان اینکه بخش زیادی از مرگ های مغزی به پروسه پیوند اعضا و اهدا وارد نمی شوند، درباره ی زمان طلایی پیوند اعضاء اشاره کرد: زمان طلایی برای پیوند اعضاء در مرگ مغزی وجود دارد و هرچه بگذرد این زمان طلایی فروکش می کند. پس از مرگ مغزی طوفان التهابی سیتوکینی و طوفان التهابی در پیکر شخص گرفتار مرگ مغزی آغاز می شود که اینها سبب تخریب بافت ها می شود. با توجه به این که بطور معمول در مرگ مغزی ساقه مغزی نیز مبتلا به اختلال می شود امکان حفظ فشار خون و عوامل پایدار همودینامیک لطمه می خورد. بدین سبب بیمار مرگ مغزی بعد از مدتی حتی اگر زنده بماند و قلب او با دستگاه حفظ شود اما در عمل اعضای فرد کاربردی برایمان نخواهند داشت چونکه از بین می روند.

وی تصریح کرد: بدین سبب اگر در روز اول پس از تشخیص مرگ مغزی امکان پیوند حداقل ۸ عضو وجود داشته باشد از روز سوم و چهارم این رقم به دو عضو تقلیل می یابد.

زالی در انتهای سخنان خود با اعلان اینکه دانشگاه علوم پزشکی در سال قبل علاوه بر این که رکورد ۱۹.۵ pmp به ازای یک میلیون نفر جمعیت در واحد ترابری پیوند اعضاء را ثبت کرد، بیش از ۴۶۰ پیوند کلیه و قریب به ۹۰ پیوند کبد نیز داشته است، اظهار داشت: در ایران حدود هشت میلیون نفر یعنی ۱۰ درصد کارت اهدای عضو دارند. در انگلستان یک سوم مردم کارت اهدای عضو دارند و ۶۴ درصد آمریکایی ها نیز کارت دارند. به طوریکه با تمدید گواهینامه باردیگر لوگو اهدای عضو در این کارت درج می شود. باتوجه به پیشرفت پزشکی در ایران پیش بینی می نماییم در آینده میزان اهدای اعضاء را در کشور افزایش دهیم.
به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، در بخش دیگر این جلسه دکتر مجتبی مخبر دزفولی، رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی اظهار داشت: پیوند ریه که از سخت ترین پیوندهاست از سال ۸۳ در بیمارستان مسیح دانشوری آغاز شد و در حدود ۱۳۰ پیوند ریه تا کنون انجام شده است.

وی با اعلان اینکه گرچه پیوند ریه همانند پیوند کلیه آنقدر موفقیت آمیز نبوده است اما نتایج خوبی دراین زمینه داشته ایم، اشاره کرد: این عمل از سال ۸۳ در کشور به انجام می رسد و اهتمام می نماییم با قدرت بیشتری ادامه دهیم.

مخبر دزفولی اشاره کرد: حدود ۲۲۰۰ مورد اهدای مرگ مغزی داشته ایم که ۶۳۰۰ عضو پیوندی از این موارد به سراسر ایران اهدا شده است. حدود ۲۰۰۰ پیوند کبد و ۳۶۰۰ پیوند کلیه، ۱۴۰ پیوند ریه و ۶۰ پیوند پانکراس داشته ایم.

در بخش دیگر این جلسه دکتر قربانی نیز توضیح داد: از هر فرد اهدا کننده مرگ مغزی ۲.۸ عضو پیوندی توانسته ایم اهدا نماییم.

وی با اعلان اینکه در وضعیت پاندمی کووید ۱۹ که نرخ اهدای عضو و پیوند تحت تاثیر قرار گرفته بود، تلاش خودرا برای آموزش افراد در عرصه اهدای عضو به کار گرفتیم، اضافه کرد: در آن ایام در ۵۷ بیمارستان زیر نظر علوم پزشکی شهید بهشتی برنامه آموزشی برگزار کردیم و در همین راستا موفق شدیم جایزه جشنواره شهید مطهری را نیز دریافت نماییم.

منبع:

1402/02/31
01:45:44
5.0 / 5
141
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر