کمبودهای دارویی به 78 قلم کاهش یافت

کمبودهای دارویی به 78 قلم کاهش یافت

به گزارش سرشیر، مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: با اجرای طرح دارویار، کمبودهای دارویی از 100 قلم به 78 قلم کم شد و مصرف بی رویه و غیر منطقی برخی داروها نیز کنترل شد.


به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، حسین شمالی روز چهارشنبه در یک نشست خبری که در سالن کتابخانه ملی برگزار شد، اضافه کرد: دارویار طرح بزرگی است که امسال اجرای آن با منابع اختصاص یافته درحال اجراست و تا حالا پیش پرداخت برای مطالبات داروخانه ها توسط بیمه ها پرداخت شده و نگرانی دراین زمینه وجود ندارد.

وی اظهارداشت: حالا در اجرای طرح دارویار مشکلی نیست، داروخانه ها درمورد مطالبات خود برای ماه های آتی نگران هستند ولی جای نگرانی نیست، منتظر هستیم بیمه ها صورتحساب رسمی را اعلام کنند تا به داروخانه ها پرداخت گردد.

وی با اشاره به این که حساس ترین موضوع در طرح دارویار تامین منابع بود که حالا مشکلی نیست، افزود: بر طبق این طرح داروهای داخلی بدون افزایش پرداختی از جیب مردم زیر چتر حمایت بیمه ها در دسترس بیماران قرار می گیرد و داروی خارجی نیز با قیمت جدید عرضه می شود و مابه التفاوت آن بدون پرداختی از طرف بیمار توسط یارانه ارائه می شود.

شمالی اشاره کرد: ۳۶۶ قلم داروی ضروری که تحت پوشش بیمه نبود توسط دولت مابه التفاوت آن پرداخت می شود و فشار مالی بر دوش مردم نیست، در این طرح تجویز منطقی دارو کنترل می شود و دستورالعمل های بالینی تدوین شده است.

داروی بیماران اس ام ای تامین شده است
وی افزود: داروی بیماران اس ام ای موجود بوده و توزیع شده است، مشکلی دراین زمینه نیست و بیماران نگران نباشند.
شمالی اشاره کرد: در مورد قیمت داروهای خارجی هیچ مشکلی نداریم و کمیسیون قیمت گذاری دارو در نشست های خود به این مساله می پردازد.

وی درباره ی کمبود سرم نیز اظهار داشت: از دو هفته پیش واردات در حال انجام می باشد و برای ۱۵ میلیون واحد که نیاز کشور است، مجوز داده ایم.

وی افزود: مصرف سرم به شکلی افزوده شد که برنامه ریزی های ما را تحت تاثیر قرار داد و درحال حاضر در مراکز درمانی مهم، بحران کمبود سرم نداریم.

محمد عبدزاده رییس سندیکای تولید کنندگان داروهای منابع انسانی نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران فارما ۱۸ مهرماه در مصلی امام خمینی اظهار داشت: این همایش بین المللی با حضور بیش از ۶۰۰ شرکت دارویی برگزار می گردد.
مهدی پیرصالحی نایب رییس سندیکای تولید کنندگان داروهای منابع انسانی نیز اشاره کرد: بحث توسعه، بازسازی و نوسازی صنعت داروسازی امسال مورد توجه است، البته در این صنعت ماشین آلات ها فرسوده شده اند و نیاز به مساعدت دولت و مجلس دراین زمینه داریم.

وی اشاره کرد: امیدواریم در بودجه سال آینده ردیفی برای بازسازی و نوسازی صنعت داروسازی تعلق گیرد تا بر این اساس علاوه بر تامین دارویی کشور در حوزه صادرات دارویی فعال تر باشیم.

پیر صالحی اضافه کرد: در حاشیه برگزاری این همایش تجلیل از پیشکسوتان صنعت دارویی کشور، برگزاری تورهای بازدید برای دانشجویان از شرکت های دارویی، اجرای مسابقه و چالش دانشجویی، برگزاری مسابقه عکس حوزه سلامت با همکاری سازمان نظام پزشکی در بحث کرونا و مدبرین سلامت، برگزاری نشست های آموزشی به عنوان برنامه های جانبی برگزار می گردد.
محمد امیرخانی معاون امور بین الملل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این جلسه اظهار داشت: موضوع تبادل دانش و فناوری در زمینه داروسازی بسیار مهم می باشد، علاوه بر مباحث فروش دارو و مواد اولیه دارویی فروش فناوری نیز در صنعت داروسازی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: با سرمایه گذاری خارجی و صاحبان صنایع برای توسعه دارو، باید از همه ظرفیت های بین المللی باید برای صادرات استفاده نمائیم.

امیرخانی افزود: تعداد زیادی از سفرا در نمایشگاه برای تبادل نظر در عرصه داروسازی دعوت کردیم تا در حوزه تفاهمات و همکاری ها در راستای ارتقای صنعت دارویی کشور کوشا باشیم.

سید موید علویان رییس سازمان نظام پزشکی تهران نیز در این جلسه اظهار داشت: آموزش پزشکان امری مهمست بنا بر این تفاهم نامه ای با سندیکای دارویی منعقد شده تا در حاشیه برگزاری نمایشگاه، به آموزش پزشکان و داروسازان نیز پرداخته شود.

وی ادامه داد: ۴۷ اتاق فکر در سازمان نظام پزشکی راه اندازی شده که به مباحث آموزشی نیز پرداخته می شود، در این نمایشگاه بین المللی مباحث آموزشی برای پزشکان و داروسازان نیز برگزار می گردد.
منبع:

1401/06/30
21:40:34
5.0 / 5
253
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماران , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر