همزمان با روز جهانی آلزایمر تشریح شد

10نشانه مبتلا شدن به آلزایمر

10نشانه مبتلا شدن به آلزایمر

به گزارش سرشیر، مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران ضمن برشماری نشانه ها و علایم مهم مبتلا شدن به آلزایمر، اظهار داشت: البته هر یک سال تشخیص زودتر این علایم و درمان دارویی و توانبخشی ذهنی فرد مبتلا، سبب می شود به اندازه پنج سال مشکلات ناشی از بیماری به تعویق افتاده و روند بیماری کند شود و فرد زندگی با کیفیت تری داشته باشد.


معصومه صالحی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به شعار سال جاری روز جهانی آلزایمر در خصوص " دمانس را بشناسیم؛ باهم بیشتر می توانیم مراقبت کنیم"، اظهار داشت: این به معنای درگیری بیشتر خانواده فرد مبتلا برای مراقب بیشتر از او است.
بیماری که باسواد و بی سواد نمی شناسد او دِمانس یا اختلال شناخت و حافظه را شرایطی معرفی نمود که بر اثر آن طی روندی آهسته و تدریجی، عملکردهای عالی مغز گرفتار صدمه شده و از بین می رود و افزود: معمولاً افت حافظه نشانه ای است که سبب رجوع فرد به پزشک می شود و علاوه بر آن نقایصی در چندین قلمرو شناختی مانند قدرت تفکر، تکلم، قضاوت، استدلال و ادراک در فرد دیده می شود. برای دمانس، زمینه اجتماعی و نژادی خاصی شناخته نشده است. این بیماری تحصیل کرده و بی سواد نمی شناسد و فقیر و ثروتمند هم به آن مبتلا می شوند.
وی ادامه داد: علایم دمانس می تواند به دلیل چندین بیماری مختلف ایجاد شود. برخی از این بیماری ها درمان پذیر و بعضی هم علاج ناپذیرند. بعنوان مثال؛ بیماری تیروئید امکان دارد سبب ایجاد دمانس شود که با درمان آن دمانس بهبود می یابد. به صورت کلی برای آنکه فرد مبتلا بتواند از بهترین مراقبت و درمان برخوردار شود، تشخیص دقیق نوع دمانس لازم است.
آلزایمر؛ شایع ترین علت دمانس صالحی با اشاره به اینکه بیماری آلزایمر شایعترین علت دمانس است، خاطرنشان کرد: آلزایمر بیماری پیشرونده و تحلیل برنده ای است که با تغییراتی که در مغز افراد مبتلا ایجاد می کند، باعث ضعف حافظه و اختلال در عملکردهای شناختی و رفتاری می شود و به مرور حافظه و توانایی های ذهنی دیگر مانند تفکر، استدلال و قضاوت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد تا جایی که فرد مبتلا را در انجام وظایف روزانه زندگی با مشکل مواجه می کند.
او دمانس عروقی را دومین علت شایع دمانس برگشت ناپذیر معرفی نمود و اظهار داشت: این بیماری مجموعه ای از حملاتی است که در داخل مغز رخ می دهد. گاهی اوقات این حملات به قدری جزئی بوده که نه تنها شما، بلکه خود بیمار هم از هیچ گونه تغییری آگاه نمی گردد، اما همه آنها بر روی هم می تواند سبب تخریب سلول های بافت مغز و تأثیر بر حافظه و عملکردهای ذهنی دیگر فرد شود. در گذشته، به این حالت «سخت شدن سرخرگ ها» گفته می شد اما مطالعات اتوپسی نشان داده اند که این مشکل بیشتر به واسطه حملات مغزی ایجاد می شود تا گردش خون ناکافی. در برخی از موارد، درمان می تواند احتمال صدمه بیشتر را کم کند. گاهی اوقات هم بیماری آلزایمر و دمانس عروقی همراه با هم در یک فرد ایجاد می شود.
راه هایی برای پیشگیری از بروز زودهنگام آلزایمر وی با تکیه بر اهمیت نقش پیشگیری در جلوگیری از بروز زودهنگام آلزایمر، خاطرنشان کرد: بر مبنای تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که اگر از کودکی به این امر فکر شود در بزرگسالی تا ۴۰ درصد کاهش مبتلا شدن به آلزایمر را شاهد خواهیم بود. دنبال کردن سبک زندگی سالم، استفاده از کمربند ایمنی هنگام نشستن در اتومبیل، آموختن یک یا چند زبان یا هنر دیگر به کودک، پیشگیری از وارد آمدن ضربه به سر کودک، داشتن ارتباطات اجتماعی قوی، مصرف غذاهای سالم، عدم استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات و... همگی نقش موثری در جلوگیری از بروز بیماری آلزایمر دارند.
۱۰ نشانه مهم مبتلا شدن به آلزایمر مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران در رابطه با علایم اخطار بروز آلزایمر، بیان نمود: اختلال حافظه، مشکلات در انجام کارهای عادی، ضعف بیان، گم کردن زمان و مکان، ضعف یا کاهش قضاوت، مشکلات در تفکر ذهنی، جابجا گذاشتن اجسام، تغییرات در حالات و رفتار، اختلال در درک تصاویر و تشخیص اندازه و فاصله آنها و از دست دادن انگیزه، ۱۰ نشانه مهم برای اخطار بروز آلزایمر است. درصورتی که اگر سه مورد از موارد یاد شده را در سالمندان خانواده خود مشاهده کنید یک علامت اخطار است که امکان دارد پیش درآمد مبتلا شدن به آلزایمر در آستانه وقوع باشد.
وی ادامه داد: هر یک سال تشخیص زودتر این علایم و درمان دارویی و توانبخشی ذهنی فرد مبتلا، سبب می شود به اندازه پنج سال مشکلات ناشی از بیماری به تعویق افتد و روند بیماری کند شود و فرد زندگی با کیفیت تری داشته باشد.

ابتلا به آلزایمر ارثی است؟
او ضمن اشاره به تأثیر ژنتیک بر بروز آلزایمر، اظهار نمود: بین ۵ تا ۱۵ درصد امکان ابتلای ارثی بیماری وجود دارد اما حتی با این شرایط هم اگر فردی اقدامات پیشگیری کننده را انجام دهد، احتمال مبتلا شدن به آلزایمر را کاهش داده و یا به تعویق می اندازد.
وی اضافه کرد: در جهان که سن سالمندی بالای ۶۵ سال است افراد ۶۵ سال به بالا در خطر بیشتری هستند، اما در ایران سالمندی ما ۶۰ سال به بالا است که این افراد در معرض خطر مبتلا شدن هستند. البته متاسفانه برخی افراد حتی در سنین پایین تر گرفتار آلزایمر شده اند. برخی دمانس ها قابل بازگشت هستند که با از بین بردن علت، معلول هم از بین می رود و بیماری درمان می شود. این علت ها شامل اختلال در عملکرد تیروئید، تومورهای مغزی، برخی عفونت ها، بیهوشی طولانی مدت و... است که اگر کنترل شوند، دمانس و اختلالات فراموشی و عملکردی از بین می رود؛ اما متاسفانه ۷۰ درصد انواع دمانس را بیماری آلزایمر تشکیل می دهد.
نقش افسردگی در ابتلای سالمندان به آلزایمر صالحی با اشاره به اینکه احتمال افسردگی در سالمندی نسبت به دوره های دیگر زندگی افزایش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: افسردگی یکی از عوامل خطر مهم مبتلا شدن به دمانس است. با فوت همسر، دور شدن فرزندان، تغییر محل زندگی و... که سبب تنهایی سالمند می شود، احتمال بروز آلزایمر قوت می گیرد. معمولاً افراد بعد از بازنشستگی هم امکان دارد به افسردگی مبتلا شوند که سفارش اکید ما جذب این افراد در کارهای گروهی بخصوص کارهای خیریه است تا فرد احساس رضایت از خود داشته و شاد شود. پیشنهاد ما به همه افراد بالای ۵۰ سال، افزایش مشارکت های اجتماعی است. از طرفی بچه ها و نوه های سالمندان هم باید زمان بیشتری برای این فرد سالمند بگذارند.
آثار مبتلا شدن به کرونا بر اختلال حافظه او ضمن اشاره به این که کووید۱۹ هم عاملی برای افزایش تعداد مبتلایان به اختلال حافظه و آلزایمر بوده است، اظهار داشت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که مبتلا شدن به کرونا بر سیستم اعصاب مرکزی و محیطی موثر بوده است و تاثیراتی بر اختلال حافظه داشته است.
جزئیات خدمات "طرح حساس" به افراد بالای ۵۰ سال وی به معرفی "طرح حساس" در انجمن آلزایمر ایران پرداخت و بیان نمود: در این طرح افراد بالای ۵۰ سال می توانند روزهای سه شنبه ساعت ۹ الی ۱۲ با شماره ۴۴۶۳۰۶۵۲ ( داخلی طرح حساس) با انجمن تماس گرفته و با پرداخت حق عضویت کمی از خدمات انجمن مانند کلاس زبان، سخرانی مراقبتی، برنامه تفریحی، ورزش یوگا، افزایش ذخایر مغزی و... بهره مند شوند. در کنار این اقدامات، برای افراد پرونده تشکیل شده و هر سال تست حافظه و تست افسردگی از آنها گرفته می شود.
تخمین آمار یک میلیونی مبتلایان آلزایمر در ایران مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اشاره به اینکه حدود ۵۲ میلیون نفر در جهان با دمانس زندگی می کنند، تصریح کرد: تخمین زده اند که در سال ۲۰۵۰ این عدد به ۱۳۵ میلیون نفر خواهد رسید؛ یعنی هر ۳ثانیه در جهان یک نفر به دمانس مبتلا می شود. در ایران هم هنوز آمار قطعی گرفته نشده اما بر مبنای آمار جهانی تخمین می زنیم نزدیک یک میلیون نفر فرد مبتلا به دمانس در کشور زندگی می کنند. در ایران هر هفت دقیقه یک نفر به دمانس مبتلا می شود. با عنایت به رشد جمعیت سالمند کشور این عدد هم رشد می کند، اما نباید فراموش کرد با پایبندی به نکات ذکر شده میتوان آمار مبتلا شدن به آلزایمر را کم کرد و سالمندان سالمی در جامعه داشت تا جلوی هزینه های اضافی را گرفت؛ این درحالی است که حالا هزینه ماهانه یک فرد مبتلا به دمانس ۱۲ میلیون تومان برآورد می شود.
منبع:

1401/06/30
09:43:05
5.0 / 5
39
تگهای خبر: افسردگی , بهبود , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر