شرایط اهدای خون بعد از تزریق واکسن کرونا

شرایط اهدای خون بعد از تزریق واکسن کرونا

سخنگوی سازمان انتقال خون با تاکید بر نیاز مبرم به همه گروههای خونی، شرایط اهدای خون بعد از تزریق واکسن کرونا و یا مبتلاشدن به این بیماری را توضیح داد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر بشیر حاجی بیگی، اظهار داشت: همه ساله با شروع فصل سرما و سرد شدن هوا و کم شدن طول روز، میزان مراجعه مردم به مراکز انتقال خون جهت اهدای خون کاهش پیدا می کند و این درحالی است که با گسترش بیش از پیش عمل های جراحی تخصصی و فوق تخصصی روبرو هستیم؛ از طرفی با گسترش مراکز خون آنکولوژی و مراکز پیوند اعضا و رشد چشم گیر فضاهای درمانی هم در کلانشهر ها و مراکز استانهای تهران، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، آذربایجان شرقی و مازندران و گیلان روبرو می باشیم و این در شرایطی است که در استانهای شمالی و جنوبی کشور نیز ـ که افراد مبتلا به تالاسمی حضور دارند ـ نیاز به خون وجود دارد و با گسترش نیاز به این ماده حیاتی روبرو می شویم.
وی اضافه کرد: با این افزایش نیاز شاهد افزایش مصرف خون و فرآورده های آن نظیر گلبول قرمز فشرده شده، پلاسما و پلاکت هستیم. با راه اندازی شبکه ملی خون رسانی کشور و فعالیت مستمر این شبکه، خون بیماران را در سراسر کشور تامین کردیم ولی به هر حال مردم باید خون اهدا کنند و این یک فراخوان و دعوت عمومی از همه مردم است که به کمک ما بیایند تا هیچ بیماری روی تخت بیمارستان دغدغه تامین خون و فرآورده های آنرا نداشته باشد.
او در ادامه درباره کسانی که واکسن کرونا تزریق کرده اند و می خواهند خون اهدا کنند، اشاره کرد: این افراد بدانند که با تزریق واکسن سینوفارم و برکت منعی برای اهدای خون ندارند و پس از رفع عوارض اولیه می توانند مبادرت به اهدای خون کنند. همین طور افرادی هم که واکسن آسترازنکا و اسپوتنیک تزریق کردند می توانند ۱۴ روز بعد از تزریق، مبادرت به اهدای خون کنند.
سخنگوی سازمان انتقال خون، اشاره کرد: کسانی هم که به کرونا مبتلا شدند، می توانند ۲۸ روز بعد از بهبودی مبادرت به اهدای خون کنند. تمامی پروتکلهای بهداشتی در تمامی مراکز انتقال خون رعایت می شود و تجهیزات ما که در فرآیند اهدای خون مصرف می شود یک بار مصرف و استریل است و کرونا ربطی به اهدای خون ندارد.
او که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد در پایان، اظهار نمود: هم اکنون به تمامی گروههای خونی احتیاج داریم ولی افرادی که گروه خونی منفی و یا AB مثبت دارند، اقبال بیشتری به اهدای خون داشته باشند.1400/08/03
09:07:03
5.0 / 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر