کودکان از چه می ترسند؟

کودکان از چه می ترسند؟

لرستان یک روانشناس اظهار داشت: تاریکی شب، سرزنش های سختگیرانه معلم و هیولاها و ارواح جزو معمول ترین دلیلهای ترس کودک در سنین مختلف هستند.


بهروز ادهمی، در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: همه ترس ها هم بد نیستند، در حقیقت کمی ترس می تواند برای شما مثل بیمه عمل کند.
وی افزود: چانسکی می گوید برخی ترس ها در ذات انسان هستند، برای مثال بسیاری از کودکان و بزرگسالان از چیزهایی می ترسند که تابه حال تجربه نکرده اند.
ادهمی اضافه کرد: مغز انسان ها طوری برنامه ریزی شده که بطورمثال در مقابل مارها از خود محافظت کند، حتی اگر فرد در تمام زندگی خود با هیچ مار سمی یا غیرسمی هم مواجه نشده باشد.
این روانشناس عنوان کرد: برخی کودکان از اختلالات اضطراب رنج می برند، آنها به طور معمول نسبت به یک تجربه ناخوشایند، عکس العمل های احساسی شدیدی نشان می دهند، بیشتر اوقات ترس های کودکان قابل پیش بینی هستند.
وی با اشاره به اینکه ترس کودکان در دوره های مختلف تغییر می کند، بیان کرد: ترس های نوزادان و کودکان نوپا بیشتر از صداهای بلند و حرکات ناگهانی، اشیای بزرگی که به سمت شان می آیند، غریبه ها، جدایی و تغییراتی در خانه است.
ادهمی افزود: کودکان پیش دبستانی بیشتر از تاریکی، صداهای شبانه، ماسک ها، هیولاها و ارواح و حیواناتی مانند سگ ها می ترسند.
این روانشناس اشاره کرد: کودکان دبستانی بیشتر از مارها و عنکبوت ها، طوفان ها و بلایای طبیعی، تنها ماندن در خانه، ترس از معلم عصبانی، اخبار و برنامه های ترسناک، صدمات، بیماریها، دکتر، آمپول و مرگ، ترس از شکست یا طرد شدن، می ترسند.
این روانشناس در ارتباط با راهکارهای کاهش ترس کودک نوپا و نوزاد، عنوان کرد: در وضعیت ایده آل، دنیای نوزاد سرشار از آغوش امن و پُر از آرامش والدین است، صداهای بلند، غریبه ها و هر چیزی که این آغوش را از او بگیرد، موجب ترس او می شود، یک نکته ساده برای حفظ آرامش کودک این است که برنامه منظمی جهت زندگی او داشته باشید و همین طور تعداد افرادی را که وارد زندگی نوزادتان می شوند، محدود کنید.
وی در ارتباط با راهکارهای کاهش ترس کودک پیش دبستانی، بیان کرد: با بزرگ تر شدن دنیای کودکان، آنها از مکان ها و افراد جدید ترس دارند، مکان ها و افراد جدید موجب می شوند کودک از چیزهای ناشناخته بترسد، تعدادی از این ترس ها نتیجه تجربیات قبلی هستند و برخی ترس ها به خاطر تخیلات دوران کودکی به وجود می آیند.
ادهمی اضافه کرد: بزرگسالان می توانند تصور نکنند که چیزی در گوشه تاریک کمد اتاق شان در کمین آنها نشسته، ولی کودکان هنوز این مهارت را پیدا نکرده اند که به خودشان آرامش بدهند.
این روانشناس در ارتباط با راهکارهای کاهش ترس کودک در سنین مدرسه، بیان کرد: کودک در سنین مدرسه در دنیایی از دانش و تجربیات جدید قرار می گیرد، این دنیا البته حاوی خطرات واقعی تری مانند مانور آتش سوزی، دزدی، طوفان و جنگ است. واقع گرایی کم کم به سراغ او می آید.
وی بیان کرد: مطمئن شوید که می دانید کودک تان دقیقاً از چه می ترسد، اگر کودک تان دوست ندارد به استخر برود، آیا دلیلش این است که از آب و غرق شدن می ترسد؟ یا این که از صدای سوت غریق نجات وحشت دارد؟ تنها راهِ فهمیدن، این است که بپرسیم.
ادهمی افزود: در مورد کودکان کم سن و سال می توانید از نقاشی کشیدن استفاده کنید، از او بخواهید دو نقاشی بکشد یک نقاشی از خودش در وضعیت ترسناک و یک حباب نگرانی روی سرش که فکر می کند در آن شرایط چه اتفاقی خواهد افتاد، پس از کودک خود بخواهید نقاشی دیگری از خودش در همان شرایط بکشد، ولی یک حباب باهوش تر روی خودش بگذارد، حبابی که در آن آرامش بیشتر و افکار واقع گرایانه تری دارد.1400/07/18
11:41:04
5.0 / 5
245
تگهای خبر: تجربه , روان , زندگی , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر