نیکتوفوبیا چیست؟

نیکتوفوبیا چیست؟

به گزارش سرشیر، لرستان یک روانشناس اظهار داشت: ترس از تاریکی در دوران رشد کودکان طبیعی است، اگر بزرگ سال هستید و هنوز ترس از تاریکی دارید، شاید به نیکتوفوبیا مبتلا باشید، البته نگرانی زمانی فوبیا در نظر گرفته می شود که در فعالیتهای روزمره فرد اختلال ایجاد نماید.


علی درخشان در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: اگر ترس از تاریکی سبب می شود فعالیت هایتان را محدود کرده، از حضور در موقعیت های خاص خودداری کنید و به علت نبودن نور اضطراب بگیرید، شاید گرفتار نیکتوفوبیا باشید.
وی افزود: دانشمندان دریافته اند که تاریکی نوعی پاسخ وحشت زا در مغز بوجود می آورد که سبب می شود ماده ای شیمیایی آزاد شده که سبب می شود فرد بیشتر از حالت عادی احساس اضطراب کند، برخی افراد می توانند آنرا آرام کنند، اما برخی دیگر قادر به این کار نیستند و بزرگش می کنند و در نتیجه ترس شدیدی به آنها دست می دهد.
دلایل ترس از تاریکی؛ تغییرات مغزی تا احساس ناامنی
درخشان اظهار داشت: علاوه بر تغییرات مغز که در غیاب نور رخ می دهد و سبب افزایش اضطراب می شود، ترس از تاریکی امکان دارد با ترس از خشونت یا حمله مهاجمان احتمالی ارتباط داشته باشد، یعنی چون فرد در تاریکی جایی را نمی بیند، تهدیدهایی احتمالی را تصور می کند که امکان دارد در تاریکی پنهان شده باشند، ازاین رو مهم ترین علت ترس از تاریکی به خود آن مربوط نیست، بلکه به خاطر خطرات ناشناخته پنهان در آن است، بنابراین سازندگان فیلمهای ترسناک اغلب از تاریکی برای ترساندن بینندگان استفاده می نمایند.
این روانشناس ضمن اشاره به اینکه متخصصان اعتقاد دارند که تاریکی حواس دیگر فرد را هم تحت تاثیر قرار می دهد، بیان نمود: فرد صدا را می شنود و حرکت را حس می کند، اما چون نمی تواند منبع آنها را ببیند، به احتمال زیاد ترس شدیدتری به او دست می دهد.
وی تاکید کرد: ناامنی و نداشتن اعتماد به نفس هم امکان دارد دلایل ترس از تاریکی باشند، بخصوص اگر فرد هنگام تنهایی از تاریکی بیشتر می ترسد.
درخشان افزود: بعضی از روانکاوان اعتقاد دارند که ترس از تاریکی در افراد امکان دارد با اضطراب جدایی از فردی در ارتباط باشد که بیشترین دل بستگی را به او دارند، برای نمونه یکی از والدین که این مساله در کودکان رایج تر است.
این روانشناس ضمن اشاره به اینکه از علائم ترس از تاریکی میتوان از خوابیدن در روشنایی تا حملات هراس نام برد، اظهار داشت: نشانه های نیکتوفوبیا از فردی به فرد دیگر و با عنایت به شدت آن متفاوت می باشد، گاهی امکان دارد در حد دلهره ای خفیف باشد و گاهی به حملات پانیک یا هراس یا نشانه های فیزیکی منجر شود.
وی ضمن اشاره به اینکه اختلال خواب یکی از نتایج نیکتوفوبیاست، خاطرنشان کرد: اگر ترس از تاریکی درمان نشود، امکان دارد فرد مبتلا با نتایج آن مواجه شود، گاهی امکان دارد فرد از مشارکت در بعضی فعالیتهای اجتماعی یا حتی سرگرمی هایی مانند سینما رفتن یا قدم زدن شبانه اجتناب کند.
درخشان اضافه کرد: همینطور این افراد مبتلا به اختلال خواب شدید شده، برخی دیگر حتی از خوابیدن در مکانهای تاریک گرفتار وحشت می شوند و این اضطراب بر کیفیت زندگی آنها تاثیر نامطلوبی دارد.
این روانشناس ضمن اشاره به اینکه درمان ترس از تاریکی مقابله با باورهای ترسناک در رابطه با آن است، اظهار داشت: پزشکان با درمان نیکتوفوبیا دو هدف مقابله با باورهای ترسناکی که فرد در رابطه با تاریکی دارد و کاهش شدت نشانه هایی که فرد به دلیل ترس احساس می کند، را دنبال می کنند.
وی ضمن اشاره به اینکه ترس از تاریکی را میتوان به دو صورت خانگی و تخصصی درمان کرد، اضافه کرد: یکی از درمان های خانگی پیدا کردن عبارتی برای کاهش اضطراب است، در این شیوه باید جملاتی مانند «تاریکه اما من در امانم» را با خودتان تکرار کنید، تمرینات تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق انجام دهید، در تاریکی بر تصاویر مثبت تمرکز کنید و تمرین آرام سازی پیش رونده عضلانی انجام دهید.
درخشان اظهار داشت: درمان فوبیاهای خاص مانند نیکتوفوبیا تقریبا ۹۰درصد موفقیت آمیز بوده و خیلی از روش های درمان این فوبیا از درمان شناختی رفتاری استخراج شده اند.1401/08/14
22:46:24
5.0 / 5
231
تگهای خبر: پزشك , تخصص , درمان , روان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر