رئیس مركز درمانی روانپزشكی رازی:

یک سوم بیماران اعصاب و روان زنان هستند

یک سوم بیماران اعصاب و روان زنان هستند

به گزارش سرشیر، رییس مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی رازی اظهار داشت: یک سوم بیماران اعصاب و روان مرکز درمانی روانپزشکی رازی زنان هستند که بصورت سرپایی و بستری درمان می شوند.


به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، امید رضایی روز دوشنبه در نشست خبری که در مرکز درمانی روانپزشکی رازی برگزاری شد، اضافه کرد: یک هزار و ۱۰۰ بیمار روانی بی سرپناه تا خطرناک اعصاب و روان در این مرکز نگهداری می شوند که نیمی از آنها بهبود می یابند و مرکز را ترک می کنند.
وی عنوان کرد: ۵۰ درصد این بیماران حاد و مزمن هستند و اختلالات خلقی مانند دو قطبی بودن شایعترین علت بستری آنان در این مرکز است.
در مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی رازی افراد در گروه سنی ۹ تا ۱۰۰ سال نگهداری و روزانه ۳۰ نفر پذیرش می شوند؛ با عنایت به این که مسائل عصبی و روانی به علت شرایط اقتصادی جامعه زیاد شده است، میزان پذیرش هم در این مرکز افزایش پیدا کرده است
رضایی خاطرنشان کرد: در این مرکز افراد در گروه سنی ۹ تا ۱۰۰ سال نگهداری و روزانه ۳۰ نفر پذیرش می شوند؛ با عنایت به این که مسائل عصبی و روانی به علت شرایط اقتصادی جامعه زیاد شده است، میزان پذیرش هم در این مرکز افزایش پیدا کرده است.
رئیس مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی رازی ضمن اشاره به این که بیماران نگهداری شده از همه نقاط کشور هستند، عنوان کرد: در این مرکز درمانی ۵۰ متخصص، ۴۹ رزیدنت روانپزشکی، ۶۰ روانشناس، ۴۴ مددکار، ۵۰۰ نفر پرسنل پرستاری، ۶ دندانپزشک و ۲ فیزیوتراپ مشغول فعالیت هستند و خدمات درمانی و توانبخشی به بیماران عرضه می دهند.
نگهداری کودکان مبتلا به اوتیسم
رضایی تصریح کرد: در بخش بیماران کودک و نوجوان، افراد گرفتار اختلالات خلقی و مبتلایان به اوتیسم که گرفتار پرخاشگری هستند و احتیاج به مداخله درمان دارند، نگهداری می شوند.
سالانه ۵۰ درصد بیماران مرکز درمانی روانپزشکی رازی به علت مصرف مواد روان گردان بستری می شوند
وی عنوان کرد: سالانه ۵۰ درصد بیماران این مرکز به علت مصرف مواد روان گردان بستری می شوند.
رضایی از طریق اندازی مرکز مداخله در بحران های رازی اطلاع داد و اضافه کرد: این مداخله شامل خشونت، ضرب و شتم خانگی و درگیری می شود.
رئیس مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی رازی در تشریح اهم برنامه های مرکز درمانی روانپزشکی رازی که تا آخر سال جاری اجرا می شود اظهار داشت: ساختمانی با ظرفیت ۳۰۰ تخت بستری در زمینی به مساحت ۶ هزار متر مربع و بنای حدود ۱۰ هزار متر مربع در دو طبقه توسط میر جلال لطیفی از نیکوکاران حامی بیماران روانپزشکی رازی در ضلع شرقی ورودی بیمارستان روانپزشکی رازی ساخته شده که بعنوان مرکز آموزشی و درمانی «ایثار» در اختیار بیمارستان قرار گرفته است و برنامه این مرکز، علاوه بر ادامه فعالیت تخصصی و دانشگاهی، تحول و جهش باردیگر ای در شیوه درمان های روانپزشکی، غیر روانپزشکی و توانبخشی بیماران و مراجعان است تا مرحله دیگری از رشد و شکوفایی در مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی تجربه شود.
رضایی توضیح داد: برنامه مرکز روانپزشکی رازی با عنایت به موقعیت جغرافیایی آن و نیاز ساکنان منطقه، تاسیس درمانگاه های دیگر رشته های پزشکی مانند قلب، داخلی، نورولوژی یا مغز و اعصاب یا تخصص های در ارتباط با کودک و نوجوان در این بیمارستان است تا بتواند به رفع نیازهای درمانی همه اهالی مناطق جنوب شهر تهران رسیدگی کند که برای اجرای این برنامه، هماهنگی های لازم با وزارت بهداشت در جریان است تا این بیمارستان را متفاوت از دیگر مراکز درمانی دیده و تسهیلات لازم برای جذب متخصصان دیگر رشته های پزشکی برای مرکز رازی را در نظر بگیرند.
وی ضمن اشاره به طرح ساخت بیمارستان ۵۴۰ تخت خوابی جایگزین افزود: به دلیل قدمت ساختمان های بیمارستان رازی، طرح ساخت بیمارستان جایگزین توسط وزارت بهداشت با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی برنامه ریزی شده و پس از چند سال که متوقف شده بود، باردیگر عملیات اجرایی آن از سرگرفته شده است و با عنایت به این که مطالعات زیرساخت و نقشه کشی های آن انجام شده، امیدواریم که با حمایت دو وزارت خانه، عملیات اجرایی این طرح هم هر چه زودتر آغاز شود.
با توجه به وسعت بیمارستان روانپزشکی و گستردگی آن، ظرفیت تاسیس باغات درمانی وجود دارد که طراحی و اجرای آن برای ایجاد محیطی مفرح و پر نشاط برای بیماران اعصاب و روان شروع شده است.
ظرفیت تاسیس باغات درمانی
به گفته رئیس مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی رازی، با عنایت به وسعت بیمارستان روانپزشکی و گستردگی آن، ظرفیت تاسیس باغات درمانی وجود دارد که طراحی و اجرای آن برای ایجاد محیطی مفرح و پر نشاط برای بیماران اعصاب و روان شروع شده است.
امکان جذب بیماران خارجی
وی افزود: گردشگری درمانی، برنامه دیگری است که وجود محیطی گسترده با توانمندی علمی، دانش و تجربه درمانی لازم برای درمان انواع بیماری های اعصاب و روان، خدمات خوب و استاندارد در بخش هایی متفاوت در مرکز روانپزشکی رازی، امکان جذب بیماران خارجی، بخصوص از کشورهای همسایه را فراهم نموده است.
رضایی در رابطه با مهمترین برنامه های آموزشی و پژوهشی مرکز درمانی روانپزشکی رازی اضافه کرد: « راه اندازی دوره های فلوشیپ روانپزشکی و برنامه افزایش ظرفیت استفاده از فیلد آموزشی در مرکز و همینطور برنامه آموزش خانواده های بیماران » همچون برنامه های آموزشی مرکز روانپزشکی رازی است، ضمن آنکه « راه اندازی پژوهشکده سلامت روان (شامل مرکز تحقیقات سایکوز، مرکز تحقیقات توانبخشی روان، مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد مخدر ) » برنامه سال جاری بخش پژوهش مرکز را تشکیل می دهد.
رئیس مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی رازی در رابطه با مهمترین برنامه های اجرایی و پشتیبانی این مرکز اظهار داشت: «عقد تفاهمنامه همکاری با آسایشگاه کهریزک، همکاری با بهزیستی استان تهران برای ترخیص بیماران آسایشگاهی و بدون هویت مرکز رازی و انتقال آنان به مراکز نگهداری بهزیستی، اجرای برنامه پزشکی از راه دور و عرضه خدمات در منزل، ارتقای وضعیت نیروی انسانی بیمارستان در جهت استانداردهای کشوری و قانون بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت و ده ها عملیات نگهداری و بازسازی امکانات زیرساختی و تاسیساتی مرکز، همچون برنامه های سال جاری مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی است.
منبع:

1401/05/31
20:47:18
5.0 / 5
31
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر