سخنگوی سازمان انتقال خون:

نوبت دهی اینترنتی اهدای خون

نوبت دهی اینترنتی اهدای خون

به گزارش سرشیر، سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: پویش نذر خون امسال نیز از شروع محرم شروع شد و تا اختتام ماه صفر ادامه دارد و به سبب استقبال خوب اهداکنندگان دراین ایام هموطنان می توانند با مراجعه به سایت اداره کل های انتقال خون محل زندگی خود، نوبت اینترنتی دریافت و در زمان و مکان موردنظر خون اهدا کنند.


دکتر عباس صداقت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: پویش اهدای خون امسال در محرم و صفر با شعار «ایثار حسینی و اهدای خون آگاهانه» و «خون، بهای عشق است» که برگرفته از فرهنگ حسینی مانند سالهای گذشته برقرار است.
وی افزود: هموطنانی که قصد اهدای خون دارند بهتر است که در طول ماه های محرم و صفر مبادرت به اهدای خون کنند برای اینکه نیاز به خون یک نیاز همیشگی است و اهدای خون باید بصورت مستمر و مکرر صورت گیرد تا بتوانیم سطح ذخایر خون را حفظ نماییم و مشکلی در تامین خون نداشته باشیم.
رشد ۲۱ درصدی اهدای خون در تاسوعا و عاشورا
سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن اشاره به این که مراکز انتقال خون در تمامی استانهای کشور در روزهای تاسوعا و عاشورا دو شیفته آماده پذیرش مراجعان و اهداکنندگان بودند، اظهار داشت: شاخص اهدای خون در این ایام از رشد ۲۱ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل برخوردار بود.
صداقت اضافه کرد: در تاسوعا و عاشورای امسال حدود ۳۲ هزار واحد خون در کشور اهدا شده است و این درحالی است که در زمان مشابه پارسال ۲۶ هزار و ۵۰۰ واحد اهدای خون داشتیم.
خراسان شمالی پیشرو در اهدای خون در تاسوعا و عاشورا
وی با اشاره به اینکه بیشترین مشارکت نیز در این روزها در استان خراسان شمالی با حدود ۲۰۴ درصد رشد و کمترین مشارکت نیز در استان چهارمحال و بختیاری و مازندران بوده است، اظهار داشت: بر این اساس ۶ استانی که بیشترین رشد اهدای خون را در روزهای عزاداری امسال نسبت به سال قبل داشته اند، شامل: استانهای خراسان شمالی، کهگیلویه و بویر احمد، اردبیل، خراسان جنوبی، ایلام و خراسان رضوی است.هر واحد خون اهدایی نیاز سه بیمار را پاسخ می دهد
وی اشاره کرد: نذر اهدای خون از چند منظر حائز اهمیت می باشد و هر واحد خون اهدایی تبدیل به سه فرآورده می شود و حداقل نیازبه خون و فرآورده های خونی سه بیمار را پاسخ می دهد.
وی اضافه کرد: اهدا و دریافت خون غنی و فقیر را نمی شناسند، همه می توانند نیازمند به خون باشند و همه هم می توانند اهدا کننده خون باشند، اهدا کننده خون در قالب یک اقدام انسان دوستانه و ایثارگرانه خون اهدا می کنند و جان سه بیمار را نجات می دهد و آرامش قلبی و حس رضایتمندی را تجربه خواهدنمود.
سخنگوی سازمان انتقال خون اشاره کرد: خون اهدا شده و اجزای خون اهدایی خیلی سریع توسط سلول های خون ساز بدن جایگزین و جبران می شود.
صداقت با اشاره به اینکه برخی بیماران بصورت مستمر نیازمند دریافت خون و فرآورده های خونی هستند، اضافه کرد: کسانی که اختلالات خونی و انعقادی دارند هر دوهفته یک دفعه نیازمند خون هستند، افرادی که جراحی قلب و کلیه و پیوند انجام می دهند و همین طور مادران حامله که در معرض تولد نوزادان هستند و یا سوانح و حوادثی که اتفاق می افتد بحث نیاز همیشگی به خون را روشن می کند.


هموطنان با اطمینان خاطر برای اهدای خون مراجعه کنند
وی اضافه کرد: در مراکز اهدای خون همه پروتکلهای بهداشتی با حفظ فواصل اجتماعی و همین طور تکریم ارباب رجوع در این مراکز رعایت می شود و بمنظور این که اهداکنندگان کمتر معطل خواهند شد، و بوسیله سامانه nobatdehi.ibto.ir می توانند وقت بگیرند سپس به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.
سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: هموطنان نوع دوست که در همه شرایط یاریگر سازمان انتقال خون برای تامین خون و فرآورده های خون موردنیاز بیماران نیازمند به خون هستند، توجه داشته باشند که ترس از کرونا سبب این نشود که اهدای خون را فراموش کنند، مردم توجه داشته باشند که نیاز به خون همیشگی است، پس بدین سبب بیماران نیازمند به خون را فراموش نکنند و به کمک این بیماران بشتابند.
وی اشاره کرد: اهداکنندگان خون اطمینان داشته باشند که سازمان انتقال خون برمبنای آخرین استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و سازمان های انتقال خون جهان، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می کند و تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز در کشور هم اکنون و همچنین همیشه، ضدعفونی و استریل می شوند و اهداکنندگان با اطمینان خاطر خون اهدا کنند.

1401/05/21
14:55:53
5.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر