سخنگوی سازمان انتقال خون:

۹۰ درصد ایرانیان گروه خونی مثبت دارند

۹۰ درصد ایرانیان گروه خونی مثبت دارند

سرشیر: سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: از چهار گروه اصلی خون AB، B، A و O درایران گروه خونی O مثبت با ۳۴ درصد دارای بیشترین فراوانی گروه خون است و در عین حال ۹۰ درصد ایرانی ها دارای گروه خونی مثبت هستند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، برپایه گزارش سازمان انتقال خون ایران گروههای خونی روشی برای تقسیم بندی خون ها بر پایه وجود یا نبود آنتی ژن های موروثی خاصی روی سطح گلبول های قرمز خون است و خون انسان ها بر مبنای مهم ترین این تقسیم بندی ها شامل چهار دسته AB، B، A و O است و بر مبنای تقسیم بندی دیگر به گروههای مثبت و منفی تقسیم می شود.
اصطلاح گروه خونی معمولاً به آنتی ژن های سطح سلول های خونی و عمدتا گلبول های قرمز محدود می شود.
گروههای خونی در آغاز قرن بیستم توسط «کارل لنداشتاینر» کشف شدند، در زمان حاضر حدود ۲۷۰ آنتی ژن گروه خونی تایید شده موجود است که بیشتر آنها در یکی از ۲۶ سیستم گروه خونی جای می گیرند.
آنتی ژن (گروه خونی) های گلبول قرمز بعنوان ابزاری مهم در پزشکی قانونی مورد استفاده قرار می گیرند که البته باید این مورد را هم تصریح کرد که نقش آنها با آزمایش HLA (آنتی ژن گلبول سفید انسانی) کاسته شده و حتی به تازگی جای خویش را به اثر نگاری( DNA )داده است.
به هر حال برای سالیان متمادی این گروههای خونی بوده اند که بهترین مارکرهای ژنتیکی به شمار آمده و نقش عمده ای را در نقشه برداری از ژنوم انسانی ایفا کرده اند.
دکتر عباس صداقت، سخنگوی سازمان انتقال خون در این خصوص اظهار داشت: بر مبنای تحقیقات انجام شده روی اهدا کنندگان خون در ایران از نظر فراوانی گروههای خونی حدودا ۹۰ درصد از جمعیت کشورمان گروه خونی مثبت دارند و فقط ۱۰ درصد از جمعیت کشور دارای گروه خونی منفی هستند.
وی ادامه داد: در عین حال بیشترین فراوانی را در کشورمان گروه خونی O مثبت با ۳۴ درصد دارد و پس از آن A مثبت با فراوانی ۲۷ درصد، بعد هم B مثبت با فراوانی ۲۳ درصد است.
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران افزود: گروه خونی بعدی AB مثبت با فراوانی ۷ درصدی است و گروه خونی O منفی حدود سه تا چهار درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهد و حدود سه درصد از جمعیت کشور هم دارای گروه خونی A منفی هستند و همینطور حدود دو درصد دارای گروه خونی B منفی و کمتر از یک درصد هم دارای گروه خونی AB منفی هستند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، صداقت عنوان کرد: افرادی که دارای گروه خونی AB مثبت هستند، گیرندگان همگانی خون محسوب می شوند و می تواند از همه گروههای خونی، خون و فرآورده های خونی را دریافت نمایند. گرچه که سفارش این است که حتما بر مبنای پروتکلهای کشوری و دستورالعمل های جهانی، خون های اهدایی حتما باید از نظر آنتی بادی ها مورد ارزیابی دقیق قرار گیرند و از نظر ارزیابی تطابق گروههای خونی اهداکننده با گیرنده مورد بررسی قرار گیرند.
وی تصریح کرد: در عین حال افرادی که گروه خونی O منفی دارند، می توانند اهداکننده عمومی باشند و به همه نیازمندان به خون در همه گروههای خونی می توانند خون اهدا کنند.1401/04/25
12:49:17
5.0 / 5
192
تگهای خبر: ارزیابی , بهداشت , پزشك , ژنتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر