ماجرای اعتماد و تردید تهرانی ها به واکسن کرونا

ماجرای اعتماد و تردید تهرانی ها به واکسن کرونا

سرشیر: رییس دبیرخانه رصد اجتماعی کووید-19، نتایج مطالعات انجام شده درباب مسائل اجتماعی پذیرش واکسن کرونا که توسط کارگروه واکسن این رصدخانه بر روی 1885 نفر انجام شده است را تشریح نمود.


دکتر محمد ساعتچی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه کارگروه واکسن یکی از کارگروه های رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ بوده که از اوایل اپیدمی کرونا شروع به کار کرد، اظهار داشت: در این کارگروه به مسائل اجتماعی پذیرش واکسن کرونا پرداخته شد و بر این اساس دو مطالعه بزرگ تحت عنوان «بررسی پذیرش واکسن کووید-۱۹ و عوامل موثر بر آن » در شهر تهران و روستاها صورت گرفت؛ این مطالعه یکبار در زمانی که در موج پایین اپیدمی بودیم (فروردین ۱۴۰۰) و یکبار در زمان پیک دلتا که روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ مورد مرگ ثبت می شد (مردادماه ۱۴۰۰)، به انجام رسید تا بررسی شود «مردم در زمانی که اپیدمی در پایین ترین نقطه قرار دارد و در زمانی که مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا بالا بود، چقدر تمایل به تزریق واکسن دارند؟».
وی افزود: در نتایج فاز اول مطالعات (فروردین ماه سال ۱۴۰۰) آمده است که «۸۴ درصد مردم تهران در آن زمان گفته بودند حتما واکسن می زنیم و اگر دسترسی به واکسن وجود داشته باشد، تزریق خواهیم کرد و ۱۶ درصد نیز گفته بودند به هیچ وجه واکسن تزریق نمی کنند»؛ عواملی در خصوص این که «ما به واکسن اعتماد نداریم»، «از عوارض واکسن ترس داریم»، «به شرکت های واکسن سازی و شرکت هایی که بصورت فوری واکسن ها را تولید کردند اعتماد نداریم»، «به علت وجود صف های طولانی که در تزریق واکسن ایجاد می شود علاقه ای به تزریق واکسن نداریم» نزدن واکسن میان افراد را شدت بخشیده بود.
ساعتچی با اشاره به نتایج به دست آمده از مطالعات فاز دوم که در مرداد ماه ۱۴۰۰ انجام شده بود، اظهار داشت: این مطالعه در شهر تهران بر روی ۱۴۳۵ نفر از افراد بالای ۱۸ سال و ۴۵۰ نفر از روستاهای شهر تهران انجام شد؛ نکته قابل توجه این است که در فاز دوم مطالعه که در پیک اپیدمی قرار داشتیم تمایل مردم برای تزریق واکسن کرونا کاهش پیدا کرد و در این بازه زمانی، تنها ۶۸ درصد مردم تمایل به تزریق واکسن داشتند.
وی با اشاره به دلیل افزایش عدم اعتماد مردم به واکسن ها بیان کرد: عدم اعتماد به واکسن، ترس از عوارض واکسن و تحت تاثیر بودن نظرات مخالفین واکسن، فضای مجازی و نقشی که فضای مجازی گاها در پخش اخبار غیرواقعی در رابطه با واکسن داشت بسیار موثر بود و این عوامل دست به دست هم داده بود که در فضای اپیدمی بجای این که مردم بیشتر تمایل به تزریق واکسن داشته باشند، این تمایل کاهش پیدا کند. مردادماه سال ۱۴۰۰ دورانی بود که درباب عوارض واکسن مطالبی در فضای مجازی منتشر گردید و مخالفین واکسن فعالیت خودرا بیشتر کرده بودند و حتی برخی ها تظاهرات مقابل تزریق واکسن انجام می دادند.
رییس دبیرخانه رصد اجتماعی کووید-۱۹ اشاره کرد: یکی دیگر از عوامل موثر این بود که برخی ها می گفتند اگر واکسیناسیون در کاهش اپیدمی موثر است پس چرا کشورهای اروپایی درگیر پیک های گوناگون مبتلاشدن به کرونا می شوند؛ مگر آنها واکسن خوب در اختیار نداشتند؟. بدین سبب وجود پیک های گوناگون اپیدمی نیز بر روی واکسیناسیون موثر شده بود.
ساعتچی با اشاره به تزریق دز سوم واکسن کرونا افزود: روند تزریق دز سوم واکسن چندان دارای روند قابل قبولی نیست. یعنی تمایل مردم برای دریافت دز سوم نیز کمتر شده است. از علل احتمالی میزان تمایل کم به تزریق دز سوم این است که بر طبق اظهارات و مطالعات انجام شده، افرادی که دو دز واکسن را دریافت کرده اند احتمال ایجاد ایمنی در بدن شان را می دهند و از طرف دیگر باتوجه به این که با اوج ورود امیکرون خیلی از مردم به این ویروس مبتلا شدند، بدین سبب این ذهنیت در مردم به وجود آمد که به علت ایمنی به وجود آمده در بدن ناشی از مبتلاشدن به امیکرون و همین طور دریافت دو دز واکسن کرونا، دیگر نیازی به دریافت دز سوم نیست و الان که برای تزریق دز چهارم واکسن نیز فراخوان داده شده است به همین نسبت بنظر می رسد که تمایل به تزریق دز چهارم نیز کاهش داشته باشد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با اعلان اینکه بر طبق محاسبات آماری صورت گرفته و متناسب با شرایط اپیدمی حداقل ۸۵ درصد مردم باید دو دز واکسن را تزریق می کردند و این محاسبات زمانی صورت گرفت که با ویروس دلتا درگیر بودیم، اظهار داشت: نکته ای که وجود دارد این است که با وجود وجود واکسن زیاد در سطح کشور اما عدم اعتماد به علت بروز مجدد اپیدمی و این که تعدادی از مردم می گفتند که پس از تزریق واکسن پس چرا برخی ها باردیگر مبتلا می شوند، منجر گردید تا حالا برای تزریق دز سوم سرعت قابل قبولی نداشته باشیم.
وی همین طور اشاره نمود که پس از انجام مطالعات فاز دوم، این نتیجه حاصل شد که در مقایسه با خیلی از کشورها که مانند ایران تحریم و تحت فشارهای اقتصادی نبودند، پذیرش واکسن در کشور ایران عدد قابل قبول را نشان میدهد.
منبع:

1401/02/14
16:12:24
5.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر