مدیر اجرایی آسترازنكا:

واکسن آسترازنکا ایمنی بیشتری به وجود می آورد

واکسن آسترازنکا ایمنی بیشتری به وجود می آورد

خراسان رضوی مدیر اجرائی آسترازنکا، پاسکال سوریو ادعا کرده است که وضعیت بریتانیا از نظر موارد مبتلاشدن به کووید-19 بهتر از اروپاست، برای اینکه از واکسن آکسفورد/آسترازنکا به شکل گسترده تری برای جمعیت سالمندان در بریتانیا استفاده می شود.


به نقل از نیوز، چندین کشور اروپایی درحال اعمال مجدد قرنطینه و محدودیت های کووید-۱۹ هستند برای اینکه آمار عفونت ها در هفته های اخیر بالا رفته است. سوریو اظهار داشت: در صورتیکه بریتانیا در مقایسه با بقیه اروپا تعداد زیادی عفونت دارد اما افراد نسبتا کمتری در بیمارستان ها بستری می شوند.
وی ادعا کرد علت این میزان کم، تزریق واکسن آکسفورد/آسترازنکاست که برای جمعیت مسن تر در بریتانیا استفاده شده است.
سوریو استدلال می کند، این واکسن میزان بالاتری از سلول های تی را در افراد مسن تحریک می کند.
وی توضیح داد: واکسن های کووید-۱۹ دو کار انجام می دهند؛ تحریک پاسخ آنتی بادی و پاسخ سلول تی اما آنتی بادی ها در طول زمان کاهش می یابند و سلول های تی بادوام تر و ماندگارتر هستند.
مدیر اجرائی شرکت آسترازنکا اظهار داشت: «پاسخگویی سلول های تی مدتی طول می کشد و طی این مدت ممکنست آلوده شوید اما در نهایت آنها به کمک شما می آیند و در بیمارستان بستری نمی شوید».
همین مورد علت افزایش تعداد عفونت ها در اروپاست اما در بریتانیا با وجود تعداد زیاد عفونت ها تعداد بستری شدن در بیمارستان ها نسبت به اروپا کمتر است.
در بریتانیا از این واکسن برای واکسینه کردن افراد مسن استفاده در صورتیکه در اروپا تصور می شد که این واکسن در افراد مسن کارایی ندارد.
دنی آلتمن، استاد ایمونولوژی کالج امپریال لندن اظهار داشت: تفاوت های ظریفی در واکسن ها وجود دارد اما اثربخشی مشابه است و واکسن آکسفورد/آسترازنکا بسیار کمک کننده بوده اما خاص نبوده است.
دکتر لنس تارتل، مدرس ارشد بالینی و پزشک مشاور بیماریهای عفونی در دانشگاه لیورپول اظهار داشت: بااینکه ممکنست واکسن آسترازنکا پاسخ سلول های تی بهتری داشته باشد، اما هنوز به درستی این مورد را نمی دانیم.
وی ادامه داد: بنا بر این مطالعات بیشتری نیاز است تا علت کاملا مشخص شود و هم اکنون نمی توان بطور قطعی اظهار داشت که آیا واکسن آسترازنکا بهتر از هر واکسن دیگری است یا خیر.
تارتل اشاره کرد: برمبنای تجربه دنیای واقعی بعید است که چنین باشد و اگر اینطور هم باشد تفاوت آن احیانا اندک خواهد بود.


متیو اسنیپ، دانشیار اطفال و واکسن شناسی در دانشگاه آکسفورد اظهار داشت: نتایج مطالعات نشان داده اند که یک دوز واحد واکسن آکسفورد/آسترازنکا نسبت به تزریق فایزر پاسخ سلول های تی بهتری را القا می کند اما در مدت کوتاهی بعد از دو دوز، سلول تی در هر دو نوع واکسن پاسخ بسیار مشابه داشتند.
النور رایلی، پروفسور ایمونولوژی و بیماریهای عفونی در دانشگاه ادینبورگ می گوید: «واکسن های مختلف در زمان های متفاوت و در گروههای متمایزی از افراد دارای خطرات زمینه ای با بیماری شدید تزریق شده اند بدین سبب مقایسه مستقیم بین آنها بسیار دشوار است.»
برمبنای آمار رسمی، تعداد مرگ ومیر هفتگی کووید-۱۹ در انگلیس و ولز برای نخستین بار در هشت ماه گذشته از ۱۰۰۰ نفر فراتر رفت و ۱۰۲۰ مورد مرگ ناشی از کرونا در هفته منتهی به ۱۲ نوامبر ثبت گردید.
سوریو اصرار کرد که معتقد نیست کشورها در ارائه نکردن واکسن به جمعیت های مسن تر اشتباه کرده اند و داده های زیادی وجود دارد که هنوز باید در دسترس باشد.
واکسن آکسفورد/آسترازنکا در شروع کمپین واکسیناسیون بریتانیا به شدت مورد استفاده قرار گرفت، زمانی که افراد مسن و لطمه پذیرترین افراد جزو نخستین کسانی بودند که واکسن کووید دریافت می کردند اما خیلی از کشورهای اروپایی به سبب ترس ارتباط احتمالی این واکسن با ایجاد لخته های خون که از عوارض نادر آن بود تصمیم گرفتند استفاده از واکسن آکسفورد/آسترازنکا را متوقف کنند.
دوز تقویت کننده
هم اکنون پیشنهادهایی ارائه شده است در خصوص این که گسترش تزریق تقویت کننده در بریتانیا می تواند آنرا از موج چهارم عفونت هایی که سراسر اروپا را فرا گرفته است نجات دهد و دولت در مقابل درخواست ها برای اعمال «طرح B» اقدامات کووید-۱۹ در انگلیس در طول زمستان مقاومت کرده است و بیشتر بر روی افزایش جذب تزریق تقویت کننده بعنوان بهترین خط مبارزه تمرکز کرده است.
به بیشتر مردم در بریتانیا واکسن های فایزر یا مدرنا بعنوان دوز تقویت کننده ارائه می شود.
وقتی از سوریو پرسیده شد که آیا از این که واکسن آکسفورد/آسترازنکا بعنوان یک واکسن تقویت کننده در بریتانیا استفاده نمی گردد، ناامید است اظهار داشت: «هر کشوری تصمیمات خودرا دارد و انتخاب یک نمونه واکسن برای تقویت همه افراد در سراسر کشور ساده تر بود».
وی با افشای یک مرکز تحقیق و توسعه یک میلیارد پوندی در کمبریج، بزرگترین آزمایشگاه علمی در بریتانیا اظهار داشت که از هیچ چیز در مورد واکسن پشیمان نیست.
لازم به ذکر است، کشورهای اروپایی ازجمله آلمان، مجارستان و اسپانیا طرح دوز تقویت کننده مقابل کووید-۱۹ را برای مقابله با کاهش مصونیت اجرا می کنند.1400/09/03
14:00:44
5.0 / 5
369
تگهای خبر: بیمارستان , پزشك , تجربه , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر